eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Mobilność na UPWr: Erasmus i NAWA szansą na edukacyjny wyjazd

Po okresie, kiedy wyjazdy na zagraniczne studia, staże czy praktyki były z powodu pandemii zawieszone albo ograniczone, mobilność wraca. – Możliwości i miejsc jest nawet więcej niż chętnych. Dlatego zachęcamy, by z nich korzystać – podkreśla Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą UPWr.

Projekty Erasmus+ czy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – możliwości związanych z mobilnościami jest wiele. Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą UPWr podkreśla, że w związku z tym, że mamy kilka zewnętrznych mechanizmów finansowania, to uczelnia stara się przede wszystkim korzystać z projektów, które takie wyjazdy studentom, doktorantom czy pracownikom uniwersytetu finansują.

Erasmus+ od wielu lat daje naszym studentom szansę kształcenia na zagranicznych uczelniach, oraz zdobycia doświadczenia na praktykach w europejskich firmach. Co najważniejsze, w dopełnieniu formalności pomagają pracownicy UPWr, a przyznane stypendia pozwalają nie martwić się o finansowy wymiar takiego wyjazdu.

mobilnosc-studenci.jpg
Erasmus to szansa studiowania na zagranicznych uczelniach
fot. Shutterstock

Zarówno wyjazdy na studia, jak i praktyki to oferta dla studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia (doktoranci) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (studenci studiów pierwszego stopnia mogą skorzystać z wyjazdu od II roku studiów). W przypadku wyjazdu na praktyki oferta obejmuje również absolwentów (w terminie do 12 miesięcy od obrony lub, w przypadku absolwentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, od daty ukończenia studiów).

Erasmus uczy się „nowego życia” za granicą

Wyjazdy na studia mogą trwać od 2 do 12 miesięcy, a nasi studenci najczęściej wyjeżdżają do: Hiszpanii (Cordoba, Walencja, La Palmas, Barcelona, Elche, Madryt), Portugalii (Lizbona, Porto, Vila Real, Azory), Włoch (Pisa, Bolonia, Ancona), Niemiec (Hanower, Monachium, Drezno), Czech (Brno, Praga), Estonii (Tartu) i Rumunii (Cluj-Napoca).

– Wyjazd na semestr lub dwa sprawia, że człowiek uczy się „nowego życia” za granicą. Zawsze jest to związane z większą odpowiedzialnością i dużymi wyzwaniami, ale również z ogromną liczbą nowych znajomości, a także z satysfakcją z poradzenia sobie w obcym językowo i kulturowo środowisku. Ta ostatnia umiejętność jest dalej wysoko oceniana przez potencjalnych pracodawców, dlatego studia w ramach Erasmusa to mocny punkt w każdym CV – mówi Anna Posadowska-Malarz, uczelniany koordynator programu Erasmus+ i dodaje, że studenci najczęściej obawiają się zdawania egzaminów w języku obcym, dlatego przed wyjazdem uczelnia organizuje darmowe kursy językowe np. z hiszpańskiego i niemieckiego.

Po okresie pandemii, kiedy na studia wyjeżdżało nie więcej niż 30 osób, widać powrót do dawnych wskaźników i liczby te zaczynają oscylować wokół 40-50. Najliczniej wyjeżdżają studenci z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, najmniej z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

Staże najczęściej w klinikach, ale nie tylko

Od 2 do 12 miesięcy trwają natomiast wyjazdy na zagraniczne praktyki realizowane w ramach programu Erasmus+. Co ważne, ich program musi być zbieżny z kierunkiem studiów, ale to nie stanowi problemu, ponieważ praktyki można realizować w dowolnej jednostce (akademickiej lub nie akademickiej), zlokalizowanej w jednym z państw, biorących udział w programie Erasmus+.

praktyki-weterynaria.jpg
Średnio każdego roku na zagraniczne praktyki wyjeżdża około 60 osób, najwięcej z weterynarii
fot. Shutterstock

Najliczniej na praktyki wyjeżdżają studenci i absolwenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, ponieważ dla nich możliwość zrealizowania stażu w zagranicznej klinice to bardzo atrakcyjna oferta edukacyjna. Dodatkowo w ramach wyjazdu na praktykę z programu Erasmus+ można zrealizować staż przewidziany w programie studiów, więc możliwość odbycia go za granicą zamiast w Polsce stanowi dla studentów ciekawą alternatywę, z której chętnie korzystają. Natomiast absolwenci mają możliwość rozpoczęcia swojej ścieżki zawodowej w formie zagranicznego stażu. Główne destynacje przyszłych i obecnych absolwentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej to kliniki prywatne i akademickie w takich krajach jak Portugalia, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Czechy, Francja czy Szwecja. Dużym zainteresowaniem cieszą się też kliniki zajmujące się małymi zwierzętami oraz specjalistyczne ośrodki, w tym szczególnie te dla koni.

Średnio każdego roku na zagraniczne praktyki wyjeżdża około 60 osób.

BIP, czyli krótki pobyt połączony ze studiowaniem online

Zupełnie nową inicjatywą w ramach programu Erasmus+ są Blended Intensive Programmes (BIP), czyli Mieszane Kursy Intensywne.

– To świetna propozycja dla tych studentów i doktorantów, którzy z jakichś powodów nie chcą od razu decydować się na dłuższy wyjazd i szansa, by ewentualne obawy związane ze studiowaniem za granicą rozwiać. BIP to bowiem krótkookresowe studia oparte na połączeniu fizycznego studiowania za granicą (pobyt trwa od 5 do 30 dni) ze studiowaniem online z miejsca zamieszkania – tłumaczy Krzysztof Kafarski.

W maju 2022 zakończyły się nabory na dwa programy BIP. Pierwszy – „STUDENT PROJECTS+ – Ochrona środowiska, biologia, geologia, ochrona przyrody, Natura 2000” będzie realizowany w Portugalii. Przeznaczony jest dla studentów oraz doktorantów wybranych kierunków wydziałów: przyrodniczo-technologicznego, biologii i hodowli zwierząt oraz inżynierii kształtowania środowiska i geodezji.

Drugi – „Food Sustainability & Climate change” będzie realizowany na University of Parma we Włoszech i będzie inicjatywą otwierającą współpracę w ramach sojuszu Uniwersytetów Europejskich EU GREEN, do którego należy UPWr. Przez 7 dni pobytu we Włoszech studenci Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego i Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności będą uczyli się w ramach modułów związanych z ochroną środowiska i produkcją żywności. Studenci i wykładowcy w tym programie będą pochodzili z: UPWr, University of Parma (Włochy), University of Extremadura (Hiszpania) i University of Angers (Francja).

Erasmus dla wykładowców

W ramach programu Erasmus za granicę wyjeżdżają również nasi wykładowcy. Wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych (wykłady, seminaria, warsztaty) są realizowane do uczelni partnerskich, z którymi Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma podpisane umowy o wymianie kadry. To m.in. uczelnie o profilach kształcenia zbieżnych z profilem UPWr w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia, Czechy, Niemcy.

erasmus-dla-wykladowcow.jpg

W ramach programu Erasmus za granicę wyjeżdżają również nasi wykładowcy
fot. Shutterstock

Pobyt na uczelni zagranicznej może trwać od 2 dni do 2 miesięcy, a w czasie realizacji takiej mobilności nauczyciel akademicki jest zobowiązany przeprowadzić minimum 8 godzin zajęć dydaktycznych tygodniowo. Natomiast liczba stypendiów na tego typu wyjazdy dostępna na UPWr wynosi około 20 na rok akademicki. Wśród wykładowców, którzy wyjeżdżają na wyjazdy dydaktyczne z programu Erasmus+, najwięcej mobilności realizują pracownicy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. W ramach takich pobytów pracownicy UPWr nawiązują ciekawe kontakty zawodowe, w wyniku których mają możliwość dalszej współpracy z pracownikami zagranicznych uczelni partnerskich w formie projektów lub publikacji naukowych. Ich wynikiem są też przyjazdy zagranicznych wykładowców na UPWr w ramach rewizyty.

Erasmus+ to również zagraniczni studenci, którzy przyjeżdżają na UPWr na okres semestru lub całego roku akademickiego. Odnajdują się oni nie tylko w sferze akademickiej, na zajęciach, wykładach, praktykach i wyjściach terenowych, ale również w życiu miasta, chętnie korzystając z możliwości spędzania wolnego czasu, jakie Wrocław ma im do zaoferowania. Wielu z nich, po zakończeniu mobilności, pragnie pozostać u nas dłużej – na kolejny semestr jako student programu Erasmus+, uczestnik Szkoły Letniej UPWr czy doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr.

NAWA – międzynarodowe doświadczenia

Naukowcy UPWr mogą również korzystać z wymiany międzynarodowych doświadczeń w ramach programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jest to m.in. projekt PROM, którego celem jest wymiana stypendialna adresowana do doktorantów i młodej kadry akademickiej. Tylko w 2019 roku UPWr – na jego realizację 35 wyjazdów i 35 przyjazdów – zdobył ponad 1 mln zł.

Projekt zakłada mobilności nie krótsze niż 30 dni, a przy rekrutacji uczestników brane są pod uwagę: znajomość języków obcych, ambicje i plany na przyszłą karierę, chęć samorozwoju i podnoszenia kompetencji, umiejętność pracy w grupie oraz efekty, jakie mają zostać uzyskane dzięki uczestnictwu w programie.

Udział w projekcie to okazja do pozyskania materiałów do prac doktorskich i artykułów naukowych oraz skorzystania z aparatury niedostępnej na macierzystej uczelni. Wybór instytucji partnerskich do projektu poprzedziły konsultacje w każdej z 7 wiodących dyscyplin UPWr, koordynowane przez ich liderów. Nasi młodzi naukowcy wyjechali m.in. na: University of Georgia, Stanford University, Iowa State University, University of Glasgow, University of California, czy University of Minnesota.

Program PROM z powodu pandemii został przedłużony do 31.10.2022 r. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zamierza go w przyszłości wznowić.

naukowiec.jpg
Program STER umożliwia wyjazdy zagraniczne studentom Szkoły Doktorskiej UPWr
fot. Shutterstock

Z funduszy NAWA Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje również projekt „INDOORS” w ramach programu „STER – stypendia doktorskie dla cudzoziemców” z roku 2019. Pomógł on zwiększyć atrakcyjność nowo powstałej Szkoły Doktorskiej na UPWr głównie poprzez ofertę stypendialną, która umożliwiła wzrost liczby doktorantów z zagranicy. W ramach projektu siedmiu cudzoziemców z pierwszego naboru do Szkoły Doktorskiej zostało objętych atrakcyjnymi stypendiami na cały okres czteroletniego kształcenia.

W ubiegłym roku z programu STER na umiędzynarodowienie szkół doktorskich SD Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymała ponad 2 miliony złotych, które mają zostać wydane do końca 2024 roku. W budżecie rozplanowanym na trzy lata wydzielono fundusz przeznaczony na wyjazdy zagraniczne w postaci krótkoterminowych staży (od jednego do trzech miesięcy) i wizyt dla studentów Szkoły Doktorskiej UPWr – zarówno na uczelniach, jak też w centrach naukowo-badawczych czy laboratoriach i klinikach.

Założenie projektu jest proste: wyjeżdżający za granicę mają nie tylko budować własną sieć kontaktów, ale też być wizytówką szkoły, w której realizują swój doktorat i projekt badawczy. Z tej części budżetu będą też finansowane wyjazdy promotorów – bo to oni mają za zadanie proponować kandydatom jak najbardziej aktualne tematy doktoratów realizowanych w ramach w międzynarodowej interdyscyplinarnej współpracy na najwyższym poziomie, w tym także w ramach projektów z finansowaniem zewnętrznym.

– Dzięki pieniądzom z programu STER chcemy pozyskać najlepszych kandydatów do naszej szkoły. Mamy zaplanowane intensywne kursy dla międzynarodowych studentów zainteresowanych kontynuacją nauki w SD, które prowadzone będą wspólnie z uczelniami zagranicznymi, z którymi współpracujemy. Zakładamy organizację szeregu webinarów, wykładów, seminariów, treningów i zajęć praktycznych w laboratoriach UPWr, w tym część oczywiście w systemie on-line, a część w formie otwartej dla chętnych z uczelni krajowych – mówi prof. Małgorzata Korzeniowska.

Akademickie Partnerstwo Międzynarodowe szansą na rozwój

Dodatkowo w ramach NAWA Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu koordynuje projekt Akademickiego Partnerstwa Międzynarodowego, w którym mobilność stanowi duży komponent. Jest on prowadzony wraz międzynarodowymi wydziałami weterynaryjnymi, między innymi z Uniwersytetem w Gandawie, Uniwersytetem Mediolańskim, Krajową Szkołą Weterynaryjną Alfort w Paryżu, Uniwersytetem Wiedeńskim, Uniwersytetem Stanu Iowa, Uniwersytetem w Bath czy Uniwersytetem w Padwie. Dzięki współpracy partnerzy projektu uzupełniają się, dynamiczniej rozwijając weterynarię. Zadaniem sieci, którą tworzą naukowcy z tych instytucji, jest wdrożenie technik wspomaganego rozrodu, by zwiększyć bioróżnorodność zwierząt takich jak konie, psy i koty, a także by chronić ginące gatunki, jakimi są np. dzikie psowate, kotowate oraz żubry. Projekt dotyczy też obszaru farmakologii, toksykologii, mikrobiologii żywności i kardiologii.

Jak opowiada prof. Wojciech Niżański, kierownik projektu z Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich UPWr, w ramach APM NAWA organizowane są trzy aktywności. Seminaria naukowe prowadzone w formie webinarów, badania naukowe i wymiany naukowe dla naukowców na każdym szczeblu – dla profesorów, doktorów, doktorantów oraz dla studentów.

rektor-knecht.jpg

Prof. Damian Knecht podkreśla, że mobilność, to jeden z filarów, na których oparta jest idea Uniwersytetów Europejskich
fot. Grymuza  

– Zwiększenie mobilności pracowników między instytucjami partnerskimi w celu nauczania, prowadzenia badań, doskonalenia warsztatu pracy oraz wyposażenia studentów i doktorantów w szeroki zakres umiejętności i kompetencji społecznych, w tym wynikających z doświadczenia mobilnościowego, to jeden z trzech filarów, na których oparta jest idea Uniwersytetów Europejskich. Stąd też działań powiązanych ze wzmacnianiem tego obszaru nie mogło zabraknąć we wniosku aplikacyjnym złożonym przez konsorcjum EU GREEN w kolejnym naborze wniosków w ramach tej inicjatywy finansowanej z środków programu Erasmus+ – mówi prof. Damian Knecht, prorektor ds. studenckich i edukacji. I dodaje, że dodatkowo cieszy, iż naszej uczelni powierzono rolę koordynatora pakietu roboczego, którego zadania mają służyć wzrostowi umiędzynarodowienia i mobilności w obrębie uczelni konsorcjantów. – Wszystkie te zadania będą podejmowane, aby zapewnić optymalne warunki do realizacji mobilności, zarówno studentów, jak i doktorantów i pracowników UPWr, w tym kadry akademickiej – podkreśla prof. Knecht.

Przeczytaj również:






magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg