wybierz kategorie wiadomości
UPWr z projektem z programu Horizon-Widera
21.06.2022
Stworzenie centrum analizy sensorycznej żywności z ukierunkowaniem na novel food – to długofalowy cel związany z projektem SEASONED prof. Agnieszki Kity, przewodniczącej Rady Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia i lidera WZB „Żywność i zdrowie”.
Co łączy whisky z orchideą i wanilią? Związki zapachowe
20.06.2022
Dawid Hernik, doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr, w ramach doktoratu prowadzi badania dotyczące otrzymywania związków zapachowych takich jak whisky lakton, aerangis lakton oraz piperonal.
Czy po kierunkach biologicznych jest praca? Tak, i to jaka!
13.06.2022
Otaczający nas świat jest złożonym i wrażliwym ekosystemem, który wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Wybierając kierunek studiów taki jak biologia, biologia człowieka czy biotechnologia można zagłębić się w jego struktury i poznać jego działanie.
Razem w czasie wojny, czyli UPWr dla Ukrainy
10.06.2022
Jedni o wybuchu wojny dowiedzieli się mediów, inni, jak prof. Niżański, odebrali wczesnym rankiem 24 lutego krótką wiadomość z Kijowa: „zaczęło się, módlcie się za nas”. Po pierwszym niedowierzaniu, ludzie ruszyli do działania. Telefony, mejle, pytania słane w jedną i drugą stronę – czego potrzebują Ukraińcy, co mogą im dać Polacy.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla prof. Borkowskiego
10.06.2022
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie prof. Andrzeja Borkowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dyrektor Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego zmarł 13 marca 2021 roku.
Prof. Kotecki doktorem honoris causa UP w Lublinie
09.06.2022
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie nadał prof. Andrzejowi Koteckiemu tytuł doktora honoris causa swojej uczelni. To trzecie wyróżnienie przyznane naukowcowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ostatnim czasie – wcześniej wyróżniły go Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Mobilność na UPWr: Erasmus i NAWA szansą na edukacyjny wyjazd
09.06.2022
Po okresie, kiedy wyjazdy na zagraniczne studia, staże czy praktyki były z powodu pandemii zawieszone albo ograniczone, mobilność wraca. – Możliwości i miejsc jest nawet więcej niż chętnych. Dlatego zachęcamy, by z nich korzystać – podkreśla Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą UPWr.
Chór UPWr wraca do świetności po pandemicznej przerwie
09.06.2022
Po dwóch latach niewielkiej aktywności, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego z impetem odnawia działalność. Od początku roku wziął udział w mnóstwie małych i dużych koncertów, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Naukowcy UPWr badają wiekowe rododendrony i azalie w Książu
07.06.2022
Pracujący na terenie zamku Książ w Wałbrzychu zespół naukowców z UPWr zidentyfikował tam już 40 odmian różaneczników. – Szacujemy, że na terenie całego kompleksu parkowo-krajobrazowego liczba odmian może sięgać nawet 70, a tym samym stać się jedną z najcenniejszych nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Polsce – mówi dr Justyna Jaworek-Jakubska z Katedry Architektury Krajobrazu UPWr.
Dr Vanessa Brum-Bastos – naukowczyni międzynarodowa
06.06.2022
Pochodząca z Brazylii dr Vanessa Brum-Bastos zajmuje się analizowaniem danych przestrzennych. Wraz z Wiodącym Zespołem Badawczym SpaceOS Uniwersytetu Przyrodniczego bada kontekstowe modele mobilności ludzi.
Mamy Młode Talenty!
01.06.2022
W VI edycji konkursu Młode Talenty dwoje naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało laureatami – Igor Turkiewicz w kategorii sukces naukowy, a Agnieszka Krawczyk-Łebek w kategorii sukces w zakresie innowacji.
Młóto browarnicze – z odpadu do wartościowego składnika żywności
31.05.2022
Pochodzący z Indonezji doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr Joncer Naibaho chce swoimi badaniami dołożyć cegiełkę do rozwiązania kryzysu głodu na świecie.
Bioeconomy – nowy kierunek studiów UPWr i PWr
30.05.2022
Biogospodarka to nasza przyszłość, również na rynku pracy. Dlatego Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z Politechniką Wrocławską otwierają anglojęzyczne studia na kierunku Bioeconomy. Umowę w sprawie wspólnego kierunku podpisali w poniedziałek rektorzy obu wrocławskich uczelni – prof. Jarosław Bosy i prof. Arkadiusz Wójs.
Ponad 10 milionów dla naukowców z UPWr
26.05.2022
Opus 22, Sonata 17 i Miniatura 6 – naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobyli łącznie ponad 10 milionów złotych na badania. W dwóch projektach UPWr jest liderem.
Mikrobiom – fascynujący ekosystem
25.05.2022
Wiemy coraz więcej, o tym, jak istotną rolę odgrywa mikrobiom w organizmie człowieka, jak zmienia się zależnie od stresujących sytuacji. Również u zwierząt hodowlanych stres zaburza mikrobiologię układu pokarmowego – opowiada Natalia Szeligowska, doktorantka z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego, główna autorka publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „BMC Veterinary Research”.
Święto Uniwersytetu Przyrodniczego za nami
23.05.2022
Wyróżnienia, nagrody, promocje, uroczystość nadania doktoratu honoris causa prof. Andrzejowi Mockowi, Jarmark Pawłowicki pełen atrakcji (i dobrej zabawy) – Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za nami.
Doktorant Tomasz Turek: – Dobry matematyk przyda się wszędzie
23.05.2022
Doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr Tomasz Turek stworzy model zanieczyszczeń powietrza w aglomeracji miejskiej wywoływanych głównie przez silniki spalinowe.
Prof. Mocek: – Ludzkość nie docenia gleby, bo jej nie rozumie
17.05.2022
Prof. Andrzej Mocek, w dniu Święta Uniwersytetu Przyrodniczego zostanie doktorem honoris causa naszej uczelni. Wybitny naukowiec przed uroczystością opowiada o znaczeniu gleby dla rozwoju cywilizacji, o tym, jak się „leczy” zdegradowane gleby, o budowaniu autorytetu i szczęściu w życiu.
Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
16.05.2022
Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu to kilka dni wydarzeń, zarówno uroczystych, jak i takich, które mają przede wszystkim bawić (a przy okazji uczyć). Zaczynamy 19 maja – koncertem w pałacu pawłowickim. A następnego dnia będzie uroczyście, z nagrodami, wyróżnieniami i przyznaniem tytułu doktora honoris causa prof. Andrzejowi Mockowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Finał – w sobotę, tradycyjnie na Jarmarku Pawłowickim.
Smacznie, zdrowo, sezonowo, czyli RWS na uczelni
13.05.2022
Trwa pilotażowy sezon Rolnictwa Wspieranego Społecznie (RWS) na UPWr. Ponad setka pracowników uczelni co tydzień otrzymuje skrzynkę świeżych warzyw i owoców z Samotworu i Psar. Jest zdrowo, a dodatkowo do każdego zamówienia trafia sezonowa niespodzianka, ostatnio surfinie i sadzonki pomidorów.
Naukowcy z UPWr wśród laureatów Programu START
12.05.2022
Troje naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało wyróżnionych stypendiami naukowymi od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.