eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Wytrwałości, spokoju i… pokoju

08.03.2022

Kobiety. Demografia mówi, że jest ich więcej i żyją dłużej. Doświadczenie pokazuje, że leczą, karmią, chronią, bronią, ratują, wspierają, wychowują, kształcą… Gdyby mogły napisać scenariusz na 8 marca 2022 roku, na pewno zrobiłyby to inaczej. Lepiej, mądrzej, myśląc o innych.

Dziekanat – wczoraj i dziś

01.03.2022

Wiele osób, słysząc słowo dziekanat widzi oczami wyobraźni kilometrowe kolejki i naburmuszonych pracowników. 50 lat temu może i tak bywało, ale te krzywdzące stereotypy, które się utarły, już dawno nie są aktualne. Beata Małyska-Strzała, Monika Sentorek, Karolina Sendor, Alina Szczepaniak i Agnieszka Siedlecka-Baniak z dziekanatu Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt mówią o tym, jak jest dziś.

Mamy budżet partycypacyjny UPWr

28.02.2022

Budżety obywatelskie w miastach powoli stają się stałym elementem budowania wspólnoty mieszkańców. Po tę ideę sięgnęły też uczelnie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczyna nabór wniosków do uczelnianego budżetu partycypacyjnego.

Rektor do studentów, doktorantów i pracowników UPWr z Ukrainy i Białorusi

24.02.2022

List rektora prof. Jarosława Bosego do członków społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pochodzących z Ukrainy i Białorusi.

Dr Adamenko nagrodzona za badania nad nowymi napojami fermentowanymi

24.02.2022

Dr Kinga Adamenko została laureatką nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w roku 2020. Naukowczynię Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzono w kategorii: wyróżniająca się rozprawa doktorska.

Prof. Rohm: – Nauka to pasja, w której nie ma przerw

23.02.2022

Nowo mianowany profesor Witold Rohm o współpracy i otwartości w nauce, o pewności co do jakości własnej pracy i wiedzy, ale też naukowych wyborach, mistrzach, pasji i odwadze, również do popełniania błędów.

Studenci UPWr w V edycji Szkoły Liderów Lokalnych

21.02.2022

Trwa piąta edycja Szkoły Liderów Lokalnych. Wśród uczestników jest aż ośmioro studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Główna nagroda w konkursie Student-Wynalazca dla doktorantki UPWr

10.02.2022

Agnieszka Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy UPWr wraz z opiekunami naukowymi – prof. Edytą Kostrzewą-Susłow, dr Tomaszem Janeczko i dr Moniką Dymarską, zdobyła główną nagrodę w XII edycji konkursu Student-Wynalazca. Została doceniona za cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Nagrodą jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Geoinformatyka w praktyce: naukowiec UPWr tworzy niezwykły model miasta

03.02.2022

Nowa wielowymiarowa struktura danych do zmienno-skalowej reprezentacji modelu przestrzennego – to nagrodzony w konkursie OPUS 21 projekt dr. Pawła Bogusławskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowiec nie ma wątpliwości, że zastosowanie modelu będzie szerokie: od analizy zagrożeń powodziowych, przez wpływ projektowanych budynków na otoczenie, do symulacji mobilności mieszkańców na terenie miasta.

Grzyby z UPWr już w kosmosie. Jeśli przetrwają, na orbitę polecą większe organizmy

02.02.2022

Pierwszy polski bio-nanosatelita już jest w kosmosie. 28 stycznia firma SatRevolution poinformowała, że o godz. 10:24 nawiązano z nim łączność. Naukowcy z UPWr wysłali w kosmos powszechnie występujące na Ziemi grzyby gatunku Fusarium culmorum. Będą sprawdzać, jak poradzą sobie przy braku grawitacji.

Ponad 146 tysięcy złotych na okulistykę dziecięcą

31.01.2022

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu po raz piąty zebrał się Studencki Sztab WOŚP. Hasło przewodnie tegorocznego grania to piąty finał na 5! Czy się udało? Kwota zebrana podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówi sama za siebie.

trwa rekrutacja na studia II stopnia

Trwa rekrutacja na studia II stopnia

24.01.2022

Do 18 lutego na UPWr trwa rekrutacja na studia II stopnia. Do wyboru jest 17 kierunków i jeszcze więcej specjalności.

LivestockSense – nowe technologie przyszłością rolnictwa

21.01.2022

Zaawansowane rozwiązania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) znacznie poprawiają opłacalność środowiskową i ekonomiczną hodowli zwierząt. Mimo to nie wszyscy rolnicy są otwarci na nowe technologie. Chcą to zmienić naukowcy z UPWr.

Zimowa sesja egzaminacyjna w formie zdalnej

19.01.2022

W sesji egzaminacyjnej w semestrze zimowym 2021/2022 zaliczenia i egzaminy kończące zajęcia na wszystkich kierunkach i poziomach stacjonarnych i niestacjonarnych studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich będą się odbywały w formie zdalnej.

Spada liczba nietoperzy. To efekt ocieplenia klimatu?

19.01.2022

W rezerwacie „Nietoperek” w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym zimuje 35 770 nietoperzy należących do ośmiu gatunków – wynika z 21. międzynarodowego liczenia tych ssaków przeprowadzonego 15 stycznia przez naukowców UPWr i chiropterologów z całej Europy.

Innowacyjna liofilizacja truskawek sposobem na smaczniejsze i zdrowsze owoce

18.01.2022

Zespół prof. Adama Figla z Instytutu Inżynierii Rolniczej UPWr otrzymał dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie innowacyjnej technologii liofilizacji truskawek. Dzięki tej metodzie owoce zachowają pełniejszy smak i zapach oraz wartość odżywczą.

13. Koncert noworoczny – zebraliśmy prawie 143 tysiące złotych

17.01.2022

Trzynastka kojarzy się z pechem, ale tegoroczny – trzynasty właśnie – Koncert noworoczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu był wyjątkiem potwierdzającym regułę. Zarówno dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, na którą udało się zebrać łącznie blisko 143 tys. złotych, jak i dla publiczności, którą rozgrzał zespół Raz Dwa Trzy, pomimo zimowej aury za oknami.

XX edycja Dnia Aktywności Studenckiej na UPWr

13.01.2022

Już jutro zaczyna się XX edycja Dnia Aktywności Studenckiej. Ze względu na ogromną liczbę zgłoszeń wydarzenie będzie trwało do środy 19.01. Udział weźmie aż 35 studenckich kół naukowych, więc będzie ciekawie!

Adam Nowak z Raz Dwa Trzy: – Życie jest dobre, tylko czasem nie wiemy, co z nim zrobić

13.01.2022

Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, gwiazdy 13. Koncertu Noworocznego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu o tym, po co nam dziecięca wrażliwość, o tym, jak piosenką kierować na dobro i o tym, by nie bać się prosić o pomoc.

Chcemy pomóc rodzicom hospicyjnych dzieci

12.01.2022

Przed nami 13. edycja Koncertu Noworocznego UPWr. W tym roku cały dochód przeznaczymy na dokończenie budowy Domu Opieki Wyręczającej. – Rodzice praktycznie przykuci do łóżka swojego dziecka przez 24 godziny na dobę, potrzebują wytchnienia, odpoczynku, czasu na załatwienie codziennych spraw – tłumaczy Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Obrazy, rzeźby, książki – dary na aukcję

11.01.2022

Dary od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Jarosława Bosego czy metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego to tylko część „zdobyczy”, które można wylicytować podczas aukcji towarzyszącej Koncertowi Noworocznemu, który odbędzie się w piątek, 14 stycznia w Auli im. Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dochód trafi do Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 47

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png