eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Czy po kierunkach biologicznych jest praca? Tak, i to jaka!

Otaczający nas świat jest złożonym i wrażliwym ekosystemem, który wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Wybierając kierunek studiów taki jak biologia, biologia człowieka czy biotechnologia można zagłębić się w jego struktury i poznać jego działanie.

Biologia

Na studiach z biologii zdobywa się wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień biologii – m.in. z anatomii i fizjologii człowieka oraz anatomii i fizjologii roślin i zwierząt, mikrobiologii, podstawy paleontologii, geologii i morfologii roślin, a także chemii ogólnej.

Ten kierunek przygotowuje do pracy w ochronie siedlisk naturalnych, w wykonywaniu ekspertyz przyrodniczych, ogrodach zoologicznych i botanicznych, w laboratoriach, szkolnictwie podstawowym, średnim i wyższym, a także w specjalistycznych laboratoriach, w firmach biotechnologicznych transferujących nowoczesne technologie, placówkach naukowych, terenowych stacjach badawczych oraz w instytucjach zajmujących się ochroną przyrody.

Absolwentką kierunku biologia jest między innymi Katarzyna Kozyra-Zyskowska – obecnie przyrodniczka i była doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. O kierunku studiów zdecydowała już w młodości, chcąc, by jej życie zawodowe było związane z ochroną przyrody, a dokładniej z ochroną zwierząt, które ją pasjonowały od zawsze. 

– Kierunek miałam wybrany, pozostało zdecydować się na uczelnię. I tak trafiłam na Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od początku rozszerzałam swoje zainteresowania z działu zoologii, choć nie wiedziałam jeszcze wtedy, że będę się zajmowała ssakami – mówi absolwentka, która poza studiami starała się też uczestniczyć w różnych szkoleniach, warsztatach i praktykach. – Interesowały mnie też badania naukowe, więc brałam udział w konferencjach i seminariach. Jako członkini, a potem przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Teriologów współorganizowałam różnego typu obozy naukowe, wyjazdy i tropienia, co przyczyniło się do tego, że idąc do pracy miałam już pewien warsztat – dodaje.

Katarzyna Kozyra Zyskowska
Katarzyna Kozyra-Zyskowska i jej pies, z którym też pracuje w terenie
fot. Dawid Zyskowski

Dziś Katarzyna Kozyra-Zyskowska pracuje jako przyrodniczka zajmująca się wykonywaniem ekspertyz przyrodniczych dotyczących m.in. korytarzy ekologicznych dla ssaków. Uczestniczy między innymi w wyznaczaniu odpowiednich przejść dla zwierząt dla inwestycji liniowych, takich jak autostrady i linie kolejowe. Tropi ssaki i bada siedliska chronionych gatunków ssaków. W ramach pracy skupia się też m.in. na określaniu miejsc rozrodowych czy żerowisk dużych drapieżników. Wyznaczanie miejsc przemieszczania jest istotne nie tylko dla wilków, ale też innych gatunków wrażliwych ze względu na migrację, takich jak ssaki kopytne. 

– Kiedy jedziecie drogą i widzicie nad nią takie zazielenione przejście, to wiedzcie, że powstało ono między innymi dzięki biologom. Nasza praca jest ściśle powiązana z pracą projektantów dróg i mostów. My analizujemy i zbieramy dane na temat ścieżek migracyjnych i siedlisk zwierząt, a oni na podstawie naszych wytycznych projektują obiekty dla zwierząt – mówi absolwentka, podkreślając, że przyrodnicy muszą specjalizować się w biologii i ekologii różnych zwierząt, bo innej metodologii badań używa się np. do odłowów drobnych ssaków, a innej dla stwierdzenia gatunków inwazyjnych. 

Obecnie Katarzynę Kozyrę-Zyskowską najbardziej interesują duże drapieżniki, takie jak wilki i rysie, a w pracy pomaga jej pies, którego węch wykorzystuje do ekodetekcji padliny ssaków. – Jest to przydatne przy wyszukiwaniu ofiar upolowanych przez wilki. Takie informacje są ważne pod kątem ochrony wilków, bo na tej podstawie wiemy gdzie są żerowiska, które powinny być chronione. Tak samo możemy te dane wykorzystywać na przykład przy analizach modernizacji linii kolejowych, kiedy musimy wskazać miejsca, w których znajdują się najbardziej kolizyjne odcinki i tym samym newralgiczne punkty – tłumaczy przyrodniczka, przyznając, że najbardziej lubi w swoim zawodzie pracę w terenie, kontakt z naturą i realny wpływ jaki ma na działania ochronne dzięki wykonanym analizom. – Najlepsze jest przebywanie blisko przyrody i to, że można zobaczyć jakimi ścieżkami migrują zwierzęta.  Stwierdzenie śladów bytowania, takich jak odchody czy tropy, jest dla mnie istotniejsze niż zobaczenie samego zwierzęcia. W mojej pracy najważniejsze jest potwierdzenie obecności ssaków. Dane te pozwalają na ich lepszą ochronę, dzięki czemu stan ich siedlisk i populacji utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Zebrane informacje i wykonane analizy przekłada się na projektowanie efektywniejszych przejść dla zwierząt i ograniczenie wpływu inwestycji liniowych na korytarze ekologiczne– mówi.

Biologia człowieka

Dla osób bardziej zainteresowanych nauką o człowieku, z pasją do kryminologii lub archeologii najlepszym wyborem studiów będzie kierunek biologia człowieka, na którym studenci z jednej strony zdobywają wiedzę z zakresu m.in. anatomii i fizjologii człowieka, biologii, fizyki i chemii, genetyki, geologii, a z drugiej nauk pokrewnych jak m.in. archeologia. Studenci tego kierunku zdobywają więc nie tylko fundamentalną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, ale także na przykład wyspecjalizowaną wiedzę z rekonstrukcji wyglądu na podstawie szczątków kostnych. Niedawno antropolodzy i archeolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we współpracy z artystami z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wykonali na przykład rekonstrukcję wyglądu dawnych mieszkańców Górnych Łużyc sprzed 400 lat. 

Kierunek ten zalicza się do nauk interdyscyplinarnych, dzięki czemu jego absolwenci mają szansę zatrudnienia w różnorodnych miejscach pracy, jak np. w firmach archeologicznych, bo zgodnie z przepisami np. inwestycje drogowe muszą być poprzedzone badaniami archeologicznymi, w laboratoriach kryminalistycznych, a także stacjach sanepidu. Absolwenci po ukończeniu tych studiów mogą również być powoływani na biegłych sądowych.

Antropologia
Na kierunku biologia człowieka studenci z jednej strony zdobywają wiedzę z zakresu m.in. anatomii i fizjologii człowieka, genetyki i geologii, a z drugiej nauk pokrewnych jak m.in. archeologia
fot.Shutterstock

Agata Bisiecka, jest absolwentką biologii człowieka, która aktualnie realizuje doktorat w Szkole Doktorskiej UPWr. Zajmuje się badaniem makroskopowym ludzkich szczątków szkieletowych. 

Na podstawie szczątków można określić stres fizjologiczny, jakiemu za życia poddana była badana osoba, a to ma na celu jak najpełniejszą rekonstrukcję warunków życia i stanu zdrowia ówczesnej populacji. Zmiany powodowane przez przebyty stres fizjologiczny przekładają się m.in. na określenie sposobu odżywiania, niedoborów żywności, warunków higieny czy stanu zdrowia. Te informacje zaś kreują obraz kondycji biologicznej badanych osób.

Większość antropologów, oprócz prowadzenia badań na stanowiskach archeologicznych, współpracuje również z wymiarem sprawiedliwości, ponieważ w Polsce nie ma wielu specjalistów, zajmujących się wyłącznie badaniem ofiar zbrodni. Nie inaczej jest w przypadku Agaty Bisieckiej, która miała już okazję współpracować z prokuratorem z Instytutu Pamięci Narodowej, choć przyznaje, że praca dla wymiaru sprawiedliwości stanowi niewielki procent jej badań.

Jak podkreśla doktorantka: – Możliwość przypisania imienia do szczątków jest niesamowicie satysfakcjonująca. Oczywiście, gdy uda się dokonać identyfikacji, to nie jest to zasługą jedynie antropologa, ale całego interdyscyplinarnego zespołu. Nasza wiedza i badania słusznie wykorzystywane są w praktyce. Dzięki temu możemy pomóc rodzinom dowiedzieć się, co stało się z ich bliskimi. Antropologia jest dziedziną, która rozwiązuje zarówno zagadki z przeszłości, jak i teraźniejszości.

Biotechnologia

Ekosystem tworzą zarówno ludzie, jaki i wszelkie inne małe i duże organizmy. O tych małych, jak na przykład drobnoustrojach, można się uczyć na kierunku biotechnologia.  

Absolwenci tego kierunku zdobywają wiedzę z zakresu biochemii, mikrobiologii, enzymologii, biotransformacji, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Uczą się podczas studiów izolować, dobierać, a także genetycznie modyfikować drobnoustroje do prowadzenia i optymalizacji procesów biotechnologicznych oraz otrzymywania i oczyszczania bioproduktów. 

Prowadzący pokazują podczas zajęć nowoczesne metody analityczne oraz techniki in vitro stosowane w hodowlach komórek, tkanek roślinnych i zwierzęcych, a przetwarzanie surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz stosowanie metod biotechnologicznych w ochronie środowiska stają się elementem warsztatu absolwenta tego kierunku. 

nietoperze
Po kierunku biologia można pracować np. przy ochronie nietoperzy, których liczba w Polsce spada
fot. Shutterstock

Tajemnicą przestaje być też korzystanie z biologicznych baz danych służących analizie genomów oraz określaniu i porównywaniu struktur białkowych. Po ukończeniu kierunku biotechnologia studenci wiedzą też, jak planować i realizować projekty badawcze z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury, interpretować i opracowywać uzyskane wyniki, posługując się specjalistycznymi narzędziami statystycznymi i bioinformatycznymi. 

Osoby, które ukończą studia na kierunku biotechnologia mogą później znaleźć zatrudnienie m.in. w jednostkach naukowo-badawczych i laboratoriach, w przemyśle biotechnologicznym, fermentacyjnym, spożywczym, kosmetycznym, w zakładach produkujących biopreparaty, nutraceutyki i suplementy diety oraz w służbach sanitarnych.

Zobacz również:

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg