eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Bioeconomy – nowy kierunek studiów UPWr i PWr

Biogospodarka to nasza przyszłość, również na rynku pracy. Dlatego Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z Politechniką Wrocławską otwierają anglojęzyczne studia na kierunku Bioeconomy. Umowę w sprawie wspólnego kierunku podpisali w poniedziałek rektorzy obu wrocławskich uczelni – prof. Jarosław Bosy i prof. Arkadiusz Wójs.

Prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr nie ma wątpliwości, że skoro ministerstwo stworzyło warunki dla wspólnych kierunków studiów, to należy to robić i w ten sposób wzbogacać ofertę dydaktyczną uczelni. – Rozwiązania techniczne, w których specjalizuje się politechnika oraz nasza wiedza i rozwiązania dotyczące środowiska połączone są szczególnie cenne, gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju i na jego potrzeby kształcimy specjalistów – podkreśla rektor.

Prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia PWr dodaje, że pomysł na uruchomienie wspólnego kierunku pojawił się już kilka lat temu, ale jego realizacja wymagała szerokiej współpracy, m.in. w zakresie przygotowania programu studiów. – Prowadzenie wspólnego kierunku pozwoli nie tylko na uzupełnienie oferty dydaktycznej, lecz także na wzmocnienie potencjału obu uczelni – podkreśla.

Kierunek Bioeconomy utworzony zostanie na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr. Będą to 7-semestralne, stacjonarne studia wspólne I stopnia prowadzone w języku angielskim. 

– Celem jest wykształcenie wykwalifikowanego inżyniera, który będzie przygotowany do rozwiązywania problemów i wyzwań rozwijającej się biogospodarki, rozumiejącego potrzeby zmieniającego się świata i potrafiącego twórczo rozwiązywać problemy środowiskowe – mówi prof. Krzysztof Lejcuś z Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr, który wraz z prof. Andrzejem Białowcem z Katedry Biogospodarki Stosowanej UPWr jest autorem koncepcji kierunku.

podpis_2.jpg
Umowę na wspólnie prowadzone studia podpisali: rektor PWr, prof. Arkadiusz Wójs i rektor UPWr, prof. Jarosław Bosy
fot. Tomasz Lewandowski

Naukowcy UPWr nie mają wątpliwości, że biogospodarka kształtuje nowy rynek pracy, produkcji oraz usług. Rynek, który wymaga nowej zaawansowanej wiedzy i specjalistycznych kadr. Dlatego kształcenie będzie obejmować wiedzę inżynierską z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji, technologii, ochrony know-how, procesów przemysłowych, logistyki łańcucha dostaw i ekonomii.

– Program studiów został tak ułożony, by rozwijać umiejętności innowacyjnego i interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz tworzyć kompetencje do wdrażania technologii i współpracy nauki z biznesem – podkreślają.

We wspólnym projekcie Wydział Inżynierii Środowiska PWr będzie realizował kursy z obszaru biotechnologii środowiska, zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi, recyklingu i ponownego wykorzystania surowców, zarządzania środowiskiem oraz ochrony powietrza.

– Studia prowadzone wspólnie to sprawdzone na świecie rozwiązanie, które jest bardzo korzystne dla studentów. Mogą czerpać z wiedzy i doświadczenia wykładowców oraz bazy dydaktycznej obu uczelni – podkreśla prof. Bartosz Kaźmierczak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska PWr. – Kształcenie w języku angielskim otwiera natomiast naszą ofertę także na kandydatów zagranicznych, w tym uczestników międzynarodowych programów wymiany studenckiej – dodaje.

Biogospodarka to nasza szansa i przyszłość

Biogospodarka to nasza przyszłość. Głównym celem uchwalonego w 2019 roku Europejskiego Zielonego Ładu jest bardziej efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych w ramach tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym. Tylko do 2027 roku UE na sprawiedliwą transformację zamierza przeznaczyć wsparcie finansowe w wysokości 100 mld euro.

biogazownia.jpg
fot. Shutterstock

Rozwój biogospodarki nieustannie przyczynia się do powstania nowych miejsc pracy, stąd absolwent nowego kierunku będzie miał wiele możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy. Zatrudnienia będzie mógł szukać w nowopowstających firmach związanych z szeroko pojętą zrównoważoną gospodarką, w sektorze Bio-Based Industry, w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, magazynowaniem czy dystrybucją bioproduktów oraz zamykaniem obiegów materii i energii, a także w biorafineriach. Wykwalifikowani inżynierowie będą poszukiwani również w administracji państwowej i samorządowej, organizacjach pozarządowych, w firmach konsultingowych, w laboratoriach badawczych czy firmach biotechnologicznych.

Rekrutacja na wspólne studia UPWr i PWr Bioeconomy rusza 1 czerwca 2022 r.

mm

Zobacz również:

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg