eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr z projektem z programu Horizon-Widera

Stworzenie centrum analizy sensorycznej żywności z ukierunkowaniem na novel food – to długofalowy cel związany z projektem SEASONED prof. Agnieszki Kity, przewodniczącej Rady Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia i lidera WZB „Żywność i zdrowie”.

Projekt SEASONED z obszaru Horizon-Widera szacowany jest na 1,5 mln euro. Liderem projektu jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a partnerami Universidad Miguel Hernandez de Elche z Hiszpanii, Syddansk Universitet z duńskiego Odense oraz Basque Culinary Center z San Sebastian w Hiszpanii. Zespół ten uzupełnia Redinn – partner z Włoch, który odpowiedzialny będzie za działania komunikacyjne. Dodatkowo realizację projektu wspierać będą członkowie rady doradczej, w skład której wchodzą wybitni eksperci z analizy sensorycznej żywności.

Prof. Agnieszka Kita: – Chcemy dzięki temu projektowi zbudować przy CIT Centrum Zachowań Konsumenckich
Prof. Agnieszka Kita: – Chcemy dzięki temu projektowi zbudować przy CIT Centrum Zachowań Konsumenckich
fot. Tomasz Lewandowski

SEASONED podniesie kompetencje

– Celem projektu jest podniesienie kompetencji w obszarze sensoryki żywności, zwłaszcza w odniesieniu do nowej żywności o zaprojektowanych właściwościach, prozdrowotnych czy profilaktycznych, nad którą prowadzone są badania w ośrodku wrocławskim już od kilkunastu lat. Dzięki projektowi i funduszom przyznanym przez Komisję Europejską mamy możliwość uczenia się od najlepszych. W planie mamy specjalistyczne szkolenia, również we Wrocławiu, kilkumiesięczne staże i szkoły letnie, w których będą uczestniczyć nasi pracownicy naukowo-dydaktyczni, zarówno rozpoczynający karierę naukową, jak i doświadczeni badacze. Część aktywności kierowana będzie również do doktorantów, jak i studentów. Zaplanowane są także szkolenia dla pracowników administracji z zarządzania projektami europejskimi i pisania wniosków, bo chcemy na bazie zdobytych dzięki SEASONED doświadczeń pójść dalej i aplikować o kolejne projekty – podkreśla prof. Agnieszka Kita.

Centrum dla Europy

Dzięki projektowi realizowanemu w obszarze mającym na celu wzmocnienie uczelni i ośrodków z krajów tzw. nowej Unii nie tylko będą podnoszone kompetencje naukowców zajmujących się analizą sensoryczną żywności. Jak przyznaje prof. Kita, jest to też szansa na zbudowanie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wiodącego ośrodka w tym obszarze badawczym dla Europy środkowo-wschodniej – Centrum Zachowań Konsumenckich.

Analiza sensoryczna to oceny produktów i dodatków, a w przypadku novel food obejmuje smak, konsystencję, wygląd i wartości odżywcze
Analiza sensoryczna w przypadku novel food obejmuje smak, konsystencję, wygląd i wartości odżywcze
fot. Shutterstock

– Chcemy wykorzystać do tego celu powstające na naszej uczelni CIT, czyli Centrum Innowacyjnych Technologii – w części dedykowanej technologii żywności i żywienia. Oczywiście ludzie i ich kompetencje są najważniejsi, ale tym ludziom potrzebne są też odpowiednie narzędzia do pracy, a więc miejsce i aparatura. Całość zaś daje możliwość znacznie szerszej perspektywy oddziaływania i współpracy z wieloma podmiotami z tak zwanego otoczenia – tłumaczy prof. Agnieszka Kita, dodając, że to otoczenie to biznes, zwłaszcza przedstawiciele przemysłu spożywczego, ale też konsumenci i firmy badania rynku.

Bez oceny ani rusz

Analiza sensoryczna to oceny organoleptyczne, wykonywane w sposób gwarantujący powtarzalność i odtwarzalność wyników. Jest to osiągane dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu procedur, szczegółowo opisanych w odpowiednich normach lub resortowych wytycznych. W przypadku żywności, również novel food, to badania dotyczące dodatków, produktów, zarówno pod kątem smaku, konsystencji, jak i wyglądu, a nie tylko wartości odżywczych. W Polsce prace w zakresie normalizacji metodyki analiz były pionierskie i unikalne w skali światowej – rozpoczęto je w roku 1960. Międzynarodowa Komisja Normalizacyjna (ISO) rozpoczęła podobne prace dopiero w roku 1969, formułując pierwszą wersję dokumentu „Sensory Analysis. Terminology”. Normę PN-ISO: „Analiza sensoryczna. Terminologia” ustanowiono w roku 1997.

Projekt, którym kieruje prof. Kita umożliwi UPWr oraz wiodącym instytucjom badawczym z Hiszpanii, Danii i Włoch wspólne opracowanie programu budowania potencjału w celu wymiany i integracji wiedzy i umiejętności, aby uzyskać dostęp do nowych możliwości badawczych i wypracowanie nowych metod przygotowywania konkurencyjnych wniosków badawczych w ramach UE oraz wyzwań globalnych wpisanych w Zielony Ład i Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

kbk

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg