eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Naukowcy z UPWr wśród laureatów Programu START

Troje naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało wyróżnionych stypendiami naukowymi od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) to działająca od 1991 pozarządowa instytucja, która realizuje misję wspierania nauki poprzez wspomaganie wybitnych uczonych i zespołów badawczych we wszystkich dziedzinach nauki oraz finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć, a także komercjalizacji odkryć i wynalazków naukowych. Zapewnia roczne stypendia dla wybitnych młodych uczonych, którzy znajdują się na początku kariery naukowej posiadających udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań. Przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej fundacja chce ich zachęcić do dalszego rozwoju naukowego. 

W ubiegłych latach wysokość rocznego stypendium wynosiła 28 000 zł. W tegorocznej edycji programu FNP przyzna ok. 100 rocznych stypendiów, które rozdawane są młodym naukowcom, mającym dorobek udokumentowany publikacjami, takimi jak artykuły w uznanych periodykach naukowych, będącym doktorantami i doktorami bądź wykonującym prace badawczo-rozwojowe.

Wśród laureatów jest troje naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – doktoranci Karolina Tkacz i Kamil Smolak oraz dr Iga Solecka.

Wielokrotna stypendystka z wieloma sukcesami na koncie

Karolina Tkacz z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych oprócz realizacji doktoratu na UPWr, pracuje nad projektami we współpracy z naukowcami z grupy badawczej The Food & Feed (F&F) działającej w the Linking Landscape, Environment, Agriculture and Food (LEAF) Centre i jest członkinią Wiodącego Zespołu Badawczego Plants4FOOD, zajmującego się żywnością funkcjonalną pochodzenia roślinnego. W przeszłości Karolina została też między innymi laureatką Diamentowego Grantu programu TopMinds, a także zdobyła stypendium Bekkera na badania nad funkcjonalnymi hydrożelami z wytłoków owocowych.

Karolina Tkacz
Karolina Tkacz jest od marca 2022 na zagranicznym stażu na Uniwersytecie w Lizbonie w Portugalii
fot. Tomasz Lewandowski

– Opracowałam oraz zoptymalizowałam też oryginalne i innowacyjne rozwiązania wykorzystania owoców rokitnika pospolitego w przemyśle spożywczym celem zwiększenia wykorzystania jagód w produkcji na skalę przemysłową, ekspansji odmian, a tym samym ich spożycia – dodaje Karolina. Koncepcja jej pracy jest istotna zarówno naukowo, jak również społecznie, ponieważ koncentruje się na opracowaniu produktów z wysokim potencjałem neuroprotekcyjnym i przeciwstarzeniowym, dotykając ważnego aspektu w terapii choroby Alzheimera.

Pionier zintegrowanej nauki o mobilności

Kamil Smolak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki również realizuje pracę doktorską na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Został wyróżniony w Programie START za badania dotyczące zmaksymalizowania użyteczności informacji o mobilności ludzi, pozyskiwanych z urządzeń mobilnych. Poprzez opracowanie innowacyjnych metod ich przetwarzania oraz udowodnienie ich szerokiego potencjału, Kamil przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin nauki jednocześnie. – Między innymi po raz pierwszy na świecie zastosowałem dane o mobilności ludzi do wsparcia prognoz zapotrzebowania na media w mieście. Niedawno też, wraz z firmą U+GEO i Spyrosoft S.A., zbudowałem model rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w tym COVID-19, który oparty był na innowacyjnym modelu mobilności ludzi – opowiada doktorant.

Kamil Smolak
Kamil Smolak jest współautorem pracy postulującej utworzenie nowej dziedziny – zintegrowanej nauki o mobilności
fot. archiwum prywatne

Kamil chce rozwijać tę młodą dziedzinę zajmującą się mobilnością, dlatego jego badania skupiają się na fundamentalnych aspektach analiz. – Jestem współautorem pracy postulującej utworzenie nowej dziedziny – zintegrowanej nauki o mobilności – poprzez syntezę dwóch innych dziedzin, nauki o mobilności ludzi i nauki o mobilności zwierząt. Chcę też ułatwić dostęp do zaawansowanych algorytmów w swojej dziedzinie, dlatego jestem autorem otwartej i dedykowanej biblioteki programistycznej "HuMobi" do przetwarzania i analizowania danych mobilnych – podkreśla laureat Programu START, a także laureat tegorocznego konkursu NCN Preludium 20.

Międzynarodowa naukowczyni

Laureatką Programu START została także dr Iga Solecka z Instytutu Gospodarki Przestrzennej, która zajmuje się rozwijaniem metod identyfikacji i waloryzacji krajobrazu oraz ich wykorzystaniem w procesie planistycznym. Aktualnie bada znaczenie miejsca i zarządzanie środowiskiem w kontekście regionów transgranicznych. Ale to nie pierwszy jej sukces w tym roku. W styczniu została także laureatką konkursu Beethoven 4, zdobywając grant na wspomniane wyżej międzynarodowe badanie.

– W swojej pracy naukowej zaproponowałam metodę wspierającą identyfikację krajobrazu na podstawie ogólnodostępnych danych przestrzennych i z wykorzystaniem aktualnej typologii krajobrazów Polski, która pozwala minimalizować wpływ subiektywnej opinii badacza na wynik i częściowo zautomatyzować proces identyfikacji. Na podstawie przeglądu literatury opracowałam autorski trójetapowy schemat postępowania służący do wykorzystania waloryzacji krajobrazu jako narzędzia wspierającego planowanie przestrzenne. Skupiłam się także na rozwoju metod waloryzacji krajobrazu. Opracowałam autorską metodę opartą o bonitacje punktową oraz metodę opartą o wskaźniki krajobrazowe. Przy wykorzystaniu tej pierwszej metody zostały wyznaczone krajobrazy najbardziej cenne, a także strefy potencjalnych konfliktów pomiędzy tymi obszarami, a nowymi inwestycjami w gminie – mówi o swoich badaniach dr Solecka, dodając, że w trakcie badań opracowała też schemat analityczny, dzięki któremu można połączyć wskaźnikową ocenę krajobrazu z oceną usług ekosystemów, co pozwala na zintegrowaną ocenę środowiska na poziomie lokalnym i jest szczególnie istotne ze względu na produkcję rolną na danym obszarze. – Moje najnowsze badania zostały przeprowadzone w międzynarodowym zespole i dotyczą wykorzystania metod partycypacyjnych w waloryzacji krajobrazu. Opracowałam geoankiete na temat ważnych miejsc w krajobrazie skierowaną do mieszkańców gmin podmiejskich Wrocławia, a zebrane odpowiedzi posłużyły do mapowania obszarów o szczególnym dla nich znaczeniu. Wyniki badań wskazują, że przyszłe planowanie i zarządzanie krajobrazem powinno mieć na celu zwiększenie integracji preferencji ludzi w ocenach krajobrazu – podkreśla naukowczyni.

Iga Solecka
Badania dr Igi Soleckiej są oparte w dużej mierze na współpracy międzynarodowej
fot. archiwum prywatne

Osiągnięcia naukowe dr Igi Soleckiej sięgają jednak znacznie dalej. W 2017 roku, jeszcze podczas doktoratu, na swoje badania dotyczące waloryzacji krajobrazu, jako narzędzia do wyznaczania kierunków połeczno-ekonomicznego rozwoju gminy zdobyła grant od Narodowego Centrum Nauki w wysokości 62 tysięcy złotych.

is

Zobacz również:

Powrót
12.05.2022
Głos Uczelni
badania
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg