eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Naukowczynie UPWr docenione w „Młodych Talentach”

Dr Joanna Kozłowska z Katedry Chemii zwyciężyła w konkursie „Młode Talenty” – doceniono jej osiągnięcia w zakresie innowacji. W gronie laureatów znalazła się także dr Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki – w kategorii sukces naukowy.

„Młode Talenty” to konkurs promujący wrocławskich studentów i młodych naukowców. Co roku kapituła złożona z rektorów wrocławskich uczelni, przedstawicieli organizatora, czyli Dolnośląskiego Klubu Kapitału, przedsiębiorców, władz lokalnych i regionalnych nagradza najważniejsze osiągnięcia w kilku kategoriach: sukces naukowy, artystyczny, sportowy, sukces w działalności innowacyjnej, społecznej i przedsiębiorczej.

mlode_talenty-2.jpg
Dr Joanna Kozłowska odbierająca statuetkę za zwycięstwo w kategorii sukces w zakresie innowacji. W tym roku z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna gala „Młodych Talentów”, a jedynie wręczenie nagród w małym gronie
fot. materiały organizatora

W tym roku wśród laureatów znalazły się dwie badaczki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dr Joanna Kozłowska z Katedry Chemii – zwyciężczyni w kategorii sukces w działalności innowacyjnej – jest współautorką 17 patentów i 37 zgłoszeń patentowych dotyczących otrzymywania nowych pochodnych flawonoidów na drodze klasycznej syntezy chemicznej i biotransformacji, a także opisujących możliwe zastosowanie znanych i nowych flawonoidów jako potencjalnych inhibitorów ureazy.

W 2018 roku wygrała konkurs „Student-wynalazca” i reprezentowała Polskę na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”. Z Genewy wróciła ze złotym medalem i nagrodą specjalną Malezyjskiego Stowarzyszenia Badań Naukowych. Rok później złoty medal zdobyła również podczas XIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.

mlode_talenty-5.jpg
Dr Joanna Kozłowska otrzymała 75 związków flawonoidowych, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w lekach przeciwnowotworowych i przeciwdrobnoustrojowych
fot. materiały organizatora

– Moje badania zaowocowały otrzymaniem 75 związków flawonoidowych. 41 z nich to nowe, nieopisywane dotąd struktury, których sposób otrzymywania został objęty ochroną patentową. „Moje” pochodne flawonoidów mogą znaleźć zastosowanie w medycynie i stanowić źródło nowych składników leków przeciwnowotworowych i przeciwdrobnoustrojowych. Dotychczasowe badania wykonane we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu wskazują na możliwość ich zastosowania w leczeniu nowotworu okrężnicy, a także w walce z patogenami takimi jak gronkowiec złocisty, bakterie Escherichia coliHelicobacter pylori. Otrzymane przeze mnie związki mogą również zostać wykorzystane w leczeniu chorób układu pokarmowego – chorób żołądka i dwunastnicy, w tym choroby wrzodowej, oraz chorób układu moczowego – podsumowuje swoje badania dr Kozłowska.

Drugą tegoroczną wyróżnioną w „Młodych Talentach” jest dr Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki. Zawodowo zajmuje się osuwiskami. Opracowała algorytm wykorzystujący metody uczenia maszynowego i danych lotniczego skaningu laserowego (ALS) do automatycznej identyfikacji obszarów osuwiskowych. Zaproponowała też nową, alternatywną metodę identyfikacji form wewnątrz osuwiskowych, do której wykorzystuje charakterystyki terenowe wygenerowane z danych ALS i wsparte analizą składowych głównych. Wykorzystując rozszerzoną analizę topograficzną z danych ALS modeluje podatność osuwiskową.

mlode_talenty-4.jpg
Dr Kamila Pawłuszek-Filipiak wykorzystuje dane z lotniczego skaningu laserowego do tworzenia map osuwisk
fot. materiały organizatora

– Osuwiska są istotnym elementem rzeźby terenu obszarów górskich, występują w wielu częściach świata i są przedmiotem zainteresowań geologów, geomorfologów, geografów. Ja łączę wiedzę geologiczną czy geomorfologiczną z narzędziami, algorytmami i metodami pomiaru oferowanymi w ramach geodezji oraz uczenia maszynowego. Dane z lotniczego skaningu laserowego charakteryzują się dużą dokładnością i gęstością pozyskanych danych dzięki efektywności systemów pomiarowych i przenikalności przez pokrycie roślinne. To pozwala mi na tworzenie map osuwisk i ich form znacznie dokładniej i szybciej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. A to z kolei ogranicza straty gospodarcze i środowiskowe spowodowane ruchami masowymi – mówi dr Pawłuszek-Filipiak, która w „Młodych Talentach” doceniona została za sukces naukowy.

Powrót
22.10.2020
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg