eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dr Vanessa Brum-Bastos – naukowczyni międzynarodowa

Pochodząca z Brazylii dr Vanessa Brum-Bastos zajmuje się analizowaniem danych przestrzennych. Wraz z Wiodącym Zespołem Badawczym SpaceOS Uniwersytetu Przyrodniczego bada kontekstowe modele mobilności ludzi.

Jej współpraca z UPWr rozpoczęła się po tym, jak poznała absolwentkę UPWr – dr Katarzynę Siłę-Nowicką, która ówcześnie pracowała na Uniwersytecie Św. Andrzeja w Szkocji. To ona poleciła jej Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. – Skontaktowała mnie z doktorantem Kamilem Smolakiem. Okazało się, że nasze badania się pokrywają, więc opublikowaliśmy razem artykuł, a później pojawiła się możliwość stypendium naukowego i postanowiliśmy wspólnie napisać projekt dotyczący mobilności człowieka – mówi dr Brum-Bastos.

Nadawanie kontekstu ludzkiej mobilności

Projekt dotyczy udoskonalenia modelu mobilności człowieka, opracowanego przez Wiodący Zespół Badawczy SpaceOS. – Model mobilności człowieka może zasadniczo przewidywać przepływ ludzi w obszarze miejskim. Dzięki danym z urządzeń mobilnych możemy wskazać i przewidywać, jak ludzie się poruszają – mówi dr Vanessa Brum-Bastos, dodając, że pierwszym, najważniejszym zadaniem zespołu jest anonimizacja danych, a drugim przewidzenie zmian i tworzenie scenariuszy mobilności na podstawie przepływu.

– Rodzaj danych, których używamy do przewidywania mobilności nie narusza prywatności na poziomie indywidualnym. Składają się na nie jedynie znaczniki czasu i lokalizacja przypisane do numeru identyfikującego urządzenia. Trzymamy wszystko bezpiecznie na zaszyfrowanych serwerach i zbieramy informacje jedynie na poziomie zbiorowym – mówi naukowczyni, wyjaśniając, że ich badania będą mogły zostać wykorzystane do planowania transportu, infrastruktury i zarządzania gruntami. – Miasta są podzielone na strefy, a my przewidujemy ile osób będzie przebywało w każdej z tych stref o różnych porach dnia. Dzięki temu wiemy na przykład, w których obszarach potrzebnych jest więcej autobusów, w jakich godzinach powstają korki i gdzie są największe skupiska ludzi – dodaje.

dr Vanessa Brum-Bastos
Dr Vanessa Brum-Bastos – jej kariera naukowa prowadziła ją z Brazylii, przez Szkocję i Polskę, aż do Nowej Zelandii
fot. Martyna Kostrzycka

Wiodąca grupa badawcza SpaceOS stworzyła podstawowy model mobilności, a zadaniem dr Vanessy Brum-Bastos było dodanie kontekstu i większej liczby zmiennych, by model był dokładniejszy. – W tej chwili mamy dwa punkty – miejsce pracy i dom. Oprócz punktów, dodając do modeli mobilności zmienne, takie jak dane pogodowe, dane dotyczące wegetacji lub jakiekolwiek inne, możemy je znacznie ulepszyć. Obecnie, nasza hipoteza jest taka, że ​​jeśli dodamy zmienne pogodowe do stworzonego modelu, to poprawimy jego dokładność – wyjaśnia dr Vanessa Brum-Bastos, dodając, że w dalszych etapach badań dodadzą do modelu mobilności także więcej punktów, takich jak siłownie i inne miejsca, w których ludzie spędzają dużo czasu poza domem.

„Pokochałam mapy"

Dr Vanessa Brum-Bastos zainteresowała się geodezją i geografią, gdy była mała. – Jako dziecko pokochałam mapy. Pamiętam, że gdy przeprowadziliśmy się do większego domu, moja mama udekorowała jadalnię mapą świata. Wpatrywałam się w nią codziennie, zastanawiając się, czy świat naprawdę jest taki duży. Potem to zainteresowanie rosło. Kiedy poszłam do szkoły, zainteresowałam się geografią, później zajęłam się tematem teledetekcji, a teraz zajmuję się analizą przestrzenną w Europie, a za kilka dni przeprowadzam się do Nowej Zelandii! – mówi naukowczyni, która wybiera się na drugi koniec świata, by zostać prowadzącą na Uniwersytecie Canterbury w Christchurch w Nowej Zelandii. Będzie wykładać na temat danych przestrzennych. – To umowa na czas nieokreślony, więc przenoszę się tam na stałe – mówi dr Vanessa Brum-Bastos – dodając, że mimo to nadal będzie współpracować z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. – Nadal będę związana z Wiodącym Zespołem Badawczym, bo musimy przecież zakończyć ten projekt. A w przyszłości być może dodamy jeszcze więcej zmiennych i rozszerzymy badanie. Może zostanę też częścią projektu Horyzont Europa One Nest, który dotyczy modelowania rozprzestrzeniania się grypy azjatyckiej – podsumowuje naukowczyni.

is

Zobacz również:

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg