eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Tytuł studenta-wynalazcy dla doktorantki UPWr

Joanna Kozłowska, doktorantka w Katedrze Chemii UPWr, została laureatką konkursu „Student-wynalazca” za cykl 46 wynalazków. Jej badania mogą w przyszłości ułatwić walkę z rakiem.

– Nagrodę otrzymałam za cykl 46 wynalazków dotyczących otrzymywania nowych pochodnych flawonoidów, czyli związków organicznych naturalnie występujących w roślinach. Badania prowadziłam dwutorowo, z jednej strony zajęłam się naringeniną, czyli flawonoidem występującym w owocach cytrusowych, m.in. w grejpfrutach czy pomarańczach. Przeprowadzałam modyfikacje chemiczne, czyli przyłączałam do naringeniny inne cząsteczki chemiczne, aby zwiększyć jej aktywność antyoksydacyjną, przeciwnowotworową i przeciwdrobnoustrojową. Ten związek ma naprawdę bardzo dużo prozdrowotnych właściwości, to takie złoto z cytrusów, które my dodatkowo ulepszamy – opowiada Joanna Kozłowska, doktorantka w Katedrze Chemii Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr.

joanna_kozlowska

Joanna Kozłowska ze swoim promotorem – prof. Mirosławem Aniołem
fot. Tomasz Lewandowski

– Osobnym etapem moich badań było przeprowadzenie biotransformacji pochodnych chalkonu, zawierającego różne ugrupowania chemiczne. Tutaj do badań wykorzystywałam bakterie tlenowe. Znanym chalkonem, nad którym prowadzone są badania w Katedrze Chemii jest ksantohumol obecny w chmielu. Ja w swoich badaniach koncentruję się na analogach tego związku, który jest powszechnie znany ze swoich właściwościach prozdrowotnych. Wspólnie z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu sprawdzamy jaka jest aktywność otrzymanych przez mnie związków na liniach komórek nowotworowych. W naszych badaniach skupiamy się na nowotworze jelita grubego, w przyszłości planujemy badania na innych liniach komórkowych, m.in. nowotworu piersi. Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące – dodaje doktorantka, która za swoje badania prowadzone wspólnie z promotorem prof. Mirosławem Aniołem, otrzymała właśnie tytuł studenta-wynalazcy w konkursie organizowanym od 2010 roku przez Politechnikę Świętokrzyską. W nagrodę będzie reprezentowała Polskę na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie – największej i najbardziej prestiżowej wystawie wynalazków w Europie.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 78 zgłoszeń, które zawierały 123 rozwiązania z 24 uczelni i instytutów naukowo-badawczych z całej Polski. Tych konkretnych pochodnych flawonoidów przed Joanną nie badał jeszcze nikt. W 2017 roku na badania prozdrowotnych i leczniczych właściwości flawonoidów doktorantka otrzymała również grant „Preludium 12” z Narodowego Centrum Nauki.

Powrót
09.02.2018
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png