eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studentki weterynarii stypendystkami ministra

Karolina Kapturska, Anna Modlińska i Safoura Reza – studentki szóstego roku weterynarii zdobyły stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe.

Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego przyznawane są rokrocznie studentom, którzy mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi, takimi jak autorstwo lub współautorstwo artykułu naukowego czy monografii, udział w projekcie badawczym, autorstwo i wygłoszenie referatu oraz nagrody indywidualne i grupowe.

stypendystki_ministra2020
fot. Jakub Witkowski

Studenci UPWr są wśród nagrodzonych co roku, ale tym razem bank rozbił Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Wszystkie stypendystki – Karolina Kapturska, Anna Modlińska i Safoura Reza – studiują na 6. roku weterynarii.

Karolina Kapturska do swoich najważniejszych osiągnięć zalicza I i II miejsce w Sejmikach Studenckich Kół Naukowych w Olsztynie i Wrocławiu, współautorstwo artykułu naukowego w czasopiśmie „Journal of Veterinary Research” i trzech artykułów w czasopismach branżowych („Weterynaria w Praktyce”, „Medycyna Weterynaryjna”), jak również udział w projektach badawczych realizowanych pod opieką prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak.

karolina_kapturska
fot. archiwum prywatne

– Marzenie o zostaniu lekarzem weterynarii towarzyszyło mi od najmłodszych lat i już za moment się spełni. Jednak nigdy nie spodziewałam się, że te ciężkie 6 lat studiów uhonorowane zostanie taką nagrodą, ani że moja kariera potoczy się w kierunku pracy naukowej. Wszystko zmieniło się na zajęciach z diagnostyki prowadzonych przez prof. Agnieszkę Noszczyk-Nowak, która rozbudziła we mnie ciekawość i chęć do podejmowania wyzwań, które wcześniej wydawały mi się szalone. Jestem szczególnie zainteresowaną kardiologią weterynaryjną i w przyszłości chciałabym zostać specjalistką w tym zakresie – opowiada Karolina Kapturska i przyznaje, że stypendium to ogromne wyróżnienie, zaskoczenie i wielka radość, że pracowite lata zostały docenione. – Ten sukces nie byłby możliwy gdyby nie wspaniałe osoby, które miałam zaszczyt poznać i z którymi mogłam pracować przez ostatnie lata, dlatego szczególnie podziękowania należą się prof. Noszczyk-Nowak i lekarzom Marcinowi Michałkowi i Piotrowi Frydrychowskiemu – za mnóstwo czasu i cierpliwości, wsparcie, pomoc i możliwości, które jeszcze przede mną. Jestem ogromnie wdzięczna, dziękuję!

Anna Modlińska na międzynarodowych konferencjach we Wrocławiu i w Warszawie zajęła dwa razy I miejsce i raz III miejsce za badania transmisji pałeczki Salmonelli miedzy gekonami a ludźmi, zastosowanie tracheoskopii u ptaków oraz zastosowania diagnostyki obrazowej u węży. Brała udział w badaniach w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS 16 „Antygeny układu grupowego krwi P1PK u ptaków: rola syntazy Gb3/CD77 w oporności na toksyny Shiga”. Wygłosiła prezentacje dotyczące przypadków klinicznych zwierząt egzotycznych na weterynaryjnych konferencjach międzynarodowych w Paryżu i Londynie, była współautorką prac prezentowanych na kongresach biochemicznych w Mediolanie i Zagrzebiu.

ania_modlinska
fot. archiwum prywatne

– Stypendium ministra to coś, o czym każdy marzy po cichu, ale nie do końca wierzy, że znajdzie się w gronie tych szczęśliwców. Dalej przecieram oczy ze zdumienia, że udało nam się dostać do grona 500 najlepszych studentów z całej Polski. Taki wymarzony i najlepiej podsumowujący pracę podczas tych 6 lat studiów prezent. Dzięki stypendium wiem, że cały mój czas poświęcony na badania, godziny spędzone w laboratorium, na sali sekcyjnej i zarwane noce miały sens, nie podcięły mi skrzydeł, a pozwoliły się rozwijać – mówi Anna Modlińska i również dziękuje swoim nauczycielom:

– Chciałabym podziękować ludziom, bez których nie byłabym w tym miejscu: dr. Tomaszowi Piaseckiemu, opiekunowi moich prac naukowych, mentorowi i pierwszemu nauczycielowi medycyny zwierząt egzotycznych; całemu zespołowi Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, a w szczególności prof. Marcinowi Czerwińskiemu i Annie Bereźnickiej za wprowadzenie w świat glikolipidów i niesamowitą współpracę owocującą odkryciami i grantem; a na koniec dziękuję również wszystkim członkom SKN Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis” za 6 genialnych lat studiów, masę konferencji, wyjazdów, projektów i wspólnego motywowania się do zgłębiania świata nauki i medycyny „egzotyków”.

Safoura Reza brała udział w badaniach nad rakiem gruczołu piersiowego, a wyniki swoich badań przedstawiała na międzynarodowych konferencjach we Wrocławiu i w Warszawie, na których aż trzy razy zajęła I miejsce. Na swoim koncie ma też publikacje o dermatologii i żywieniu zwierząt w czasopismach weterynaryjnych.

safoura_reza
fot. archiwum prywatne

– Nie mogłam być bardziej szczęśliwa, niż gdy dowiedziałam się, że nasza trójka jest wśród sześciu studentów weterynarii z całej Polski, którzy dostali stypendium ministra. To piękne zakończenie studiów i wynagrodzenie całej pracy, jaką włożyłam w swoje badania. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia prof. Macieja Ugorskiego, który zaprosił mnie do swojego laboratorium, gdy przyszłam do niego na drugim roku i powiedziałam, że interesują mnie badania nad komórkami nowotworowymi, i wspiera mnie do dzisiaj. Dziękuję również mojemu opiekunowi naukowemu, dr. Jarosławowi Suchańskiemu, który nauczył mnie właściwie wszystkiego – od pipetowania po pisanie abstraktów i robienie prezentacji na konferencje. Odbierał nawet moje telefony w sobotę o 21, kiedy nie wiedziałam jak coś zrobić w laboratorium! Dzięki niemu mogłam się bez stresu uczyć i rozwijać – wszystkim życzę takiego wsparcia! – podsumowuje Safoura Reza.

mj

Powrót
17.01.2020
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg