wybierz kategorie wiadomości
Dr Vanessa Brum-Bastos – naukowczyni międzynarodowa
06.06.2022
Pochodząca z Brazylii dr Vanessa Brum-Bastos zajmuje się analizowaniem danych przestrzennych. Wraz z Wiodącym Zespołem Badawczym SpaceOS Uniwersytetu Przyrodniczego bada kontekstowe modele mobilności ludzi.
Żegnamy prof. Irenę Górską
13.05.2022
Matka Wydziału – tak nazywano panią profesor Irenę Górską, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr w latach 1987-1993. Wymagała od siebie i od innych. W świat technologów żywności wniosła nowe spojrzenie badawcze, poszerzające perspektywę naukową.
UPWr. Widoczni na Horyzoncie
12.05.2022
Naukowcy z trzech Priorytetowych Obszarów Badawczych – weterynaria, technologia i nauki o żywności oraz nauki o środowisku – przyjętych jako wiodące na uczelni od października 2021 do marca 2022 złożyli 22 wnioski projektowe w międzynarodowych konkursach na projekty badawcze w ramach programu Horyzont Europa.
Studenci i doktoranci UPWr jadą na zagraniczne staże
06.05.2022
Dzięki programom takim jak BioLAB oraz DBU, zdolni, ambitni studenci i doktoranci UPWr mają szansę wyjechać na staże do zagranicznych ośrodków badawczych. W tym roku rozwijać się naukowo za granicę jadą m.in. Marek Pieczka, Rafał Stępień i Kamila Kluczek.
Wysoka pozycja UPWr w THE Impact Rankings 2022
28.04.2022
Zrównoważony rozwój jest coraz częściej wdrażany w strategie działania państw, korporacji czy obywateli. THE Impact Rankings sprawdza, jak radzą sobie z tym uczelnie wyższe – nie tylko pod względem prowadzonych badań i kształcenia, ale także zrównoważonych praktyk na kampusach. UPWr po raz pierwszy ukazał się w rankingu.
Doktorat w Szkole Doktorskiej UPWr? Ruszyła rekrutacja
22.04.2022
Szkoła Doktorska UPWr rekrutuje na rok akademicki 2022/2023. Ponad 70 promotorów i 80 tematów czeka na kandydatów. Rekrutacja potrwa do 30 maja 2022 roku.
Hydroenergia: czysta, tania, stabilna
21.04.2022
Polska wykorzystuje swój hydropotencjał zaledwie w 20 procentach. Wciąż nie doceniamy, jak ważnym źródłem energii może być woda – uważa prof. Robert Kasperek z Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr. – Tymczasem zwiększenie udziału energetyki wodnej choćby o kilka procent to poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Eksperci UPWr: Jak przystroić dom na wiosnę i Wielkanoc?
13.04.2022
Wiosną, po długiej zimie, przyroda budzi się do życia. Coraz cieplejsze dni sprawiają, że świat staje się pełen barw, zieleni, kwiatów – a te, które rosną wokół nas, można wykorzystać do stworzenia pięknych kompozycji. O tym, jakich roślin można użyć, opowiadają dr Marta Monder i dr Marta Czaplicka, a dr Ewa Podhajska mówi o nietypowych, wczesnowiosennych ozdobach, jakie wykonały jej studentki.
Naukowiec z UPWr powołany do Rady Gospodarki Przestrzennej RFN
11.04.2022
Dr Maciej Zathey z Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego został powołany przez ministrę mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Republiki Federalnej Niemiec, Klarę Geywitz, do Rady Gospodarki Przestrzennej na 20. okres legislacyjny Bundestagu.
Międzynarodowe projekty edukacyjne na UPWr
08.04.2022
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zgodnie ze strategią rozwoju dąży do wzmożenia współpracy międzynarodowej. Za nami konferencja „Study in Poland”, a przed: kolejne międzynarodowe projekty wpisujące się w założenia o umiędzynarodowieniu, zapewniające naukowcom większą mobilność i interdyscyplinarność.
Żegnamy rektora Jerzego Kowalskiego
08.04.2022
Profesor Jerzy Kowalski, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od 1990 do 1996 roku. Wymagający, ale też niebojący się trudnych i odważnych decyzji. Ci, którzy z nim współpracowali, mówią, że przeprowadził uczelnię przez czas przemian ustrojowych, wyznaczając kierunek, który twórczo rozwijany był przez kolejnych rektorów.
Study in Poland 2022. Wyzwania, egzamin i odpowiedzialność
04.04.2022
Tegoroczna konferencja „Study in Poland” pierwotnie miała dać odpowiedź na pytania, czym dzisiaj powinno być umiędzynarodowienie polskich uczelni i jak wpłynęła na nie digitalizacja przyspieszona przez pandemię, ale podczas dwudniowego spotkania we Wrocławiu jednym z istotniejszych tematów była wojna w Ukrainie i jej konsekwencje dla polskich uczelni.
Zmarł rektor prof. Jerzy Kowalski
30.03.2022
Prof. Jerzy Kowalski, inżynier środowiska specjalizujący się w zakresie geologii i hydrogeologii inżynierskiej, ochrony i kształtowania środowiska wodnego oraz budownictwa ziemnego, rektor Akademii Rolniczej w latach 1990-1996, nie żyje. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 30 marca.
Study in Poland 2022
29.03.2022
Tegoroczna konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” miała dać odpowiedzi na pytania, jak powinno wyglądać umiędzynarodowienie polskich uczelni, zwłaszcza w kontekście doświadczenia pandemii. Dzisiaj jednak jednym z kluczowych wątków stała się wojna w Ukrainie i ponad 2 miliony uchodźców, którzy dotarli do Polski – wśród nich jest wielu studentów.
Naukowcy z UPWr realizują projekt z programu Horyzont Europa
15.03.2022
Naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska oraz Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności zaczęli realizację międzynarodowego projektu SYMBIOREM w ramach programu Horyzont Europa. Cel to opracowanie rozwiązań, które pozwolą poprzez odpowiedni dobór mikroorganizmów i roślin usuwać zanieczyszczenia z terenów poprzemysłowych i zbiorników wodnych.
Projekt APM NAWA tworzy międzynarodową sieć naukowców
07.03.2022
Instytucje biorące udział w projekcie APM NAWA specjalizują się w różnych wymiarach weterynarii. Dzięki koordynowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu międzynarodowym wymianom akademickim dziedzina ta rozwinie się szybciej.
EU-GREEN – UPWr, zrównoważony rozwój i Europejska Sieć Uniwersytetów
22.02.2022
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z ośmioma europejskimi uczelniami stara się o wejście do Europejskiej Sieci Uniwersytetów. Wniosek do Komisji Europejskiej składać będzie koordynator konsorcjum – Universidad de Extremadura z Hiszpanii.
Abubakar Bello: – Modele matematyczne to przyszłość
18.02.2022
Pochodzący z Nigerii doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr, Abubakar Bello, planuje za pomocą populacyjnego modelowania farmakokinetycznego zbadać, jak leki przeciwpasożytnicze, takie jak lazalocyd, rozmieszczają się w organizmach kur niosek i jak przechodzą do jaj. Jego badania pomogą organom regulacyjnym do spraw bezpieczeństwa żywności usprawnić ocenę zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.
City&Co, czyli jak stworzyć miasto przyjazne seniorom
14.02.2022
Konsorcjum z udziałem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu będzie realizować jeden z projektów nagrodzonych w międzynarodowym konkursie ENUTC: ERA-NET Urban Transformation Capacities. Na 152 wnioski finansowanie zdobyło tylko 16.
Szkoła Doktorska UPWr z tutoringiem
14.12.2021
Członkowie Rady Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz jej promotorzy, w sumie 18 osób, zakończyli cykl szkoleń w ramach Szkoły Tutorów Akademickich prowadzonej przez Collegium Wratislaviense. SD UPWr to pierwsza w Polsce certyfikowana przez CW szkoła doktorska z tutoringiem.
Antoni Gucwiński, doktor honoris causa UPWr, nie żyje
08.12.2021
Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zmarł w wieku 89 lat. Informację tę przekazał prezydent miasta Jacek Sutryk.