Ostatnia chwila na rekrutację na UPWr

14 lipca kończy się rekrutacja na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że wybraliście już kierunek, na który chcecie się zapisać, ale dla niezdecydowanych mamy kilka rad jak wybrać studia.

Kandydaci na uczelnie wyższe stają przed wyborem kierunku każdego roku. Do tego dochodzi wybór miasta, w którym chcemy studiować. Wśród osób, które nie mieszkają w dużych miastach i muszą się na czas studiów przeprowadzić, królują zazwyczaj dwie taktyki: pierwsza – jak najbliżej domu, żeby można było często robić pranie i żeby nie wozić zbyt daleko słoików – i druga – jak najdalej od domu, z dala od bacznego wzroku rodziców.

Z tego, a także wielu innych powodów ogromna liczba kandydatów wybiera Wrocław. Jest on prawdziwą mekką studentów, ponieważ stanowią aż 130 tys. mieszkańców spośród 630 tys. wrocławian. Zwany czasem miastem stu mostów, Wrocław jest także jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce, posiadający dwadzieścia osiem uczelni wyższych. Wśród nich znajduje się Uniwersytet Przyrodniczy, który na swoich pięciu wydziałach, oferuje aż 28 kierunków.

Należą do nich:

Mnogość kierunków może niektórym aż zakręcić w głowie. Jeżeli nie mamy konkretnej pasji, którą chcielibyśmy na studiach zgłębiać, to wybór może być ciężki. Dlatego ułatwimy go nieco i podpowiemy z jakich perspektyw można spojrzeć na wybór studiów.

studenci głaszczący owcę
Studia na UPWr dają zarówno dobre przygotowanie teoretyczne, jak i praktyczne.
fot. Tomasz Lewandowski

Najpopularniejsze kierunki studiów

Kierunek studiów można wybrać na przykład ze względu na ich popularność. W 2020 roku największym zainteresowaniem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu cieszyły się kierunki:

• żywienie człowieka i dietetyka – zainteresowanie zarejestrowanych na jedno miejsce według limitów wynosiło aż 770%,
  • weterynaria (studia magisterskie jednolite) – również 770%
  • oraz zarządzanie i inżynieria produkcji – 361%.

Wybierając kierunek ze względu na jego popularność wiemy, że jest on sprawdzony i na pewno nie zawiedziemy się nim, skoro cieszy się tak dużym powodzeniem.

Nowe kierunki studiów

Jeżeli jednak nie chcecie podążać za tłumem, a przecierać szlaki innym, to najlepszym sposobem na wybór studiów jest zapisanie się na zupełnie nowy kierunek. Jako absolwenci będziecie wtedy rozchwytywani na rynku pracy ze względu na niską konkurencję.

Na UPWr nowym kierunkiem otwieranym w roku akademickim 2021/2022 jest agroinżynieria I stopnia na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym. Agroinżynieria łączy nowoczesne techniki i technologie z nowoczesnym rolnictwem i produkcją rolną. Studia te doskonale przygotowują absolwenta kierunku do podjęcia pracy w branżach o charakterze technicznym. W programie szczególny nacisk kładziony jest na przedmioty z zakresu elektrotechniki, automatyki, działania i budowy maszyn rolniczych oraz techniki pojazdowej. Na takich studiach również bez obaw można dzielić się notatkami – nie usłyszycie więc raczej Nie pożyczę Ci notatek, bo jesteś moją konkurencją na rynku pracy!”

studenci weterynarii
Studenci weterynarii mają do dyspozycji nowoczesne metody nauki
fot. David Gaweł

Najlepsze kierunki studiów w rankingach

Czasami jednak lepiej spojrzeć na studia przez pryzmat rankingów i osiągnięć. Im wyższy prestiż kierunku, tym więcej przecież dumy w domu. Na Uniwersytecie Przyrodniczym, do najlepszych kierunków według rankingu Perspektyw 2021 należą:

• nauki o żywności, kierunek który zdobył I miejsce
  • geodezja i kartografia, która zdobyła II miejsce
  • weterynaria, która drugi rok pod rząd zajęła II miejsce
  • zootechnika, która zajęła III miejsce
  • biotechnologia, która również zajęła III miejsce

Dyscypliny: technologia żywności i żywienie człowieka oraz weterynaria pojawiają się również w Shanghajskim rankingu ARWU (Academic Ranking of World Universities), a sama uczelnia w rankingach THE (Times Higher Education World University Rankings), czy też Engi Rank.

Studia z perspektywą dobrze płatnej pracy

Studia można też wybrać ze względu na dobrze płatny zawód. Osoby szczególnie zainteresowane możliwością podjęcia dochodowej pracy tuż po zakończeniu studiów powinny rozważyć kierunki takie jak: budownictwo, rolnictwo czy odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami. W tych branżach nadal brakuje specjalistów, więc wybierając powyższe kierunki można zapewnić sobie dobry start.

Mamy nadzieję, że choć trochę ułatwiliśmy Wam podjęcie tej ciężkiej decyzji i teraz, gdy już macie wybrany kierunek studiów – zapraszamy do zapisywania się tutaj:

System Internetowej Rejestracji Kandydatów

Strona rekrutacji na UPWr

W razie pytań i wątpliwości można kontaktować się z Biurem Rekrutacji pod adresem email: rekrutacja@upwr.edu.pl lub na Facebooku. Zostało już tylko kilka dni na zapisanie się, więc radzimy się spieszyć.

is