eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Szumny w Radzie ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP ma za zadanie m.in. wypracować spójną strategię rozwoju dla rolnictwa i obszarów wiejskich. W jej gronie znaleźli się również naukowcy – UPWr reprezentuje prof. Antoni Szumny.

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP została powołana w grudniu 2020 roku i nawiązuje do Rady do spraw Wsi i Rolnictwa powołanej w kwietniu 2009 roku przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Andrzej Duda do współpracy zaprosił naukowców – specjalistów z zakresu socjologii, ekonomii wsi i rolnictwa, ale też parlamentarzystów, przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i biznesu. To członkowie Narodowej Rady Rozwoju, rolnicy i przedstawiciele organizacji rolniczych, osoby związane z branżą spożywczą, reprezentacja samorządu terytorialnego. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentuje prof. Antoni Szumny, członek Rady Uczelni, kierownik Katedry Chemii. Przewodniczącym rady jest były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

–  Członkowie rady reprezentują rolnictwo w najszerszym aspekcie tego słowa, tj. praktyków produkcji rolnej, przetwórstwa rolno-spożywczego, specjalistów ekonomiki, technologii żywności czy też samorządowców – tłumaczy prof. Antoni Szumny i dodaje, że rada, w oparciu o swoje doświadczenie ma nie tylko opiniować, konsultować czy doradzać, ale i wychodzić z inicjatywą propozycji zmian.

Cele powołanej rady to wypracowanie spójnej strategii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, strategii promocji polskiej żywności, przegląd rozwiązań prawnych w tym zakresie, podejmowanie inicjatyw legislacyjnych, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz budowanie przestrzeni do rozmowy o problemach polskiej wsi.

– Naszym zadaniem jest wspieranie szeroko rozumianego  rolnictwa poprzez organizowanie tematycznych okrągłych stołów i debat nad kwestiami wymagającymi rozwagi i merytorycznej dyskusji. Oczywistą więc jest nasza współpraca tak z instytucjami rządowymi, jak i samorządowymi. Ale naszym zadaniem będzie też przegląd proponowanych rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich – mówi prof. Szumny, zastrzegając od razu, że rada przede wszystkim będzie opiniować projekty ustaw w zakresie kompetencji poszczególnych jej członków.

Radę tworzą: Jan Krzysztof Ardanowski – przewodniczący, Błażej Spychalski, Lucjan Cichosz, Czesław Cieślak, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Bogdan Fleming, Kamila Grzywaczewska, Teresa Hałas, Lech Kuropatwiński, Artur Maciej Paradowski. Rafał Pelc, prof. Walenty Poczta, prof. Marian Podstawka, Marian Sikora, dr Monika Stanny, Barbara Szczepanik, Wiktor Szmulewicz, prof. Antoni Szumny, Jerzy Zająkała oraz prof. Michał Zasada.

Rada obecnie wypracowuje listę najważniejszych tematów, nad którymi rozpocznie pracę już w styczniu 2020.  Pierwsze posiedzenie robocze nowo powołanej rady zaplanowano na styczeń, ale forma i miejsce spotkania będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

kbk

Powrót
07.01.2021
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg