eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Ponad dwa miliony złotych na zbadanie ewolucji ziemskiego pola grawitacyjnego

16.03.2022

W ramach zwycięskiego projektu konkursu SONATA BIS 11, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, prof. Krzysztof Sośnica wraz z zespołem wykorzysta precyzyjne obserwacje laserowe i pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, by dokładniej zbadać ewolucję ziemskiego pola grawitacyjnego.

Naukowcy z UPWr realizują projekt z programu Horyzont Europa

15.03.2022

Naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska oraz Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności zaczęli realizację międzynarodowego projektu SYMBIOREM w ramach programu Horyzont Europa. Cel to opracowanie rozwiązań, które pozwolą poprzez odpowiedni dobór mikroorganizmów i roślin usuwać zanieczyszczenia z terenów poprzemysłowych i zbiorników wodnych.

Dzień Otwarty online na UPWr

11.03.2022

Już 17 marca odbędzie się Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podczas którego kandydaci mogą zapoznać się z ofertą dydaktyczną UPWr i obejrzeć Q&A ze studentami uczelni.

Prof. Oszmiański z Nagrodą Ministra

08.03.2022

Prof. Jan Oszmiański został wyróżniony Nagrodą Ministra za całokształt pracy naukowej. To jeden z najwybitniejszych w Polsce specjalistów zajmujących się badaniem polifenoli, związków o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

Wytrwałości, spokoju i… pokoju

08.03.2022

Kobiety. Demografia mówi, że jest ich więcej i żyją dłużej. Doświadczenie pokazuje, że leczą, karmią, chronią, bronią, ratują, wspierają, wychowują, kształcą… Gdyby mogły napisać scenariusz na 8 marca 2022 roku, na pewno zrobiłyby to inaczej. Lepiej, mądrzej, myśląc o innych.

Projekt APM NAWA tworzy międzynarodową sieć naukowców

07.03.2022

Instytucje biorące udział w projekcie APM NAWA specjalizują się w różnych wymiarach weterynarii. Dzięki koordynowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu międzynarodowym wymianom akademickim dziedzina ta rozwinie się szybciej.

Dr Krupski: – Praca geoarcheologa przypomina dochodzenie kryminalistyczne

03.03.2022

Geoarcheologia, czyli wykorzystanie badań gleb w archeologii staje się wrocławską spécialité de la maison – mówi archeolog Mateusz Krupski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jeden z nielicznych w Polsce mikromorfologów. Jest głównym autorem artykułu, który właśnie ukazał się w renomowanym piśmie „Geoderma”.

Mamy budżet partycypacyjny UPWr

28.02.2022

Budżety obywatelskie w miastach powoli stają się stałym elementem budowania wspólnoty mieszkańców. Po tę ideę sięgnęły też uczelnie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczyna nabór wniosków do uczelnianego budżetu partycypacyjnego.

Doktorant wdrożeniowy z UPWr stworzy alternatywne antybiotyki z roślin

25.02.2022

Marcin Gumowski, doktorant wdrożeniowy Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pracuje nad stworzeniem preparatu antybiotykowego z roślin wyższych – do profilaktyki odchowu drobiu.

Magistrant, doktorant SD i bioinformatyka

25.02.2022

W Szkole Doktorskiej realizuje doktorat z bioinformatyki pod kierunkiem prof. Szydy. I jest na studiach magisterskich na tym samym kierunku. Krzysztof Kotlarz właśnie zdobył stypendium, pozwalające na udział w WCGALP 2022 “World Congress on Genetics Applied to Livestock Production”. To najważniejsza konferencja dla naukowców zajmujących się doskonaleniem genetycznym zwierząt gospodarskich.

Rektor do studentów, doktorantów i pracowników UPWr z Ukrainy i Białorusi

24.02.2022

List rektora prof. Jarosława Bosego do członków społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pochodzących z Ukrainy i Białorusi.

Dr Adamenko nagrodzona za badania nad nowymi napojami fermentowanymi

24.02.2022

Dr Kinga Adamenko została laureatką nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w roku 2020. Naukowczynię Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzono w kategorii: wyróżniająca się rozprawa doktorska.

EU-GREEN – UPWr, zrównoważony rozwój i Europejska Sieć Uniwersytetów

22.02.2022

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z ośmioma europejskimi uczelniami stara się o wejście do Europejskiej Sieci Uniwersytetów. Wniosek do Komisji Europejskiej składać będzie koordynator konsorcjum – Universidad de Extremadura z Hiszpanii.

Studenci UPWr w V edycji Szkoły Liderów Lokalnych

21.02.2022

Trwa piąta edycja Szkoły Liderów Lokalnych. Wśród uczestników jest aż ośmioro studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Abubakar Bello: – Modele matematyczne to przyszłość

18.02.2022

Pochodzący z Nigerii doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr, Abubakar Bello, planuje za pomocą populacyjnego modelowania farmakokinetycznego zbadać, jak leki przeciwpasożytnicze, takie jak lazalocyd, rozmieszczają się w organizmach kur niosek i jak przechodzą do jaj. Jego badania pomogą organom regulacyjnym do spraw bezpieczeństwa żywności usprawnić ocenę zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

Europejski projekt badań gleby pod kierunkiem prof. Webera

17.02.2022

Do pierwszego zewnętrznego konkursu The European Joint Programme „EJP SOIL – Towards climate-smart sustainable management of agricultural soils” zgłoszono blisko 80 projektów. Najwyżej, z 11 wybranych, oceniono „SOMPACS – soil management effects on Soil Organic Matter Properties And Carbon Sequestration”, którego liderem jest prof. Jerzy Weber z Instytutu Nauk o Glebie, Żywienia Roślin i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Weterynaria na UPWr z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia

14.02.2022

PKA studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej oceniała – pozytywnie – w 2021 roku. I przyznała WMW Certyfikat Doskonałości Kształcenia. Następna ocena programowa odbędzie się w roku akademickim 2026/2027.

City&Co, czyli jak stworzyć miasto przyjazne seniorom

14.02.2022

Konsorcjum z udziałem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu będzie realizować jeden z projektów nagrodzonych w międzynarodowym konkursie ENUTC: ERA-NET Urban Transformation Capacities. Na 152 wnioski finansowanie zdobyło tylko 16.

Główna nagroda w konkursie Student-Wynalazca dla doktorantki UPWr

10.02.2022

Agnieszka Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy UPWr wraz z opiekunami naukowymi – prof. Edytą Kostrzewą-Susłow, dr Tomaszem Janeczko i dr Moniką Dymarską, zdobyła główną nagrodę w XII edycji konkursu Student-Wynalazca. Została doceniona za cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Nagrodą jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

probówki

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ze stypendium Bekkera

09.02.2022

Wśród 176 stypendystów, którzy dostaną grant z programu im. Mieczysława Bekkera z NAWA, znajduje się sześcioro naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Studentki weterynarii z międzynarodowym stypendium

08.02.2022

Julia Pietrasina, Maria Noszczyk, Marta Marcinek i Michaela Sukenikova z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znalazły się w gronie stypendystów 2021 Veterinary Student Scholarship Program organizowanego przez MSD Animal Health and the Federation of Veterinarians of Europe.

  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 60

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png