eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorantka UPWr w gremium EAAP

EAAP – Europejska Federacja Nauk o Zwierzętach, to gremium zrzeszające najlepszych naukowców z całego świata z zakresu nauk zootechnicznych. Barbara Kosińska-Selbi, doktorantka prof. Joanny Szydy, weszła właśnie do Komisji ds. Bydła.

Barbara Kosińska-Selbi jest aktualnie na ostatnim roku studiów doktoranckich na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W swojej pracy badawczej zajmuje się analizą struktury genetycznej wybranych ras bydła mlecznego.

– Moje badania skupiają się na analizie struktury całych genomów bydła. Szukam m.in  polimorfizmów odpowiedzialnych za różnego typu cechy ważne pod kątem dobrostanu oraz wydajności mlecznej bydła.  W ostatnich badaniach zajmowałam się aplikacją modeli asocjacyjnych w celu określenia polimorfizmów potencjalnie wpływowych za choroby nóg i racic.– tłumaczy Barbara Kosińska-Selbi, która na co dzień pracuje w zespole biostatystyków prof. Joanny Szydy.

barbara-kosinska.jpg
Barbara Kosińska-Selbi jest na ostatnim roku studiów doktoranckich. Pracuje w zespole prof. Joanny Szydy
fot. archiwum prywatne

Zespół ten zajmuje się m.in. rozwiązywaniem genetycznych predyspozycji do klinicznego zapalenia gruczołu mlekowego na podstawie sekwencji całego genomu 32 krów, czy statystycznym modelowaniem odporności na zapalenie wymienia.

– Ja, oprócz badań prowadzonych do doktoratu, uczestniczyłam też w projekcie ReDiverse w którym zajmuję się estymacją wad ekonomicznych rasy polskiej czerwonej oraz polskiego holsztyńsko-fryzyjskiego bydła. Tu badania prowadzę pod kątem oszacowania celu hodowlanego dla tego bydła, wykorzystując do tego inną metodyką niż standardowa, promowana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka – mówi Barbara Kosińska, która od niedawna jest członkinią Komisji ds. Bydła w Europejskiej Federacji Nauk o Zwierzętach. Będzie pracować w zespole oceniającym abstrakty, które zostaną zgłoszone na spotkania konferencyjne, w których uczestniczą naukowcy z całego świata. Doktorantka prof. Szydy zamierza zaangażować się w pracę przy organizacji spotkań młodych naukowców Europejskiej Federacji Nauk o Zwierzętach.

Europejska Federacja Nauk o Zwierzętach to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest poprawa wiedzy i rozpowszechniania wyników badań hodowla zwierząt domowych. Członkostwo jest otwarte dla naukowców, hodowców zwierząt i administratorów. Stowarzyszenie ma siedzibę w Rzymie, a powstało w Paryżu podczas V Międzynarodowego Kongresu Zootechniki w 1949 roku. Jego założycielami były Austria, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Iran, Włochy, Maroko, Niderlandy, Hiszpania, Szwajcaria i Tunezja, obecnie zrzesza członków z Europy i basenu Morza Śródziemnego. Organizacja jest współzałożycielem i współwłaścicielem czasopisma akademickiego „Animal”, wydawanego przez Cambridge University Press. Przewodniczącym EAAP w obecnej kadencji jest Matthias Gauly, który od 2014 roku jest przewodniczącym grupy roboczej zootechniki na Wydziale Nauki i Technologii Wolnego Uniwersytetu w Bolzano we Włoszech oraz członkiem naukowej rady doradczej Federalnego Ministerstwa Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów.

– Federacja ogłosiła nabór na członków komisji. Dla mnie to szansa na nawiązanie kontaktów z naukowcami nie tylko z Europy, a dzisiaj nie da się uprawiać nauki bez kontaktów międzynarodowych. Wysłałam aplikację, w której przedstawiłam swój dotychczasowy dorobek badawczy, obszary moich zainteresowań naukowych i zaangażowanie zarówno w realizację grantów, jak i w konferencje naukowe. Okazuje się, że do odważnych świat należy – uśmiecha się Barbara Kosińska-Selbi, która w Komisji ds. Bydła będzie jedna z osób odpowiedzialnych za organizację największej konferencji międzynarodowej organizowanej przez EAAP. W zeszłym roku miała się ona odbyć w sierpniu w Portugalii, ale ze względu na pandemię została zorganizowana w grudniu i on-line. W tym roku planowana jest w Szwajcarii, nie wiadomo jednak, czy uda się ją zrealizować w warunkach akademickich, czy ponownie w systemie zdalnym.

kbk

Powrót
11.01.2021
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png