eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Wysoka pozycja UPWr w THE Impact Rankings 2022

Zrównoważony rozwój jest coraz częściej wdrażany w strategie działania państw, korporacji czy obywateli. THE Impact Rankings sprawdza, jak radzą sobie z tym uczelnie wyższe – nie tylko pod względem prowadzonych badań i kształcenia, ale także zrównoważonych praktyk na kampusach. UPWr po raz pierwszy ukazał się w rankingu.

THE Impact Rankings jest publikowanym od 2019 roku zestawieniem najlepszych uczelni na świecie, które prowadzą badania, kształcą lub w inny sposób działają na rzecz szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju. Kategorie w rankingu są oparte o 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, ogłoszonych przez ONZ w 2015 roku. W ramach zestawienia publikowanych jest 17 odrębnych klasyfikacji oraz jedna zbiorcza z ogólnym wynikiem. W tym roku w rankingu wzięło udział 15 uczelni z Polski. To już czwarta edycja THE Impact Rankings, po raz pierwszy z udziałem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

cele-zr-tablica.jpg
17 Celów Zrównoważonego Rozwoju zostało ogłoszonych przez ONZ w 2015 roku. Na ich podstawie zostały opracowane kategorie w THE Impac Rankings.

UPWr zgłoszono w czterech kategoriach, w tym jednej obowiązkowej dla wszystkich uczestników rankingu. Poza obligatoryjnym celem 17. „Partnerstwo na rzecz celów”, wykazaliśmy także działania w celu 2. „Zero głodu”, celu 11. „Zrównoważone miasta i regiony” oraz w celu 15. „Życie na lądzie”. Przygotowanie do wystartowania w THE Impact Rankings było połączonym wysiłkiem wielu jednostek – władz uczelni, administracji, naukowców i studentów. Owocem tej pracy są wysokie notowania UPWr w THE Impact Rankings 2022.

THE Impact Rankings 2022 – pozycje UPWr

Najwyższe noty osiągnęliśmy w celu 2. „Zero głodu” oraz w celu 15. „Życie na lądzie” – uplasowaliśmy się tu na pozycjach w przedziale 101-200. W przypadku celu 2. zajęliśmy pierwsze miejsce w kraju i byliśmy jedną z dwóch uczelni z Polski, które zgłosiły się w tej kategorii (2. miejsce SGGW – pozycja w przedziale 201-300). W tej kategorii zestawionych zostało 553 uczelni z całego świata.

the-impact-2022-2-grafika-wyniki-pion-1.jpg

Wyniki w celu 15. również dały nam czołowe pozycje w Polsce – wraz z Uniwersytetem Wrocławskim jako jedyne uczelnie znaleźliśmy się w przedziale 101-200. Na dalszych miejscach uplasowały się SGGW (201-300), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (301-400) oraz Gdański Uniwersytet Medyczny (401+). W tym zestawieniu uwzględniono ogółem 521 uczelni.

Dobre noty uzyskaliśmy w celu 11. „Zrównoważone miasta i regiony”, mieszcząc się w przedziale 401-600, co dało nam 4. miejsce w Polsce. Na podium stanęły Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i Politechnika Wrocławska, plasując się w przedziale 301-400. Gdański Uniwersytet Medyczny zajął 5. miejsce. Wszystkich uczelni kwalifikowanych w rankingu było 783. 

Obowiązkowa dla wszystkich uczestników THE Impact Rankings kategoria 17. „Partnerstwo na rzecz celów” okazała się najbardziej konkurencyjna. Wzięło w niej udział niemal 1500 uczelni z całego świata. Jednak i tu nasza uczelnia poradziła sobie nie najgorzej, zajmując pozycję w przedziale 601-800 i pierwsze miejsce wśród uczelni rolniczych w Polsce. W tym przedziale znalazły się także Uniwersytet Gdański i Politechnika Śląska, co dało nam w klasyfikacji krajowej miejsca od piątego do siódmego. Pierwsze miejsce przypadło Politechnice Łódzkiej (201-300). 

the-impact-2022-ogolny_wynik_uczelni.jpg
W ogólnym zestawieniu UPWr zajął miejsce w przedziale 801-1000 z punktacją w przedziale 50.3-57.2. Ostateczny wynik jest wypadkową czterech zgłoszonych przez uczelnię celów.

Każda kategoria w rankingu wymagała posiadania dorobku naukowego (ok. 30% wagi wskaźników bibliometrycznych) oraz wykazania działań na rzecz danego Celu Zrównoważonego Rozwoju – od prowadzenia badań, przez kształcenie, po współpracę z samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi i rozwiązania stosowane na kampusie. Każdy z celów dotyczy globalnych problemów, na które rozwiązania poszukuje także UPWr.

Jak rozwiązać problem głodu na świecie?

W zakresie celu 2. „Zero głodu” kapituła rankingu oceniała takie aspekty,jak działanie na rzecz wyeliminowania głodu wśród pracowników i studentów oraz zapewnienia wszystkim na kampusie zrównoważonej oferty żywieniowej. Drugim ważnym obszarem uwzględnianym w rankingu jest oferta uczelni dla lokalnych rolników i producentów żywności. 

W działaniach UPWr docenione zostały m.in. organizowane corocznie imprezy – Jarmark Pawłowicki (w ramach Dni Przyrodników) oraz Święto sera i wina, podczas których wystawcy z regionu prezentują swoją działalność i produkty. Jest to także platforma transferu wiedzy i nawiązywania kontaktów. Oprócz specjalnych wydarzeń dobrze oceniono m.in. także naszą ofertę specjalistycznych kursów i studiów podyplomowych, w tym dotyczących zrównoważonego rolnictwa i sadownictwa, a także dostęp do laboratoriów badania żywności czy przydatności nawozów w rolnictwie oraz oferty dla firm.

swieto_sera_i_wina-2.jpg
Fot.: Tomasz Lewandowski

Wzorcowy wynik uzyskaliśmy we wskaźniku dotyczącym liczby absolwentów kierunków rolniczych na uczelni. W ramach tych kierunków dobrze oceniono przedmioty związane bezpośrednio ze zrównoważonym rozwojem rolnictwa oraz hodowlą zwierząt. Pod uwagę zostały także wzięte międzynarodowe projekty badawcze, m.in. FOODSHIFT 2030, który bezpośrednio realizuje 11 z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, w tym także cel 2. „Zero głodu”.

Jak chronić zagrożone gatunki zwierząt i roślin?

Ochrona gatunków oraz zachowanie bioróżnorodności to zadania w obrębie celu 15. „Życie na lądzie”. W tej kategorii doceniono przede wszystkim działania Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w zakresie ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem – badania oraz inicjatywy prowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Flagowym przykładem okazał się Wrocławski Bank Nasienia Zwierząt Towarzyszących oraz Dzikich, powstały z połączenia w 2019 roku trzech istniejących banków: Banku Nasienia Psowatych, założonego w 1997 roku, Banku Komórek Somatycznych, Gamet Kota Domowego i Dzikich Kotowatych oraz Banku Plemników Żubra.

rys-1.jpg
Fot.: Shutterstock

Naukowcy z naszej uczelni uczestniczą także w corocznym liczeniu nietoperzy, które pomaga określić, jak zmiany klimatu wpływają na liczebność tych ssaków, co również zapunktowało w części poświęconej ochronie gatunków.

Kapituła rankingu pozytywnie oceniła również nasze działania w projekcie GrowGreen, którego celem jest przystosowanie miast do zmian klimatu, m.in. poprzez stworzenie katalogu rozwiązań demonstracyjnych zapewniających schronienie przed upałami, obniżenie lokalnych temperatur, poprawę jakości powietrza i umożliwienie wykorzystania wody deszczowej. W realizacji tego projektu współpracujemy z lokalnymi władzami i społecznościami. 

Zrównoważony kampus i dziedzictwo kulturowe

W ramach celu 11. „Zrównoważone miasta i regiony” zwrócono uwagę przede wszystkim na zrównoważone praktyki uczelni na kampusie, dotyczące głównie segregacji odpadów, utylizacji odpadów niebezpiecznych, transportu, powstawania nowych budynków. Doceniono także publiczny oraz bezpłatny dostęp do obszarów zielonych.

zrownowazone-miasto-rowery-2.jpg
Naukowcy oraz studenci UPWr angażują się w działania na rzecz zrównoważonego transportu w mieście.
Fot.: Tomasz Lewandowski

Duże znaczenie miał także wkład uczelni w lokalną kulturę. W tej części zapunktowały nasze studenckie grupy twórcze: Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzony przez prof. Alana Urbanka i Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok” prowadzony przez Henryka Brzezickiego. Obie grupy występują regularnie na wydarzeniach uczelnianych oraz zewnętrznych. Uczelnia od wielu lat organizuje także Wieczory Pawłowickie, na których lokalni artyści mają możliwość zaprezentowania swojego repertuaru. 

jedliniok3-1.jpg
Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”.
Fot.: archiwum prywatne

Doceniono działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym produktów regionalnych promowanych na uczelnianych świętach. Centralnym punktem tej części okazał się jednak sam Pałac w Pawłowicach, wpisany w 1996 roku do rejestru zabytków oraz arboretum.

ssiw_2019-2.jpg
Zespół parkowo-pałacowy w Pawłowicach zapewnia dostęp do terenów zielnych.
Fot.: Tomasz Lewnadowski

Partnerstwo na rzecz celów

Kategoria związana z celem 17. „Partnerstwo na rzecz celów” była obowiązkowa dla wszystkich uczestników THE Impact Rankings 2022.Obejmowała swoim zakresem naukowe projekty międzynarodowe, sieci zrzeszające uniwersytety, współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz samorządami lokalnymi – wszystko oczywiście w obrębie tematyki zrównoważonego rozwoju.

Uwzględnianie celów zrównoważonego rozwoju to już powszechna praktyka przy międzynarodowych projektach badawczych. UPWr został doceniony za uczestnictwo m.in. w największych inicjatywach programu Horyzont 2020 i Horyzont Nowa Europa – BeCoop, FoodSHIFT 2030 czy SynBio4Flav. W ramach tych projektów naukowcy z całego świata, także z UPWr, wspólnie stawiają czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym, wpisanym w Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

naukowa-wspolpraca-2.jpg
Na UPWr cenimy współpracę, zwłaszcza międzynarodową. Uczestniczymy w wielu inicjatywach naukowych w Polsce i na świecie.
Fot.: Shutterstock

THE Impact Ranking, oprócz współpracy międzynarodowej, zwraca uwagę także na działania na poziomie lokalnym. Promuje współpracę z samorządami oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Dobrze oceniono m.in. ogrody społeczne, realizowane z miastem Wrocław oraz Fundacją Ekorozwoju, a także współpracę naukowców UPWr z gminami oraz miastami w zakresie planów zagospodarowania przestrzennego. Uczelnia otrzymała punkty w rankingu np. za opracowanie przez naukowców z Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr planów zielonej i niebieskiej architektury ulicznej dla Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Wrocławia.

ogrody-spol-1.jpg
Fot.: Shutterstock

Nasza uczelnia od wielu lat dokłada starań, aby Cele Zrównoważonego Rozwoju były obecne zarówno w badaniach, programach studiów, jak i w polityce na kampusie. Więcej o działaniach UPWr na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju można przeczytać na naszej stronie.

Wyniki rankingu są dostępne na stronie THE Impact Rankngs.

mmj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg