eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Zdjęcie dekoracyjne

Lutowe posiedzenie senatu

Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zaniepokojenia losami ewaluacji jakości badań naukowych w 2022 roku na podstawie zmienionego wykazu czasopism naukowych.

Senatorowie stwierdzili prawomocność posiedzenia, zatwierdzili porządek dzienny obrad oraz protokół z poprzedniego posiedzenia.

Senat UPWr podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zaniepokojenia losami ewaluacji jakości badań naukowych w 2022 roku na podstawie zmienionego wykazu czasopism naukowych:

Stanowisko Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w sprawie zmiany przez MEiN wykazu czasopism uwzględnianych w ewaluacji

Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stoi na stanowisku, że przyjęte przez Komisję Ewaluacji Naukowej zasady tworzenia list czasopism, w których jednym z podstawowych kryteriów jest międzynarodowa rozpoznawalność tytułu, sprzyjają osiągnięciu celu, jakim jest ewaluacja jednostki naukowej ocenianej zarówno za charakter prowadzonych w niej badań, jak też za jakość publikacji naukowych i współpracę międzynarodową.

Sposób utworzenia nowego wykazu czasopism, na podstawie arbitralnej, niekonsultowanej ze środowiskiem decyzji ministra, nie tylko zaburza przyjęte zasady oceny ich wartości, tak istotne z punktu widzenia wiarygodności naukowców, ale też otwiera pole do podważenia obiektywnego charakteru procesu zaplanowanej na rok 2022 ewaluacji jednostek naukowych, co budzi uzasadniony niepokój środowisk akademickich.

Wysoka wartość i uniwersalny charakter prac badawczych polskich uczonych, uwiarygadniana jest także poprzez upowszechnianie ich dorobku w międzynarodowych czasopismach o globalnym oddziaływaniu na środowiska naukowe.

Takie działania zapewniają polskim badaczom, a więc i Polsce, udział w rozwiązywaniu problemów, z jakimi mierzy się ludzkość i współczesna cywilizacja.  Zrozumienie konieczności wymiany myśli naukowej na forum międzynarodowym znalazło swój wyraz w różnorodności wykazu czasopism stanowiących podstawę ewaluacji polskich jednostek naukowych.

Transfer wiedzy do społeczności międzynarodowej, gwarantowany jest powszechnym użyciem języka angielskiego zarówno w komunikacji w samych środowiskach naukowych, jak i w tworzonych w nich pracach badawczych, a także towarzyszących prezentacji ich wyników publikacjach.

Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu popiera stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Publicznych zakładające utworzenie listy czasopism polskojęzycznych o wybitnym wpływie na rozwój społeczeństwa, jako dodatkowego narzędzia wspomagającego trzecie kryterium ewaluacji, z jednoczesnym powrotem do pierwotnego wykazu czasopism zgodnie z Komunikatem MNiSW z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Senatorowie podjęli również uchwały w sprawie:

  • Trybu postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego,
  • Wyrażenia pozytywnej opinii dotyczącej przystąpienia uczelni do grona sygnatariuszy Magna Charta Universitatum,
  • Poszerzenia składów senackich komisji: badań naukowych, spraw studenckich i edukacji oraz statutowej na kadencję 2020-2024,
  • Wyrażenia pozytywnej opinii dotyczącej kandydata UPWr – prof. Krzysztofa Lejcusia – do I edycji konkursu o Nagrodę Heisiga.

W części sprawozdawczej senatu przedstawiono i przedyskutowano informacje dotyczące warunków socjalno-bytowych i zdrowotnych studentów oraz obecną sytuację epidemiczną na uczelni.

Powrót
26.02.2021
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png