eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Antoni Gucwiński, doktor honoris causa UPWr, nie żyje

Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zmarł w wieku 89 lat. Informację tę przekazał prezydent miasta Jacek Sutryk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk we wpisie na Twitterze poinformował: „Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński – wieloletni legendarny dyrektor @zoowroclaw. Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadził wraz żoną uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam go ogromnie brakować”.

Antoni Gucwiński był nie tylko wieloletnim dyrektorem zoo (przez 40 lat), absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, gdzie ukończył zootechnikę, ale też Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – w 1958 roku, już pracując w tutejszym zoo, rozpoczął studia na wydziale weterynarii ówczesnej WSR. Ukończył je w 1962 roku, a pięć lat później obronił pracę doktorską z zakresu anestezjologii weterynaryjnej. Też na wrocławskiej uczelni.

W 2001 roku został doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a promotorem tego doktoratu był prof. Tadeusz Szulc, rektor UPWr w latach 1996-2002. W uzasadnieniu tego wyróżnienia podkreślono m.in. „Działalność naukowa dr. Antoniego Gucwińskiego dotyczy problemów zdrowotnych i hodowlanych zwierząt nieudomowionych, a w szczególności patologii i terapii. Jest autorem lub współautorem 18 pozycji książkowych oraz wstępu do 18-tomowej francuskiej encyklopedii zoologicznej VIA SAUYAGE. Prace naukowe dr Antoni Gucwiński publikuje w znaczących wydawnictwach zagranicznych, krajowych oraz w czasopismach popularno-naukowych. Jest też autorem i reżyserem wielu filmów oświatowych. Za osobowość telewizyjną był dwukrotnie wyróżniony prestiżową statuetką „Wiktora” oraz nagrodą „Złotego Ekranu”. Dr Antoni Gucwiński jest członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, Międzynarodowej Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych i Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Jego współpraca z Wydziałem Biologii i Hodowli Zwierząt wrocławskiej AR trwa nieprzerwanie od lat 60.”.

– Był wybitną postacią nie tylko w naszym środowisku. Wprowadził wrocławski ogród zoologiczny we Wrocławiu w gremia międzynarodowe, które zresztą doceniały jego pracę i osiągnięci przyznając nagrody i wyróżnienia. Na programie, który prowadził z żoną Hanną, „Z kamerą wśród zwierząt” przez ponad 30 lat wychowało się kilka pokoleń młodych ludzi, których uczył miłości do zwierząt i świata przyrody, wrażliwości i zaangażowania. Byłem promotorem jego doktoratu honoris causa na naszej uczelni z pełnym przekonaniem, że zasługuje na tę godność również i za to, że swoją pracą i oddaniem nie tylko budował rozpoznawalność zoo, ale też i samego Wrocławia – mówi prof. Tadeusz Szulc.

A prof. Zdzisław Kiełbowicz, chirurg, wychowanek prof. Ryszarda Badury, wieloletniego rektora Akademii Rolniczej, podkreśla, że wrocławska weterynaria nie tylko współpracowała z ogrodem, wspierając tamtejszych lekarzy w różnych przypadkach chorób dzikich zwierząt wymagających specjalistycznej diagnostyki czy terapii.

– Prof. Badura przyjaźnił się z dr. Gucwińskim. W pewnym momencie współpracę i oficjalne czy merytoryczne kontakty zastąpiły relacje prywatne, ale wiem, że mieli ze sobą kontakt i po prostu lubili się – mówi prof. Kiełbowicz.

Antoni Gucwiński ogrodem zoologicznym we Wrocławiu kierował przez 40 lat. Odszedł z zoo w 2006 roku. Zmarł 8 grudnia 2021, mając 89 lat.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg