wybierz kategorie wiadomości

Stanisław Bac. Naukowiec i żołnierz

01.03.2021

Agrometeorolog, meliorant, nauczyciel wielu pokoleń studentów i uczniów. Do Wrocławia przyjechał w 1946 roku. Jego dorobek doceniła uczelnia, z którą był związany, przyznając mu tytuł doktora honoris causa ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej, dzisiejszego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zdjęcie dekoracyjne

Lutowe posiedzenie senatu

26.02.2021

Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zaniepokojenia losami ewaluacji jakości badań naukowych w 2022 roku na podstawie zmienionego wykazu czasopism naukowych.

Prof. Józef Sowiński z Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Prof. Sowiński: – Nauczanie to nieustanne wyzwania

22.02.2021

Z uczelnią związany od 38 lat, nazywa ją swoim drugim domem. O postępie w dydaktyce, nauczaniu w dobie pandemii i zagranicznych wzorcach – w cyklu „Mistrzowie dydaktyki” na 70-lecie UPWr – rozmawiamy z prof. Józefem Sowińskim.

Dzień Nauki Polskiej – konkurujemy z najlepszymi

19.02.2021

19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, obchodzone jest najmłodsze polskie święto – Dzień Nauki Polskiej. O pozycji polskiej nauki w świecie mówi prof. Aneta Wojdyło, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Szary kot leżący na kolanach właścicielki, otoczony jej rękoma.

W Światowy Dzień Kota – kocie gwiazdy i koci lekarze

16.02.2021

O swoich własnych kotach, małych i dużych kocich pacjentach leczonych w klinikach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i dzikich kotowatych, których populacje starają się ratować opowiadają lekarze weterynarii UPWr.

Dr Joanna Rosenberger: – Ptaki też lubią się bawić

14.02.2021

O misji ratowania głuszców, badaniach na krukach zerkających w lusterka i informacjach zapisanych w skorupach ptasich jaj opowiada dr Joanna Rosenberger z Instytutu Hodowli Zwierząt. To pierwszy wywiad z cyklu „Naukowa siła UPWr”, który przybliży sylwetki młodych, zdolnych naukowców naszej uczelni.

Przedłużenie zajęć zdalnych do maja 2021 r.

11.02.2021

Powrót do zajęć na uczelni planowany jest po długim weekendzie majowym, tj. 4 maja 2021 r.

Studentka weterynarii stypendystką MSD Animal Health & FVE 2020

08.02.2021

Spośród 117 kandydatów z całego świata do programu stypendialnego MSD Animal Health &FVE 2020 wybrano 36 studentów. Wśród nich jest Marta Kawicka z trzeciego roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, której mentorką jest prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak.

Studencki Sztab WOŚP po raz czwarty na UPWr

01.02.2021

Podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponownie zagrali studenci, absolwenci i pracownicy wrocławskich uczelni. Do tej pory sztab przy UPWr zebrał już 185 tys. zł, ale licznik nadal bije. Można się jeszcze przyłączyć.

Od nich się zaczęło: Stanisław Tołpa

01.02.2021

Był najwybitniejszym uczniem pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, powstałych w 1945 roku i jednym z twórców wrocławskiej szkoły torfoznawczej. Profesor Stanisław Tołpa w 1952 roku objął stery nowo powołanej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu.

Styczniowe posiedzenie senatu

29.01.2021

Podczas posiedzenia wręczono powołania do Rady Byłych Rektorów, zatwierdzono zmiany w regulaminach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Szkoły Doktorskiej UPWr oraz podsumowano rekrutację i działalność studencką w ubiegłym roku.

Wiodące Zespoły Dydaktyczne i ich liderki

28.01.2021

Pięć Wiodących Zespołów Dydaktycznych to pięć liderek, prodziekanek z każdego z wydziałów, które pracują nad nową koncepcją, reorganizacją i rozwojem dydaktyki – na potrzeby i na korzyść studentów.

Zaczynamy rok jubileuszowy

25.01.2021

Rok 2021 to rok jubileuszu 70-lecia istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – To jak będziemy świętować tę rocznicę, w znacznej mierze zależy od sytuacji wynikającej z pandemii, ale jesteśmy dobrej myśli – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i zapowiada obchody na maj, podczas Dni Przyrodników, oraz na październik.

Koncert noworoczny: zebraliśmy 113 250 zł dla hospicjum

17.01.2021

Nawet w pandemii Uniwersytet Przyrodniczy był wierny tradycji – aukcja charytatywna na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci po raz pierwszy prowadzona również on-line okazała się sukcesem.

Noworoczna aukcja na rzecz hospicjum dla dzieci

14.01.2021

Beata Hernik, prezeska fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci o jej podopiecznych, walce o pieniądze na systemowe wsparcie i pomoc. Rok 2020 był trudny, pandemia ograniczyła możliwości zdobywania funduszy. Dlatego tak ważna jest tegoroczna aukcja charytatywna na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Naukowcy UPWr ze stypendiami Programu im. Bekkera

12.01.2021

Wśród 135 naukowców, którzy dostali stypendium NAWA z programu im. Mieczysława Bekkera jest czworo badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To dr Paweł Hordyniec, dr Małgorzata Jarząbek-Rychard, dr Ewa Kozłowska i prof. Krzysztof Marycz.

Doktorantka UPWr w gremium EAAP

11.01.2021

EAAP – Europejska Federacja Nauk o Zwierzętach, to gremium zrzeszające najlepszych naukowców z całego świata z zakresu nauk zootechnicznych. Barbara Kosińska-Selbi, doktorantka prof. Joanny Szydy, weszła właśnie do Komisji ds. Bydła.

Prof. Szumny w Radzie ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

07.01.2021

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP ma za zadanie m.in. wypracować spójną strategię rozwoju dla rolnictwa i obszarów wiejskich. W jej gronie znaleźli się również naukowcy – UPWr reprezentuje prof. Antoni Szumny.