eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Absolwenci UPWr z nagrodami Polskiej Agencji Kosmicznej

W drugiej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej wyróżniono dwoje studentów UPWr.

Joanna Najder i Piotr Bryłka to absolwenci geodezji i kartografii na  Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Promotorem pracy „Analiza jakości predykcji orbit satelitów śledzonych przez stacje SLR" Joanny Najder wyróżnionej nagrodą II stopnia był prof. Krzysztof Sośnica. Nagrodę III stopnia zdobył Piotr Bryłka, a promotorem jego pracy „Wykorzystanie niskobudżetowych odbiorników GNSS na potrzeby wyznaczania parametrów opóźnienia troposferycznego" był dr hab. inż. Tomasz Hadaś.

polska_agencja_kosmiczna-1
Dyplomy, słowa uznania i emocje – uroczystość w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej
była dla wszystkich dużym przeżyciem
fot. archiwum prywatne

Konkurs organizowany przez Polską Agencję Kosmiczną promuje indywidualne i zespołowe osiągnięcia studentów z zakresu geodezji kosmicznej oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i promocyjnej dotyczących badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Absolwentce Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i zdobywczyni nagrody II stopnia zaproponowano też – ze względu na przedmiot jej pracy – wstąpienie do szeregów Polskiej Agencji Kosmicznej w National Operation Center związanym z Krajowym Systemem Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej.

– Inżynieria kosmiczna i satelitarna jest dynamicznie rozwijającym się obszarem badawczym w naszej uczelni. Zespół naukowców pracujących w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki prowadzi badania finansowane m.in. ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej, współpracuje z Francuską Agencją Kosmiczną CNES, a wyniki badań są doceniane na arenie międzynarodowej, między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną czy NASA. Instytut Geodezji i Geoinformatyki jest również siedzibą Stowarzyszonego Centrum Analiz Międzynarodowej Służby Obserwacji Laserowych do Sztucznych Satelitów i Księżyca. To powoduje, że Instytut posiada szeroki dostęp do czołowych, światowych instytucji, a przez chęć stworzenia dobrze działającego zespołu ochoczo zachęcają młodych studentów do współpracy dając im szansę i możliwości na rozwój – tak wyjaśniła swój wybór kierunku studiów, a więc i obszaru badawczego Joanna Najder.

Pytana o to, co jest dzisiaj wyzwaniem w inżynierii kosmicznej, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odpowiedziała: – Ziemia jest naszym wspólnym domem, jedynym znanym takim miejsce we Wszechświecie, gdzie rozwinęło się życie.  Niestety, ostatnio obserwujemy bardzo niepokojące zmiany zachodzące w systemie ziemskim, takie jak przyspieszające topnienie lodowców na Grenlandii i podnoszenie się poziomu wód w oceanach. Może się okazać, że w przyszłości życie na Ziemi już nie będzie takie wygodne, a nawet może stać się niemożliwe za sprawą niewłaściwego korzystania z zasobów naszej planety.

polska_agencja_kosmiczna-1-2
Joanna Najder dostała propozycję wstąpienia w szeregi Polskiej Agencji Kosmicznej
fot. archiwum prywatne

Jak podkreśla absolwentka naszej uczelni, inżynieria kosmiczna, która jest przedmiotem zainteresowania w UPWr, pozwala na dostarczanie wysokiej jakości obserwacji pochodzących m.in. z geodezyjnych technik obserwacyjnych oraz ich integracji w celu lepszego rozumienia i opisania globalnych procesów oddziaływujących na społeczeństwo takich jak trzęsienia ziemi, wulkanizm, zmiany poziomów mórz i oceanów, bilanse masy pokryw polarnych czy zmiany pola grawitacyjnego i magnetycznego Ziemi.

Joanna Najder zapytana o to, co było najtrudniejsze podczas pisania nagrodzonej pracy, odpowiedziała: – Połączenie umiejętności programistycznych ze znajomością fundamentalnych aspektów z zakresu dynamiki sztucznych satelitów Ziemi celem optymalizacji i zwiększenia efektywności prac stacji laserowych wykonujących pomiary do sztucznych satelitów Ziemi i Księżyca. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomocy promotora prof. Krzysztofa Sośnicy była możliwa realizacja tak złożonego tematu, za co jestem mu szczególnie wdzięczna.

Jak podkreśla absolwentka UPWr, ludzkość opanowała już bardzo dobrze możliwości eksploracji przestrzeni okołoziemskiej. Mówi się jednak coraz częściej, że przestrzeń kosmiczna jest mocno zaśmiecona nieaktywnymi satelitami oraz częściami np. rakiet nośnych. – Powinniśmy więc dbać o czystość środowiska nie tylko na Ziemi, ale również w przestrzeni kosmicznej – przyznaje Joanna Najder i dodaje, że podbój kosmosu rozumiany jako lądowanie na innych ciałach niebieskich nadal pozostanie ogromnym wyzwaniem dla ludzkości.

– Dotychczas monopol na podbój kosmosu miały jedynie agencje kosmiczne największych państw. Niedawno do gry weszły firmy prywatne. W roku 2021 planowana jest misja wysłania na Księżyc pryzmatu laserowego z wykorzystaniem bezzałogowej misji księżycowej, która będzie sfinansowana i koordynowana przez firmę prywatną. Będą to badania Księżyca zakrojone na największą skalę od czasów ostatniej misji Apollo 17 w 1972 r. W późniejszych latach Amerykanie zamierzają wysłać misję załogową na Księżyc po 50 latach przerwy. Jak się okazuje, podbój Księżyca jest nadal ogromnym technologicznym wyzwaniem, a załogowy podbój innych ciał niebieskich wciąż pozostaje poza zasięgiem ludzkości – podkreśla laureatka II nagrody w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej.

kbk

Powrót
24.01.2020
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg