eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorant Tomasz Turek: – Dobry matematyk przyda się wszędzie

Doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr Tomasz Turek stworzy model zanieczyszczeń powietrza w aglomeracji miejskiej wywoływanych głównie przez silniki spalinowe.

Tomasz Turek swoją karierę naukową rozpoczął na Politechnice Wrocławskiej, na której ukończył studia inżynierskie i magisterskie z matematyki stosowanej.

– Pod koniec studiów magisterskich zorientowałem się, że większość moich kolegów i koleżanek wybiera pracę w finansach i bankowości, ja natomiast oprócz tego zainteresowany byłem także rozwojem w innych, bardziej namacalnych i fizycznych zastosowaniach matematyki. Mój ówczesny promotor, kiedy mu o tym powiedziałem, pokierował mnie do prof. Joanny Kamińskiej i tak zaczęła się nasza współpraca – opowiada obecny doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr.

Matematyka i ekologia

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu Tomasz w ramach doktoratu zajmuje się badaniem i modelowaniem zanieczyszczeń powietrza w aglomeracji miejskiej. Na podstawie dostępnych danych dotyczących ruchu miejskiego i warunków atmosferycznych stara się budować i optymalizować modele, które dokładnie, a jednocześnie poprawnie pod względem matematyczno-statystycznym, opiszą to zjawisko.

Tomasz Turek
Nie samą pracą człowiek żyje. Tomasz Turek wolne chwile lubi spędzać aktywnie
fot. archiwum prywatne

– Do tej pory głównym badanym przeze mnie zanieczyszczeniem były tlenki azotu. Gazy te powstają głównie na skutek pracy silników spalinowych, których stężenie mocno skorelowane jest z ruchem miejskim. Tego typu badania i otrzymanie wiarygodnych wyników jest kluczowe ze względu na walkę z zanieczyszczeniami powietrza pochodzenia antropogenicznego – mówi doktorant.

Jego badania, które dostarczą wiedzy na temat wpływu poszczególnych czynników na końcowe wartości stężeń, będą mogły zostać wykorzystane do wywierania wpływu na osoby decyzyjne, do wprowadzenia na przykład tzw. stref czystego transportu lub innych „zielonych” rozwiązań stosowanych obecnie w innych dużych miastach Europy. – Bez wątpienia wpłyną one na jakość powietrza, a co za tym idzie na zdrowie i jakość życia mieszkańców – dodaje Tomasz.

Współpraca polsko-włoska

Swoją pracę naukową Tomasz Turek realizuje pod opieką prof. Joanny Kamińskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i promotora pomocniczego prof. Guido Sciavicco z Uniwersytetu w Ferrarze we Włoszech.

Jestem promotorką Tomasza od niecałych dwóch lat, jednak wspólną naukową przygodę rozpoczęliśmy trzy lata temu. W 2019 roku Tomaszowi nie powiodła się rekrutacja do Szkoły Doktorskiej, ale wykazał się dużą determinacją w dążeniu do spełnienia wymogów rekrutacyjnych w kolejnym roku. I tak rozpoczęliśmy wspólne badania, które zostały opublikowane i w 2020 roku podjęliśmy współpracę już w postaci doktoratu – mówi prof. Kamińska, opowiadając też o specyfice pracy matematyka. – W większości pracujemy zdalnie, wymieniając się pomysłami i wdrażając je do realizacji. Tomasz operuje świetnym aparatem matematycznym i obserwuje efekty zderzenia teorii z wynikami rzeczywistych pomiarów – dodaje promotorka. 

Dodatkowo w ramach realizacji zadań Wiodącego Zespołu Badawczego WCE, do którego należy prof. Kamińska, przeprowadzili także wspólnie pomiary stężenia sadzy atmosferycznej na terenie Wrocławia, jeżdżąc rowerami, które mają na sobie zamontowane urządzenia pomiarowe. 

Zespół na rowerach
Prof. Joanna Kamińska razem z doktorantem Tomaszem Turkiem i prof. Janem Kazakiem realizują badanie dotyczące stężenia sadzy w powietrzu
fot. Tomasz Lewandowski

– Współpraca z prof. Kamińską odbywa się bez żadnych zakłóceń – kontaktujemy się i konsultujemy na bieżąco, często przerzucamy się pomysłami na kolejne analizy i prace. Z kolei z prof. Guido Sciavicco prawdziwa współpraca nad badaniami do doktoratu dopiero się rozpocznie, ale poznaliśmy się już przed moim dołączeniem do Szkoły Doktorskiej, przy projekcie, który wówczas realizowała prof. Kamińska. Wtedy narodził się pomysł, by kontynuować tę współpracę w ramach doktoratu – mówi o relacjach ze swoimi promotorami doktorant.

prof. Sciavicco
Prof. Guido Sciavicco

Jak podkreśla prof. Sciavicco, który zajmuje się sztuczną inteligencją, logiką obliczeniową i inteligentną analizą danych, obecnie starają się zorganizować kontynuację badań Tomasza na Uniwersytecie w Ferrarze we Włoszech, opóźnioną z powodu pandemii. – Będziemy wspólnie pracować nad inteligentną analizą danych w kierunku zrównoważonego rozwoju, koncentrując się na danych o jakości powietrza i ich relacjach – mówi profesor Sciavicco.

Po doktoracie Tomasz Turek chciałby przede wszystkim w dalszym ciągu angażować się w różne projekty naukowe. – Myślę, że moja wiedza i umiejętności z dziedziny pracy z danymi i modelowania matematycznego mogą pomóc w wielu obszarach nauki. Sam chętnie rozszerzyłbym swoje pole zainteresowań z zanieczyszczeń powietrza po chociażby medycynę, epidemiologię, energetykę – dobry matematyk przyda się wszędzie – z uśmiechem podkreśla doktorant.

is

Zobacz również:

Powrót
23.05.2022
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg