wybierz kategorie wiadomości

Blisko 1,2 mln zł na badania z konkursu ALPHORN

06.05.2020

Prof. Anna Michalska-Ciechanowska zdobyła ponad milion złotych w konkursie ALPHORN organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy ze szwajcarską agencją Swiss National Science Foundation.

Rekrutacja na rok akademicki 2020/2021

04.05.2020

Rekrutacja na studia na UPWr ruszyła. Już dziś można wybierać spośród 28 kierunków studiów i rejestrować w systemie. Harmonogram przyjęć na studia zostanie dostosowany do terminu wyników matur.

Ponad 400 tysięcy z programu Opus 17 dla UPWr

04.05.2020

Dwóch naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego zdobyło finansowanie na swoje badania w ramach programu Opus 17. To prof. Marek Furmankiewicz i prof. Józef Nicpoń.

Uniwersytet Przyrodniczy dostępny dla wszystkich

30.04.2020

Prawie 4 mln zł z NCBiR na poprawę dostępności architektonicznej i informatycznej uczelni, rozszerzenie wsparcia edukacyjnego dla studentów z niepełnosprawnościami i szkolenia podnoszące świadomość.

Jak naukowcy z UPWr ratowali biebrzańskie bagna

29.04.2020

Biebrzański Park Narodowy – o jego powstanie walczył prof. Adam Pałczyński, uczeń prof. Stanisława Tołpy. Kiedy chciano osuszyć bagna, przekonywał, że ten cenny obszar musi być chroniony. O torfowiskach opowiada prof. Klara Tomaszewska z Katedry Botaniki i Ekologii Roślin.

UPWr podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną

23.04.2020

Projekt badawczy realizowany na UPWr dla Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwoli zweryfikować słuszność teorii Einsteina dotyczącej zakrzywienia czasoprzestrzeni przez masywne obiekty oraz jego wpływu na orbity ziemskich satelitów.

Pożegnaliśmy prof. Bronisławę Chełmońską

16.04.2020

Kochała życie, była pełna naukowej ciekawości i pasji. Nawet na emeryturze miała tyle pomysłów, że młodzi mogli jej tylko pozazdrościć. Prof. Bronisława Chełmońska, jedna z twórczyń polskiej szkoły inseminacji drobiu, zmarła 8 kwietnia 2020 roku.

Pomysły na studenckie start-upy

11.03.2020

„Kefir roślinny”, zielone wiaty przystankowe, aplikacja, dzięki której można dzielić się żywnością, bioindykatory do wykrywania metali ciężkich – to projekty nagrodzone i wyróżnione w konkursie podsumowującym pierwszy semestr przedmiotu przedsiębiorczość akademicka.

Żegnamy profesora Ludwiczaka

06.03.2020

Profesor Jan Ludwiczak, pionier w zakresie badań nad rachunkowością rolną, zmarł w wieku 97 lat. – Był niezwykle życzliwym i skromnym człowiekiem – wspomina prof. Barbara Kutkowska.

Jak się studiuje weterynarię w Iowa

24.02.2020

Paulina Malinowska i Arkadiusz Mońka, absolwenci weterynarii, jeden semestr studiów odbyli w Stanach Zjednoczonych na Iowa State University, współpracującym z UPWr. – Ten wyjazd bardzo dużo nas nauczył – mówią.

Student-wynalazca po raz trzeci w Katedrze Chemii

11.02.2020

Mateusz Łużny – wraz z zespołem – zdobył tytuł studenta-wynalazcy za cykl 45 wynalazków dotyczących wytwarzania związków flawonoidowych. To trzecie z rzędu zwycięstwo doktoranta Katedry Chemii UPWr.

Kacper Środoń: student biologii, muzyk, fotograf

05.02.2020

Student II roku biologii zajmujący się makrofotografią przyrody został nominowany do plebiscytu „Osobowość Roku”.

Samorząd Studentów UPWr

30.01.2020

Samorząd tworzą wszyscy studenci, ale to zarząd odpowiada za największe studenckie imprezy, wydarzenia, akcje charytatywne. Macie pomysł? Sprawdźcie, kto może pomóc w jego realizacji.

Kosmos – nowa przestrzeń badawcza UPWr

29.01.2020

UPWr poszerza granice swoich naukowych poszukiwań, a badawcze fascynacje naukowców UPWr wykraczają poza orbitę ziemską. Nasza kosmiczna ma wyraźnie dwa kierunki: geodezja satelitarna i astrobiologia.

Absolwenci UPWr z nagrodami Polskiej Agencji Kosmicznej

24.01.2020

W drugiej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej wyróżniono dwoje studentów UPWr.

Zmiany na UPWr: komercjalizacja i własność intelektualna

20.01.2020

Prawa własności intelektualnej i ich komercjalizacja w świetle ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – dr Aleksandra Nowak-Gruca, prawniczka, specjalistka z zakresu prawa autorskiego i patentowego o zmianach wynikających z Ustawy 2.0.

Studentki weterynarii stypendystkami ministra

17.01.2020

Karolina Kapturska, Anna Modlińska i Safoura Reza – studentki szóstego roku weterynarii zdobyły stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe.

Prof. Nowak: – Patomorfolog jest jak detektyw

17.01.2020

Profesor Marcin Nowak z Zakładu Patomorfologii i Weterynarii Sądowej o swojej pierwszej sekcji zwłok, szacunku do śmierci, naukowej pasji i o tym, dlaczego patomorfologia jest ważna w weterynarii.

Erasmus POWER w Estonii

16.01.2020

Kinga Tokarz, studentka weterynarii, o swoich doświadczeniach na Estonian University of Life Sciences. W Tartu studiowała w ramach programu Erasmus POWER, który zapewnia dodatkowe wsparcie finansowe studentom z niepełnosprawnościami i pobierającym stypendia socjalne.

SynBio4Flav – przemysłowa produkcja flawonoidów dzięki biologii syntetycznej

14.01.2020

11 partnerów naukowych i biznesowych, w tym UPWr, i pierwszy projekt H2020 typu RIA na naszej uczelni – cel to wdrożenie znormalizowanej produkcji flawonoidów roślinnych w syntetycznych konsorcjach mikrobiologicznych.

Studencki sztab WOŚP ponownie na UPWr

13.01.2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie zagrała na UPWr. Największy studencki sztab na świecie zebrał ponad 194 tys. zł.