eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Międzynarodowe projekty edukacyjne na UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zgodnie ze strategią rozwoju dąży do wzmożenia współpracy międzynarodowej. Za nami konferencja „Study in Poland”, a przed: kolejne międzynarodowe projekty wpisujące się w założenia o umiędzynarodowieniu, zapewniające naukowcom większą mobilność i interdyscyplinarność.

Szkoły letnie pomostem do kariery w Szkole Doktorskiej UPWr

Zainteresowanie studentów zagranicznych realizacją doktoratu na UPWr i tym samym przyczynienie się do zwiększenia stopnia umiędzynarodowienia uczelni jest jednym z celów Szkoły Doktorskiej UPWr. Dlatego do programu SPINAKER prowadzonego przez NAWA został zgłoszony projekt stworzenia specjalistycznych szkół letnich prowadzonych na uczelni. Dzięki temu projektowi zagraniczni studenci zobaczą, jakie możliwości rozwoju i prowadzenia badań naukowych daje Szkoła Doktorska UPWr. Na jego realizację przeznaczono ponad 500 000 złotych, a jego kierownikiem została prof. Aleksandra Pawlak z Katedry Farmakologii i Toksykologii UPWr.

– Chcemy zaprezentować studentom z zagranicy naszych czołowych naukowców, pokazać badania naukowe, jakie są prowadzone na uniwersytecie i przedstawić im pełną ofertę szkoły doktorskiej. Chcemy, by zobaczyli, że mają możliwość realizacji pracy doktorskiej w interdyscyplinarnych, międzynarodowych zespołach badawczych. O wspólnych badaniach zainteresowanym opowiedzą naukowcy z czołowych europejskich ośrodków z Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Czech czy Rumunii – wymienia prof. Pawlak.

Profesor Aleksandra Pawlak
Profesor Aleksandra Pawlak jest kierowniczką projektu specjalistycznych szkół letnich na UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

W ramach realizacji projektu powstały dwa intensywne międzynarodowe programy kształcenia, w których naukowcy opowiadają, jak tematy związane ze zwierzętami towarzyszącymi –  psami, kotami i końmi mogą stanowić temat pracy doktorskiej nie tylko dla lekarzy weterynarii, ale także dla wszystkich absolwentów nauk biologicznych i pokrewnych. Swoje przełomowe wyniki badań pokażą także międzynarodowi doktoranci ze Szkoły Doktorskiej UPWr, którzy dla studentów – przyszłych kandydatów są najlepszym źródłem inspiracji.

W ramach szkoły letniej, zainteresowani studenci z zagranicznych uczelni będą mogli uczestniczyć w wykładach prowadzonych online przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy, a 20 wybranych kandydatów otrzyma stypendium na przyjazd do Polski, gdzie będą uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez naukowców z UPWr. 

– W trakcie warsztatów studenci będą między innymi mogli nauczyć się wykonywać i interpretować badanie EKG i USG serca, przeprowadzać badanie ortopedyczne i poznać zastosowanie termografii u koni, zapoznać się z biotechnikami stosowanymi w rozrodzie zwierząt czy poznać tajniki pracy w laboratorium z wykorzystaniem hodowli komórkowych i technik biologii molekularnej – mówi prof. Aleksandra Pawlak, wspominając też, że dzięki zaplanowanym wycieczkom i wykładom integracyjnym zaproszeni do Polski studenci będą mieli okazję nie tylko osobiście poznać naukowców uczelni, ale także zwiedzić Wrocław i choć odrobinę poznać polską kulturę. 

Umiejętności cyfrowe dla rolnictwa przyszłości

Komisja Europejska dąży do cyfryzacji sektora rolnego i obszarów wiejskich w Europie. Ma to się przyczynić do podniesienia poziomu życia we wsiach, a wykorzystanie technologii cyfrowych będzie też coraz ważniejsze dla rolników i innych przedsiębiorstw wiejskich, by mogli dostarczać zrównoważone rozwiązania dla obecnych i przyszłych wyzwań, jak podkreślono w deklaracji z Cork.

 – W ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego w komunikacie „Cyfryzacja europejskiego przemysłu” określono cel, jakim jest zapewnienie, by „każda branża w Europie, duża czy mała, niezależnie od lokalizacji i w dowolnym sektorze mogła w pełni korzystać z innowacji cyfrowych, aby unowocześnić swoje produkty, usprawnić procesy i dostosować swoje modele biznesowe do zmian cyfrowych” – cytuje prof. Barbara Król z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa, kierowniczka projektu Digital Skills in Farming for Future Agriculture (DIGITAG), który zdobył dofinansowanie w wysokości ponad 200 tys. euro.

Profesor Barbara Król
Prof. Barbara Król jest odpowiedzialna za projekt dotyczący stworzenia modelu szkolenia zawodowego w zakresie umiejętności cyfrowych dla osób pracujących w sektorze rolno-spożywczym
fot. Tomasz Lewandowski

Cyfryzacja systemu zdefiniuje na nowo rolę rolników i przedsiębiorców rolnych oraz zweryfikuje zestaw umiejętności wymaganych w sektorze rolno-spożywczym. W oparciu o raporty z kilku wydarzeń Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego na Rzecz Wydajnego i Zrównoważonego Rolnictwa (EIP-AGRI) z zakresu szans i wyzwań cyfryzacji w sektorze rolno-spożywczym, w projekcie DIGITAG zidentyfikowano sześć głównych kluczowych kompetencji i umiejętności, które osoby pracujące w sektorze rolno-spożywczym powinny skutecznie opanować w ramach transformacji cyfrowej. Są to: postawa i otwartość, kompleksowe zarządzanie, komunikacja i współpraca, „Pomost”, umiejętność korzystania z technologii cyfrowych i zaawansowane umiejętności cyfrowe.

– Dzięki projektowi DIGITAG zostanie wypracowany model szkolenia zawodowego w zakresie umiejętności cyfrowych dla osób pracujących w sektorze rolno-spożywczym i mieszkających na terenach wiejskich, aby mogły nauczyć się oceniać i wdrażać najlepsze praktyki i technologie w swojej pracy – podkreśla prof. Barbara Król.

Międzynarodowa interdyscyplinarna Szkoła Doktorska 

Stworzony przez Szkołę Doktorską UPWr projekt STER o intrygującym akronimie I2PhD@BBUniHEART, którego kierownikiem jest prof. Małgorzata Korzeniowska z Katedry Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych, dostał fnansowanie z NAWA na prawie 2 000 000 złotych. Jest dostępny zarówno dla aplikujących doktorantów, jak i pracowników uczelni. Zakłada zwiększenie umiędzynarodowienia oraz interdyscyplinarności Szkoły Doktorskiej UPWr. 

– Zamierzamy to osiągnąć przez zwiększenie naboru ambitnych, aktywnych i nastawionych na sukces studentów zagranicznych i nawiązanie kontaktu z uznanymi międzynarodowymi opiekunami prac doktorskich. Ich współpraca z promotorami z UPWr przyniesie więcej projektów międzynarodowych oraz innowacyjne i interdyscyplinarne badania – mówi prof. Małgorzata Korzeniowska.

Profesor Małgorzata Korzeniowska
Profesor Małgorzata Korzeniowska pracuje nad zwiększeniem umiędzynarodowienia i interdyscyplinarności Szkoły Doktorskiej UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Projekt STER otworzy także szerszy dostęp do wiedzy oraz know-how spoza uniwersytetu i kraju poprzez wypracowanie i dołączenie do silnych międzynarodowych sieci naukowych i stowarzyszeń doktorantów. – Pomocne będzie również rozszerzenie oferty edukacyjnej i treningowej polegające na zapraszaniu czołowych naukowców i ekspertów-praktyków, polskich i zagranicznych. Nie tylko ściśle w zakresie dyscyplin naukowych, w których prowadzone jest kształcenie w Szkole Doktorskiej UPWr, ale także promujących interdyscyplinarność badań, jak i ich przełożenie na praktykę – mówi prof. Korzeniowska dodając, że środki z projektu pozwolą też m.in. na organizację wizyt w wiodących klinikach, przedsiębiorstwach, centrach innowacji i badawczo-rozwojowych, a także na sfinansowanie certyfikowanych egzaminów językowych (TOEFL, IELTS) czy kursów języka polskiego, które pomogą zagranicznym doktorantom zaadaptować się w społeczności lokalnej i akademickiej.

Realizacja założeń projektu STER zakończy się zwiększeniem umiędzynarodowienia Szkoły Doktorskiej UPWr przez podniesienie liczby doktorantów i promotorów zagranicznych, nawiązaniem współpracy i stworzeniem długotrwałych i aktywnych sieci doktoranckich, realizacją projektów międzynarodowych i interdyscyplinarnych we współpracy z ośrodkami partnerskimi z kraju i zagranicy. Projekt zakłada także opracowanie co najmniej jednego programu podwójnego dyplomowania z jednostką zagraniczną, zwiększenie interakcji przemysł-nauka oraz wzrost mobilności międzynarodowej doktorantów.

Zobacz również:

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg