eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Pisanki – bogactwo tradycji

06.04.2023

Prof. Katarzyna Wróblewska z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego od ponad 10 lat zbiera pisanki. Zaczęła po wystawie tych małych dzieł sztuki wykonanych przez wrocławską artystkę Marię Kieleczewę, wykorzystującą wzory m.in. huculskie i łemkowskie.

Wielkanoc w duchu zero waste? Doceniajmy jedzenie bardziej i marnujmy mniej

05.04.2023

Święta Wielkanocne kojarzą się z bogato zastawionym stołem i licznymi potrawami. Choć pielęgnowanie tradycji i symboli świąt jest ważne, warto zwrócić uwagę na ilość żywności, jaką przygotowujemy. Prof. Maciej Bienkiewicz z Katedry Żywienia Człowieka w przeddzień Świąt Wielkanocnych opowiada o tym, co tradycyjnie znajduje się na świątecznym stole i czy przypadkiem nie jest tego za dużo.

Baranek, zając, kurczak – co wiemy o symbolice świątecznej?

05.04.2023

Prof. Maciej Janeczek, współautor podręcznika „Historia weterynarii i deontologia” wyjaśnia, co symbolizują zwierzęta kojarzone z Wielkanocą.

Jak pokazać katastrofę na rzece?

03.04.2023

Laboratorium wodne, „black light” i nocne modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w Odrze – w Światowy Dzień Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zwrócono uwagę na konieczność intensyfikacji działań, które pozwolą rozwiązać kryzys związany z wodą i ściekami.

Dzień Otwarty na Kampusie Biskupin

30.03.2023

Pierwszy z dwóch Dni Otwartych na UPWr z hukiem przywrócił tradycyjne, uczelniane dni otwarte. Teraz czas na drugą edycję – tym razem na Kampusie Biskupin, która odbędzie się 13 kwietnia.

UPWr w QS World University Rankings by Subject

29.03.2023

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu po raz pierwszy został odnotowany w QS World University Rankings by Subject przedstawianym od 2011 roku. Ranking prezentuje wydawnictwo Quaquarelli&Symonds.

Nieśmiertelność ludzi i odtwarzanie wymarłych gatunków – zabawa w Boga?

27.03.2023

Nieśmiertelność, klonowanie ludzi, terapie komórkami macierzystymi i odtwarzanie wymarłych gatunków. Przełomy naukowe czy kontrowersje? Co dały nam badania nad komórkami i czy to nasza przyszłość? Jakie są granice nauki? Gośćmi podcastu są prof. Wojciech Niżański i prof. Arkadiusz Miążek.

UPWr i współpraca z uczelnią z Tajwanu

21.03.2023

Dr Mohsen Gavahian, profesor National Pingtung University of Science and Technology of Taiwan i jeden z 2% najlepszych naukowców na świecie, odwiedził ostatnio Zakład Techniki Cieplnej i Inżynierii Procesowej, którym kieruje prof. Adam Figiel.

Szkolimy doradców rolników

20.03.2023

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako jedyny w Polsce uruchomił podyplomowe studia dla doradców rolniczych – zamawiane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 45 słuchaczy z całego kraju poznaje przetwórstwo rolno-spożywcze w gospodarstwie rolnym w wymiarze prawnym, organizacyjnym i praktycznym.

Technologia żywności i żywienie człowieka z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia

17.03.2023

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznało Certyfikaty Doskonałości Kształcenia – wśród wyróżnionych jedenastu doskonałych kierunków w kategorii „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu” jest technologia żywności i żywienie człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Polskie parki narodowe – piękne i unikatowe, ale co im zagraża?

13.03.2023

W Polsce parki narodowe zajmują jedynie ok. 1% całkowitej powierzchni kraju. Czy powinniśmy zatem powiększyć istniejące parki i tworzyć nowe? Jakie przyniosłoby to korzyści? Kto jest temu przeciwny? O tym, a także o swoich ulubionych parkach, pseudoturystyce, masowej wycince drzew i innych zagrożeniach czyhających na polskie parki narodowe opowiadają prof. Beata Raszka i prof. Alina Kulczyk-Dynowska z Instytutu Gospodarki Przestrzennej.

Dni Otwarte UPWr. Witajcie na uczelni!

09.03.2023

Niemal trzydzieści stanowisk kół naukowych i organizacji studenckich, pięć wykładów, trzy pokazy interaktywne i gra terenowa. Za nami pierwszy z dwóch Dni Otwartych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Było zabawnie, ciekawie i naukowo.

Współpraca UPWr i KWP: wsparcie wiedzą, badania i pomoc w śledztwach

03.03.2023

Wsparcie wiedzą Laboratorium Kryminalistycznego, prowadzenie badań i analiz niezbędnych w postępowaniach prowadzonych przez policję, możliwość praktyk dla studentów oraz szkoleń dla funkcjonariuszy – m.in. takie działania umożliwi podpisane w piątek, 3 marca porozumienie pomiędzy uczelnią, a Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu.

Budżet Partycypacyjny UPWr: znamy zwycięskie projekty

01.03.2023

Bee-therapy garden. Apiterapia i wypoczynek na kampusie Biskupin” oraz „Strefa work & chillout” – to zwycięskie projekty drugiej edycji Budżetu Partycypacyjnego UPWr. Pierwszy z nich to inicjatywa pracownicza, drugi – studencka. W głosowaniu wzięło udział 1285 osób. To 17 proc. więcej niż w pierwszej edycji tej obywatelskiej inicjatywy.

Nagrody NOT dla UPWr

01.03.2023

Ten projekt został zrealizowany w ramach programu BIOSTRATEG. Innowacyjna suszarnia zbudowana w ramach konsorcjum, którego liderem był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, zdobyła właśnie pierwszą nagrodę Naczelnej Organizacji Technicznej – oddziału wrocławskiego. Dyplomem NOT wyróżnił Studenckie Koło Naukowe Geodetów przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr.

Dzień otwarty w rytmie TikToka

27.02.2023

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu to okazja nie tylko do poznania uczelni od podszewki, ale przede wszystkim przekonania się, że warto tu studiować.

Rok z wojną. Jak wspieramy Ukrainę

24.02.2023

Dzisiaj każdy mówi, że ta wojna wisiała w powietrzu, a jednak ranek 24 lutego 2022 roku dla Ukraińców i zaraz potem Polaków okazał się wstrząsem. I wielką próbą w obliczu nowych wyzwań. Tym wyzwaniom sprostała też społeczność Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaangażowana w pomoc ukraińskim uchodźcom i to w różnych wymiarach.

Patodeweloperka, betonoza i brak mieszkań – w jakich warunkach żyją Polacy?

24.02.2023

„Żerujący" deweloper, nieodpowiedzialne organy wydające pozwolenia i nieświadomy odbiorca końcowy – czy można zmienić dynamikę w tej triadzie? Jak uwrażliwić deweloperów na potrzeby mieszkańców, jakie narzędzia dać urzędom i władzom lokalnym, jak zwiększyć świadomość inwestorów odnośnie godnych warunków życia? Gośćmi podcastu są prof. Tomasz Malczyk i dr Maciej Zathey z Instytutu Gospodarki Przestrzennej.

Budżet Partycypacyjny UPWr: zagłosuj i zmień kampus Biskupin

20.02.2023

Ogród „Bee-therapy”, zakup lodówki do foodsharingu czy stworzenie w bibliotece strefy przeznaczonej do nauki i odpoczynku – to tylko część projektów zgłoszonych do Budżetu Partycypacyjnego UPWr. Trzy z nich to inicjatywa pracownicza, dwa – studencka. Do wtorku, 28 lutego można zagłosować na ten najciekawszy, najlepszy, ulubiony.

Eksperci UPWr: Tłusty czwartek w wersji light? To możliwe, ale czy konieczne?

15.02.2023

Tradycyjny pączek ma około 350 kilokalorii. Żeby nie mieć wyrzutów sumienia po jego zjedzeniu, powinniśmy pójść na 40-minutowy szybki spacer. – W tłusty czwartek możemy sobie jednak pozwolić na małe łakomstwo, zwłaszcza, kiedy zjadamy tę zdrowszą wersję pączka, upieczoną w domu – mówi Monika Maćków, dietetyk kliniczny z Katedry Żywienia Człowieka UPWr.

Najgorsza jest bezsilność – trzęsienie ziemi w Turcji oczami studentek z Erasmusa

14.02.2023

6 lutego na pograniczu Turcji i Syrii nastąpiło najsilniejsze od niemal 100 lat trzęsienie ziemi w tym regionie. Drgania zarejestrował nawet grawimetr Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr – były 400 000 razy silniejsze niż czułość urządzenia. Turczynki Yanki Çam, Selin Çakmak i Seran Sayan mówią o tym, jak można pomóc ich rodakom.

  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 53

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png