eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Chcemy pomóc rodzicom hospicyjnych dzieci

Przed nami 13. edycja Koncertu Noworocznego UPWr. W tym roku cały dochód przeznaczymy na dokończenie budowy Domu Opieki Wyręczającej. – Rodzice praktycznie przykuci do łóżka swojego dziecka przez 24 godziny na dobę, potrzebują wytchnienia, odpoczynku, czasu na załatwienie codziennych spraw – tłumaczy Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

W 2020 roku fundacja rozpoczęła przy ul. Sołtysowickiej 58 we Wrocławiu budowę Domu Opieki Wyręczającej. Ośrodek będzie jedynym miejscem oferującym czasową opiekę wyręczającą dla dzieci terminalnie, przewlekle oraz nieuleczalnie chorych nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej zachodniej części Polski. To bardzo potrzebna inwestycja. Tutaj przez kilka lub kilkanaście dni – w zależności od potrzeby – chore terminalnie dzieci będą mogły przebywać pod opieką profesjonalnego personelu.

 – To dla ich rodziców, a zwłaszcza matek, szansa na lepsze życie, na chwilę wytchnienia od codziennych, niełatwych obowiązków – mówi Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. I dodaje, że w domu znajdzie się miejsce dla 18 pacjentów, którzy będą mieć do dyspozycji salę rehabilitacyjną, pokój zabaw i ogród.

Budowa domu ruszyła w styczniu 2020 roku. W chwili obecnej inwestycja jest na etapie stanu surowego zamkniętego. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie siedem milionów złotych wsparcia z budżetu państwa, które otrzymaliśmy dzięki zaangażowaniu senator prof. Alicji Chybickiej i posłanki Mirosławy Stachowiak-Różeckiej. To połowa potrzebnej nam kwoty – podkreśla prezes fundacji, która ma nadzieję, że pierwszych podopiecznych Dom Opieki Wyręczającej przyjmie w połowie 2023 roku.

dow1.jpg
Tak będzie wyglądał wrocławski Dom Opieki Wyręczającej
wizualizacja

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci od lat stara się profesjonalnie i empatycznie odpowiadać na potrzeby rodzin, które zmagają się z trudem całodobowej opieki nad dziećmi nieuleczalnie i przewlekle chorymi. Obecnie na różnych poziomach wspiera ponad 300 rodzin z całego Dolnego Śląska. Poza hospicjum domowym prowadzi również hospicjum perinatalne dla rodziców, otwartą grupę wsparcia dla rodzin w żałobie, specjalistyczną przychodnię dla nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci oraz Centrum Rehabilitacji Społecznej. Prowadzi również z powodzeniem punkt szczepień przeciwko COVID-19.

Fundacja opiekuje się dziećmi w ich własnych domach, dzięki czemu rodzina razem z małym chorym jest u siebie. Do dyspozycji rodzin są pracownicy medyczni, niemedyczni i wolontariusze. To oni dbają o jak najwyższą jakość życia dziecka, a przede wszystkim, by nie towarzyszył mu ból. Walczą też ze strachem, przywołują radość i uśmiech, celebrują radość z najmniejszych rzeczy.

beata-hernik-janiszewska.jpg
Prezes fundacji Beata Hernik-Janiszewska ma nadzieję, że Dom Opieki Wyręczającej będzie gotowy do połowy 2023 roku
fot. Tomasz Lewandowski

Od 2018 r. fundacja daje wytchnienie rodzicom dzieci terminalnie chorych. Wykwalifikowany opiekun zastępuje rodzica w opiece nad dzieckiem, by ten miał możliwość załatwienia zaległych spraw poza domem, czy chociażby kilku godzin odpoczynku. Od 2020 r. oferuje także stacjonarną opiekę wytchnieniową w przytulnym, kolorowym domu w Żmigrodzie, w którym wykwalifikowany personel przejmuje pełną, 24-godzinną opiekę nad dzieckiem. Pobyt jest czasowo dostosowany do potrzeb rodzica i trwa od kilku do kilkunastu dni. Projekt „Amor Vincit Omnia” finansowany jest ze środków unijnych.

Wszystkie działania i usługi dedykowane dzieciom nieuleczalnie chorym i ich rodzicom są bezpłatne.

mm

Przeczytaj również:

Powrót
12.01.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png