eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu to kilka dni wydarzeń, zarówno uroczystych, jak i takich, które mają przede wszystkim bawić (a przy okazji uczyć). Zaczynamy 19 maja – koncertem w pałacu pawłowickim. A następnego dnia będzie uroczyście, z nagrodami, wyróżnieniami i przyznaniem tytułu doktora honoris causa prof. Andrzejowi Mockowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Finał – w sobotę, tradycyjnie na Jarmarku Pawłowickim.

Po dwóch latach przerwy wracamy z Jarmarkiem Pawłowickim i Dniami Przyrodników – przerwa spowodowana była oczywiście przez pandemię koronawirusa i wprowadzane kolejno ograniczenia. Po raz pierwszy jednak w czasie Dni Przyrodników odbędzie się też uroczyste święto naszej uczelni. Wspólne świętowanie zaczniemy już w czwartek wieczorem – w pawłowickim pałacu.

Wieczór z Chudobą

Wieczory Pawłowickie to spotkania z muzyką, które wpisały się na stałe w kalendarz wrocławskich koncertów. Od ponad 15 lat raz w miesiącu w murach dawnej rezydencji Kornów spotykają się melomani i oczywiście artyści. Majową gwiazdą, która otworzy Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, będzie zespół Chudoba, wykonujący utwory folkowe – bałkańskie, rosyjskie, ukraińskie i oczywiście polskie.

W przyszłym roku grupa, która powstała we Wrocławiu, będzie świętować 30-lecie swojego istnienia. Przez ten czas koncertowali w całej Europie, nagrali wiele płyt, w tym z ambasadorką Wrocławia Bente Kahan, z którą wykonali pieśni jidysz.

Koncertowi pawłowickiemu zatytułowanemu „Graj muzyko” – 19 maja o godzinie 19.00 – towarzyszyć będzie spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych. Rektor UPWr, prof. Jarosław Bosy jest w tej kadencji jej przewodniczącym.

Nagrody, wyróżnienia i honorowy doktorat

20 maja w piątek święto będzie uroczyste, a po południu – sentymentalne. Dzień zacznie bowiem spotkanie w auli im. Jana Pawła II, podczas którego rektor prof. Jarosław Bosy wręczy nagrody i wyróżnienia. Otrzymają je najlepsze, a więc najbardziej aktywne studenckie koła naukowe, pamiątkowe statuetki zostaną wręczone profesorom tytularnym, odbędzie się też promocja doktorów i doktorów habilitowanych. Tę część dnia zakończy nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Andrzejowi Mockowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W piątek 20 maja odbędzie się m.in. promocja doktorów i doktorów habilitowanych
W piątek 20 maja odbędzie się m.in. promocja doktorów i doktorów habilitowanych
fot. archiwum UPWr

Profesor Mocek jest uznanym specjalistą w zakresie gleb hydrogenicznych i semihydrogenicznych (murszowych i czarnych ziem), gospodarki wodnej gleb, degradacji hydrologicznej i chemicznej gleb, szczególnie na terenach objętych wpływem górnictwa węgla brunatnego i hutnictwa miedzi, a także specjalistą w zakresie kształtowania rolniczej wartości gleb, co znajduje odzwierciedlenie w dużej liczbie publikacji w czasopismach naukowych oraz książkach. I od 30 lat współpracuje naukowo z Instytutem Nauk o Glebie, Żywienia Roślin i Ochrony Środowiska UPWr w zakresie badań terenów zdegradowanych przez przemysł i górnictwo, a także aktywnie wspiera rozwój kadry naukowej i potencjału naukowego Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego UPWr.

Prof. Andrzej Mocek – doktor h.c. UPWr
Prof. Andrzej Mocek – doktor h.c. UPWr
fot. archiwum UP

Również w piątek 20 maja o godzinie 17 rozpocznie się zjazd absolwentów naszej uczelni – organizatorzy nie kryją, że dwa lata pandemii, wybuch wojny w Ukrainie i organizowanie pomocy dla uchodźców to nowe doświadczenia, które sprawiły, że doceniliśmy wspólnotę, na nowo odkrywamy znaczenie przyjaźni i więzi, które pomagają nam cieszyć się z sukcesów i przetrwać trudne chwile. Stąd też potrzeba spotkania tych wszystkich, dla których uczelnia i związani z nią ludzie i przeżycia są ważne w życiu prywatnym i zawodowym.

Jarmark, majówka i zabawa

Sobota 21 maja zacznie się rowerową majówką z rektorem – o 9 rano w trasę spod uczelni do Pawłowic wyruszą prof. Jarosław Bosy i Anna Borkowska-Szwarc z Centrum Realizacji i Rozliczania Projektów, która wspólną przejażdżkę wylicytowała podczas aukcji zorganizowanej przez uczelniany sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W sobotę w pawłowickim parku na pewno będzie panowała piknikowa atmosfera
W sobotę w pawłowickim parku na pewno będzie panowała piknikowa atmosfera
fot. Tomasz Lewandowski

A od godziny 10 rano do Pawłowic zapraszamy wszystkich, którzy liczą na dobrą zabawę (oraz efektowną i efektywną edukację). Będzie jarmark regionalnych produktów, zawody sportowe na ergometrach, warsztaty i zajęcia dla dzieci oraz muzyka. Cały dzień będzie z nami redaktor Marek Obszarny, który poprowadzi koncert, ale też podpowie, komu kibicować i gdzie zdobywać nowe umiejętności.

Jak zwykle podczas jarmarku będzie można uzyskać fachowe porady na ekspertów UPWr
Jak zwykle podczas jarmarku będzie można uzyskać fachowe porady na ekspertów UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Zgodnie z hasłem „Bądź eko!” będziemy zbierać nakrętki dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, w ekoloterii wybierzemy najczęściej powtarzające się hasła, które zostaną umieszczone na muralu w Bibliotece UPWr, będzie można kupić rośliny, zioła, kwiaty i dowiedzieć się, jak je sadzić, z czym łączyć i jaką ziemię do nich dobrać. Będzie też prezentacja alternatywnych źródeł energii, poznawanie ula od środka, porady dietetyczne i zabawy edukacyjne dla dzieci, a zainteresowanie małych i dużych na pewno wzbudzi hodowla owadów jadalnych w obiegu zamkniętym.

W tym roku na Jarmarku Pawłowickim będziemy gościć też miasto Wrocław. Dzieci zachwyci patrol konny straży miejskiej, a dorosłych zainteresują możliwość złożenia wnioseku o udostępnienie miejskiego kompostownika, porady dotyczące zagospodarowania wód opadowych czy zdobycie sadzonki lawendy, chroniącej przed komarami. Będzie można też wziąć udział „Kole fortuny” (z nagrodami!) czy przestrzennej planszówce.

A może warsztaty?

Z myślą o najmłodszych przygotowano różne warsztaty – łączy je kreatywność w działaniu. Będzie więc moda z recyklingu z wielkim finałem – pokazem kreacji wyczarowanych z… odpadów. Dzieci nauczą się też robić kiszonki – dostaną certyfikat i zrobiony własnoręcznie słoiczek z warzywami. Będą mogły zbudować domki dla owadów, doniczki z butelek i zwierzątka – aktorów do domowego teatrzyku z materiałów z recyklingu. Nauczą się też, jak segregować odpady i nie marnować jedzenia. Pokaz gotowania zero waste zainteresuje na pewno również dorosłych, podobnie jak znakowanie rowerów.

Na najmłodszych czeka wiele edukacyjnych zajęć i warsztatów
Na najmłodszych czeka wiele edukacyjnych zajęć i warsztatów
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas sobotniego święta zobaczymy też występ Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Jedliniok”, a w koncercie zatytułowanym „Zielono mi” usłyszmy Chór UPWr i solistów: Jacka Kotlarskiego i Judytę Wendę.  

I oczywiście niezależnie od warsztatów, koncertów, pokazów, sportowych zawodów na wszystkich czekać będą skaning laserowy na żywo – będzie można zobaczyć, jak powstaje chmura punktów, google VR, czyli film w technologii VR z Pawłowic. Zmęczonych atrakcjami chętnie przyjmie strefa chillout, czyli leżaki przed pałacem. A dzieci na pewno ucieszą się z malowania twarzy, tatuaży i plecenia warkoczyków.

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego AD 2022 – zaczynamy wieczorem 19 maja.

kbk

Powrót
16.05.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg