Żegnamy profesora Ludwiczaka

Profesor Jan Ludwiczak, pionier w zakresie badań nad rachunkowością rolną, zmarł w wieku 97 lat. – Był niezwykle życzliwym i skromnym człowiekiem – wspomina prof. Barbara Kutkowska.
Profesor Jan Ludwiczak, emerytowany pracownik Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zmarł 4 marca. Prodziekan Wydziału Rolniczego w latach 1975-1981 i dziekan tego wydziału w latach 1987-1993, zmarł w wieku 97 lat.

Pracę na uczelni profesor rozpoczął w roku 1950 i nieprzerwanie pracował w obecnym Instytucie Nauk Ekonomicznych aż do przejścia na emeryturę w roku 1993. Był pionierem w okresie powojennym w zakresie badań nad rachunkowością rolniczą. W okresie zatrudnienia na UPWr  pełnił funkcję kierownika Zakładu Rachunkowości Rolniczej i zastępcy dyrektora Instytutu Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa. Wypromował sześciu doktorów i 80 magistrantów. Był też autorem wielu prac naukowych, w tym podręczników z zakresu rachunkowości rolnej, które służą studentom do dnia dzisiejszego.
prof_ludwiczak-1.jpg
prof. Ludwiczak był prodziekanem i dziekanem
Wydziału Rolniczego
fot. archiwum UPWr
– Profesor był człowiekiem niezwykle skromnym i życzliwym. Lubili go studenci, dla których był zawsze wsparciem. Był wspaniałym opiekunem naukowym kadry  naszego Instytutu. Do ostatniego  roku utrzymywał kontakt z nami, zawsze żywo interesując się naszym rozwojem naukowym i życiem prywatnym – wspomina profesor Kutkowska, przyznając, że kiedy profesor odchodził na emeryturę, wszyscy się dziwili, czemu tak wcześnie rezygnuje z pracy naukowej i dydaktycznej. – A on wybrał życie rodzinne. „Przecież mam dwie wnuczki, ktoś musi je wozić w wózku!” – odpowiadał na nasze pytania z uśmiechem. Spotykaliśmy się zawsze w Instytucie z okazji jego urodzin. Kiedy zrobiliśmy mu jubileusz w jednej z restauracji na wrocławskim Rynku, to spełniliśmy jego marzenie. Zawsze chciał przejechać się dorożką, więc zajechał pod tę restaurację dorożką. Z fasonem – opowiada profesor Barbara Kutkowska i dodaje, że miarą sukcesu naukowca jest aktualność jego prac. I dokładnie tak jest z podręcznikiem profesora Jana Ludwiczaka dotyczącym rachunkowości rolniczej. Wydany w 1989 roku do dzisiaj służy studentom, choć na rynku jest wiele nowszych publikacji. – On jest po prostu bardzo dobrze napisany – podkreśla profesor Kutkowska.
Profesor Jan Ludwiczak był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz medalem „Zasłużony dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Był też wyróżniony 15 nagrodami Rektora. Uroczystości  pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 7 marca 2020 r. o godzinie 9.50 w kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.