eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Granty „Preludium” NCN dla naszych doktorantek

Trzy doktorantki z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr z grantami NCN na badania.

Edyta Hadaś, Marta Sylla i Iga Solecka łącznie dostaną ponad 250 tysięcy złotych. Pierwsza z nich – doktorantka prof. dr hab. inż. Andrzeja Borkowskiego – w swoich badaniach zajmuje się teledetekcją sadów, a dokładniej określeniem parametrów geometrycznych drzew uprawnych z danych skaningu laserowego pozyskanych bezzałogowym statkiem powietrznym.

– Byłam na półrocznym stażu w Hiszpanii. Tam robiłam takie badania na drzewach oliwnych i połknęłam bakcyla – mówi Edyta Hadaś, która hiszpańskie doświadczenia postanowiła wykorzystać w pracy nad doktoratem we Wrocławiu. Chce opracować oryginalną metodę i takie algorytmy przetwarzania danych skaningu laserowego z drona, które pozwolą na automatyczne szacowanie parametrów geometrycznych drzew uprawnych.

ncn_granty-1

Edyta Hadaś: – Wykorzystanie dronów w leśnictwie i sadownictwie
poznałam dobrze w Hiszpanii. I połknęłam bakcyla
fot. archiwum prywatne

– Wykorzystuję i modyfikuję różne metody stosowane w leśnictwie, a także opracowuję nowe algorytmy przetwarzania danych – tłumaczy Edyta Hadaś, wyjaśniając, że charakterystyka skaningu laserowego wykonywanego z drona jest inna niż pomiarów z wykorzystaniem samolotu. Bezzałogowe statki powietrzne wyposażone są w zdecydowanie mniejsze i lżejsze sensory, co niekorzystnie wpływa na dokładność uzyskanej chmury punktów. Z drugiej strony dron może wykonywać przeloty na bardzo niskim pułapie, w tym także pomiędzy drzewami, i rejestrować odbicia od bocznych powierzchni drzew. Ponadto drzewa uprawne znacznie różnią się od drzew leśnych, ponieważ mają krótki pień i dużą koronę. Wspomniane różnice w danych oraz w geometrii drzew sprawiają, że w sadownictwie nie można bezpośrednio wykorzystać metod rozwiniętych w leśnictwie. W sadach, ze względu na sztuczne nasadzenia i regularne przycinanie gałęzi, układ drzew jest uporządkowany, co może być przewagą w działaniu algorytmów, które w leśnictwie się nie sprawdziły.

– W moim projekcie będę zbierać dane dla kilku sadów, zarówno w okresie bezlistnym, jak i w okresie ulistnienia. W każdym sadzie wybiorę grupę drzew testowych, dla których zostaną wykonane bezpośrednie pomiary różnych parametrów geometrycznych za pomocą technik klasycznych i pomiarów GPS. Wartości z tych pomiarów, jak również wykonana dokumentacja fotograficzna oraz zakupione zobrazowania lotnicze, posłużą do weryfikacji opracowanej metody i oceny dokładności szacowania parametrów geometrycznych drzew uprawnych – dodaje Edyta Hadaś, podkreślając, że jej badania będą miały zastosowanie w rolnictwie, a więc będą przede wszystkim praktyczne.

Marta Sylla i Iga Solecka - doktorantki IV i III roku - realizują swoje badania w Katedrze Gospodarki Przestrzennej.

W pracy bardzo pomaga im dobra atmosfera panująca w Katedrze, a także zgrany zespół młodych i ambitnych naukowców, którzy się wzajemnie motywują i wspierają. Złożyły wnioski konkursowe do jednego panelu, choć wiedziały, że bardzo rzadko się zdarza, by dwa projekty napisane w jednej katedrze zostały rekomendowane do finansowania w tym samym konkursie i panelu.

– Można by pomyśleć, że rywalizujemy ze sobą o grant na badania, a tymczasem okazało się, że doceniono nas obie. To ogromnie cieszy i pokazuje, że warto współpracować – mówią doktorantki.

Nie był to przypadek. Gospodarka przestrzenna to bardzo szybko rozwijający się kierunek. W Katedrze prowadzone są interdyscyplinarne badania łączące aspekty środowiskowo-krajobrazowe i gospodarczo-społeczne planowania przestrzennego, analizy i modelowanie danych i informacji przestrzennych, ocenę i wycenę środowiska oraz rynek nieruchomości. Oba wnioski były konsultowane z zagranicznymi ekspertami i zakładają współpracę z wiodącymi ośrodkami naukowymi.

Marta Sylla – doktorantka dr. hab. inż. Szymona Szewrańskiego – realizować będzie projekt dotyczący usług ekosystemów w kontekście rachunków środowiskowo-gospodarczych, na realizację którego otrzymała finansowanie w wysokości 118 tysięcy złotych.

ncn_granty-3

Marta Sylla na studia doktoranckie przyjechała do Wrocławia z Poznania
fot. Tomasz Lewandowski

– Celem projektu jest stworzenie spójnej metodologii określania roli usług i korzyści ekosystemów w lokalnej gospodarce w kontekście rachunków środowiskowo-gospodarczych. W projekcie wykorzystuję koncepcję usług ekosystemów, łączę wyniki oceny i wyceny usług z korzyściami oraz przyporządkowuję je produktom i usługom w lokalnej gospodarce– tłumaczy Marta Sylla, dodając, że zajęła się tym tematem, bo interesuje ją interdyscyplinarność, w tym konkretnym przypadku zaś połączenie metod ekonomicznych oraz wiedzy płynącej z nauk przyrodniczych. – Rachunki środowiskowo-gospodarcze pozwalają odzwierciedlić relacje między działalnością człowieka a stanem środowiska, a tym samym zapewnić monitorowanie celów zrównoważonego rozwoju. Ich rozwój wspierany jest przez Unię Europejską i ONZ – podkreśla Marta Sylla, która zajmowała się już tematyką usług ekosystemów podczas realizowanego stażu w grupie badawczej Czeskiej Akademii Nauk w Pradze.

W projekcie nacisk jest położony na sprawdzenie, w jaki sposób ekosystemy przyczyniają do rozwoju lokalnej gospodarki, po to aby w sposób monetarny i nie-monetarny wykazać wpływ ekosystemów na jakość życia człowieka – podsumowuje doktorantka.

Iga Solecka – doktorantka prof. dr hab. Beaty Raszki – na realizację badań w ramach projektu dotyczącego waloryzacji krajobrazu jako narzędzia do wyznaczania kierunków społeczno-ekonomicznego rozwoju gminy otrzymała grant w wysokości 62 tysięcy złotych.

ncn_granty-2

Iga Solecka: – Rzadko się zdarza, że dwa wnioski z jednej katedry
dostają finansowanie, mi i Marcie się udało
fot. Tomasz Lewandowski

– Celem projektu jest opracowanie autorskiej metody identyfikacji i waloryzacji jednostek krajobrazowych w skali lokalnej. Waloryzacja jest oparta na ocenie przyrodniczej, kulturowej i estetycznej wartości krajobrazu metodą wskaźnikową. Społeczna wartość krajobrazu zostanie oceniona przy pomocy narzędzia Public Participation GIS. Efektem badań będzie model wspierający proces podejmowania decyzji planistycznych umożliwiający formułowanie wytycznych do kształtowania krajobrazu i wyznaczania kierunków rozwoju społeczno-ekonomicznego na poziomie lokalnym. Postępujące procesy suburbanizacji dużych miast mają znaczący wpływ na zmiany w krajobrazie strefy podmiejskiej dlatego projekt obejmuje obszary podmiejskie Wrocławia i Bratysławy. Badania będą realizowane we współpracy z Instytutem Ekologii Krajobrazu Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie – tłumaczy Iga Solecka, podkreślając, że jej badania gminy będą mogły wykorzystać w planowaniu. – Jestem architektem krajobrazu dlatego łączę podejście krajobrazowe z planistycznym – dodaje i wyjaśnia, że kompleksowe myślenie o krajobrazie to nie tylko ochrona, ale też zarządzanie uwzględniające wszystkie jego aspekty.

Wszystkie trzy doktorantki nie kryją, że praca naukowa to dla nich marzenie i plan na przyszłość. Zwłaszcza praca, w której praktyczne zastosowanie ma tak duże znaczenie gospodarcze i społeczne.

kbk

Powrót
14.06.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg