Prof. Kotecki doktorem honoris causa UP w Lublinie

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie nadał prof. Andrzejowi Koteckiemu tytuł doktora honoris causa swojej uczelni. To trzecie wyróżnienie przyznane naukowcowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ostatnim czasie – wcześniej wyróżniły go Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Profesor Andrzej Kotecki tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odebrał 8 marca. Wyróżniono go za znaczący wkład w rozwój nauk rolniczych w zakresie przyrodniczych i agrotechnicznych uwarunkowań produkcji roślin bobowatych, oleistych oraz energetycznych. Ale też tytuł ten jest swoistym poświadczeniem tego, że profesor jest niekwestionowanym autorytetem, zasłużonym w kształceniu kadr dla nauki i praktyki oraz zaangażowanym w prace na rzecz nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Lubelskiej uroczystości przewodniczył rektor tamtejszej uczelni prof. Krzysztof Kowalczyk, a w uroczystości uczestniczył również rektor UPWr prof. Jarosław Bosy. Laudację wygłosiła prof. Barbara Kołodziej, będąca zarazem promotorem honorowego doktoratu prof. Andrzeja Koteckiego. Sam wyróżniony wygłosił wykład zatytułowany „Początki rolnictwa, zielona rewolucja i co dalej?”.

Akt nadania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Andrzejowi Koteckiemu
fot. Alicja Jaroszewska/DRiP

W wywiadzie dla "Głosu Uczelni" profesor Kotecki o świecie roslin i jego tajemnicach mówił: "Zaledwie dotykamy pewnych zjawisk, które kształtują na przykład plonowanie roślin. Nie znamy nawet dobrze fotosyntezy, podstawowego procesu, który zachodzi na naszej planecie. W tym świecie jest tak, że kiedy wchodząc do jednego pokoju, wydaje nam się, że już jesteśmy na właściwym miejscu, to jednak mamy kilka drzwi, więc otwieramy kolejne i kolejne, i kolejne... Świat roślin to dla mnie jedna wielka tajemnica".

Prof. Kotecki złożył podpis w księdze pamiątkowej uczelni
fot. Alicja Jaroszewska/DRiP

wydarzenia