Studencki Sztab WOŚP po raz czwarty na UPWr

Podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponownie zagrali studenci, absolwenci i pracownicy wrocławskich uczelni. Do tej pory sztab przy UPWr zebrał już 185 tys. zł, ale licznik nadal bije. Można się jeszcze przyłączyć.

Studencki Sztab WOŚP

Po raz pierwszy grał w 2018 r. i zebrał 55 tys. zł. Od tej pory, gdy mowa o Studenckim Sztabie WOŚP, wszystkie liczby rosną z roku na rok – więcej wolontariuszy kwestujących z puszkami, więcej osób pomagających w wielomiesięcznych przygotowaniach, organizacji i rozliczaniu, coraz lepsze wyniki zbiórek.

Wszystko wskazuje na to, że i tym razem uda się pobić rekord z zeszłego roku, czyli 194 tys. zł. Późnym wieczorem w dniu finału licznik pokazał prawie 185 tys. zł, ale to nie koniec. Nadal można dorzucić swoja cegiełkę do sztabowej eSkarbonki (działa do końca 1 lutego, wsparło ją już niemal 500 osób) i wziąć udział w charytatywnych licytacjach. Do 14 lutego do wyboru są m.in. pakiet kursów żeglarskich, zestaw 15 wyselekcjonowanych win dolnośląskich, przejażdżka zabytkowym Tarpanem Honkerem czy zwiedzanie sejmu i senatu RP.

Szef studenckiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu Kacper Mędygrał i członek sztabu Przemysław Janicki, byli przewodniczący samorządu studenckiego na tle grafiki 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w holu budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego.
Kacper Mędygrał (z prawej) zorganizował pierwszy studencki sztab jako przewodniczący Samorządu Studentów UPWr w 2018 r. To już tradycja, że na rzecz WOŚPu swoje talenty organizacyjne i chęć do działania łączą wszyscy przewodniczący samorządu – na zdjęciu z lewej Przemysław Janicki
fot. Paweł Rogalski

– Aukcje internetowe zorganizowaliśmy po raz pierwszy. Jak wszyscy szukaliśmy alternatywy dla imprez i wydarzeń towarzyszących finałowi, które nie mogły się odbyć ze względu na pandemię – mówi Kacper Mędygrał, który cztery lata temu wymarzył sobie studencki sztab na uczelni jako przewodniczący Samorządu Studentów UPWr i który kieruje nim do dziś. Przy wsparciu obecnego samorządu oraz poprzedzających i następujących po nim przewodniczących. – Od października organizowaliśmy wszystko zdalnie. W zeszłym roku rozliczaliśmy puszki w dwóch miejscach, w tym mamy 6 niezależnych stref na czterech piętrach Centrum Dydaktyczno-Naukowego, stanowiska rozstawione w odpowiednich odstępach, wolontariuszy zapisanych na konkretne godziny rozliczeń. Nie ma tego bezpośredniego kontaktu, nie ma tortu i finału o 22, kiedy poznajemy wynik zbiórki. Ale nadal jest ogromna mobilizacja i determinacja, by zebrać jak najwięcej.

– Zawsze w sztabie było pełno ludzi, leciała muzyka, wolontariusze spotykali się u nas, odpoczywali, robiliśmy wielkie podsumowanie i fetę na koniec przy ogłoszeniu wyniku. W tym roku najważniejsze jest jednak to, żeby było bezpiecznie – mówi drugi szef sztabu i przedstawicielka Samorządu Studentów UPWr, Natalia Król.

wosp-19.jpg
Mimo pandemicznych utrudnień wolontariusze wracali do sztabu z pełnymi puszkami, a liczenie zebranych przez nich pieniędzy trwało do późnych godzin wieczornych
fot. Paweł Rogalski

Trudniej było też w terenie – mniej ludzi na ulicach, w galeriach handlowych, na wrocławskim rynku to znacznie utrudnione zbieranie. Nierzadko już w połowie dnia wolontariusze mieli w nogach ponad 20 kilometrów, ale do sztabu wracali w dobrych nastrojach i z pełnymi puszkami. Choć sztab studencki z nazwy, wśród 148 wolontariuszy i 48 osób towarzyszących byli też absolwenci i pracownicy wrocławskich uczelni, nie tylko UPWr. Kwestowali z nami przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetów Wrocławskiego i Ekonomicznego, Wyższej Szkoły Bankowej, ale i wrocławianie, którzy po raz kolejny docenili atmosferę w sztabie.

Akademicki Wrocław dla WOŚP

Dla Wielkiej Orkiestry gra również Akademicki Wrocław – wrocławskie uczelnie i Wrocławckie Centrum Akademickie pod jednym szyldem przygotowały aukcje, na których można wylicytować udział w niecodziennych wydarzeniach. To jedyna okazja, by zwiedzić muzeum anatomii Uniwersytetu Medycznego i zobaczyć eksponaty z czasów przedwojennego Breslau, rozegrać partię szachów z rektorem Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiuszem Wójsem czy posłuchać koncertu, który na 300-letnich organach, specjalnie dla zwycięzcy aukcji, zagra były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski.

wosp-18.jpg
W ramach aukcji wspierających WOŚP można wylicytować m.in. wycieczkę rowerową z rektorem Bosym
fot. Tomasz Lewandowski

Rektor UPWr, prof. Jarosław Bosy zaprasza natomiast na rowerową majówkę. Na zwycięzcę aukcji czeka wycieczka na wrocławskie Pawłowice jedną z ulubionych rowerowych tras rektora i kolacja w zabytkowym, dziewiętnastowiecznym pałacu. Licytować można do 7 lutego.

mj

29. Finał WOŚP w Studenckim Sztabie UPWr – fot. Paweł Rogalski