eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Budżet Partycypacyjny UPWr: zagłosuj i zmień kampus Biskupin

Ogród „Bee-therapy”, zakup lodówki do foodsharingu czy stworzenie w bibliotece strefy przeznaczonej do nauki i odpoczynku – to tylko część projektów zgłoszonych do Budżetu Partycypacyjnego UPWr. Trzy z nich to inicjatywa pracownicza, dwa – studencka. Do wtorku, 28 lutego można zagłosować na ten najciekawszy, najlepszy, ulubiony.

To już druga edycja Budżetu Partycypacyjnego na UPWr. Powstał on jako inicjatywa zespołu ds. społecznej odpowiedzialności w celu wzmocnienia poczucia wspólnoty wszystkich osób zaangażowanych w życie uczelni oraz promowanie innowacyjnych i przedsiębiorczych rozwiązań, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. W tym roku budżet będzie dotyczył tylko projektów w obrębie kampusu Biskupin. Na ich realizację uczelnia przeznaczy 100 tys. złotych (50 tys. – na projekty pracownicze i doktoranckie, 50 tys. – na projekty studenckie). Do głosowania komisja budżetu dopuściła pięć projektów spełniających zasady regulaminu: dwa z nich to inicjatywa studencka, trzy – pracownicza. Zrealizowane zostaną te, które uzyskają największe poparcie – liczba zrealizowanych projektów będzie zależała od kwoty, która potrzebna jest na ich realizację.

Zachęcamy do głosowania: to najprostszy sposób, by mieć wpływ na zmiany na uczelni, by wybrać inwestycję, która Waszym zdaniem jest najciekawsza, która zmieni otoczenie na bardziej przyjazne i zielone, która będzie wizytówką uczelni.

Zagłosuj

  • Głosowanie trwa tylko do wtorku, 28 lutego.
  • Studenci głosują na projekty studenckie, pracownicy i doktoranci – na te zgłoszone w ich kategorii.

Projekt pracowniczy: Ziołowy ogród sensoryczny – HerbUP

Przedmiotem projektu jest stworzenie, pomiędzy budynkami Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności i Instytutu Inżynierii Rolniczej, ogrodu z ziołami i warzywami, z którego korzystać będą zarówno pracownicy jak i studenci np. podczas zajęć lub ćwiczeń w pracowni gastronomicznej.

budzet_2-2.jpg
Ziołowy ogród sensoryczny to pomysł pracowników Katedry Ogrodnictwa 
fot. Shutterstock

Zioła i warzywa zostaną posadzone w dużych pojemnikach z wykorzystaniem systemu nawadniającego. Rośliny będą opisane nazwami botanicznymi i tymi używanymi potocznie przez zielarzy i kucharzy. Celem projektu jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, w której będzie można spędzić czas między zajęciami: pachnącej zołami i obsadzonej roślinami miododajnymi. Pozwoli on również na poszerzenie oferty dydaktycznej m.in. dla studentów studiów podyplomowych.

Projekt zgłosili pracownicy Katedry Ogrodnictwa (Magdalena Rowińska, Kacper Parypa, Miron Lewandowski), a jego koszt to 38 000 złotych (zakup pojemników, donic, podłoża, systemu nawadniającego, lamp do podświetlenia oraz sadzonek i nasion).

Projekt pracowniczy: Bee-therapy garden. Apiterapia i wypoczynek

Projekt pozwoli atrakcyjnie i prośrodowiskowo zagospodarować obszary zielone w obrębie kampusu. Stanowić będzie miejsce do odpoczynku i relaksu w otoczeniu zieleni, kwiatów oraz dźwięków natury. Unikalną propozycją jest stworzenie tam miejsca (domku) do apiterapii. – Unoszące się olejki eteryczne dają poczucie spokoju i odprężenia, a umiejscowienie domku w otoczeniu roślin, w lekkim zacienieniu pozwoli dodatkowo na wytchnienie nawet w upalne dni – uzasadniają pomysłodawcy.

budzet_2-1-2.jpg
Bee-therapy garden będzie miejscem relaksu w otoczeniu zieleni, kwiatów oraz dźwięków natury 
fot. Shutterstock

Dodatkowo w ramach projektu stworzony zostanie niewielki ogródek z roślinami warzywnymi i ziołami, aby pokazać dobre praktyki w wykorzystaniu przestrzeni miejskiej do uprawy roślin dających nam żywność i jednocześnie będących pożytkami dla zapylaczy. Powstałe plony mogą zostać wykorzystane do prowadzenia zajęć lub wykorzystane przez pracowników i studentów UPWr. Część niewykorzystanych warzyw może stanowić paszę dla zwierząt z kapusu Biskupin.

Projekt zgłosili: prof. Barbara Król, dr Maja Słupczyńska, dr Sylwia Wierzcholska i dr Paweł Migdał. Jego koszt to 50 000 złotych (m.in.: zakup drewnianego domku o lekkiej konstrukcji, adaptacja terenu, zakup roślin, ławek, hamaków, stołów ogrodowych i pojemników na odpady oraz zakup rodzin pszczelich).

Projekt pracowniczy: Mamy zielone pojęcie – NIE WYRZUCAJ, WYKORZYSTAJ!

Przedmiotem projektu jest postawienie na terenie Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności lodówki do foodsharingu, a obok gablot z informacjami dotyczącymi niemarnowania żywności. – Stworzenie food banku na terenie kampusu Biskupin pozwoliłaby ograniczyć marnowanie jedzenia oraz pomogłoby studentom ograniczyć koszty wyżywienia podczas studiów, a innym potrzebującym osobom, podnieść komfort życia – czytamy w uzasadnieniu.

budzet_2-1.jpg
Stworzenie food banku na terenie kampusu Biskupin pozwoliłaby m.in. ograniczyć marnowanie jedzenia 
fot. Shutterstock

Wnioskodawcy podkreślają, że marnowanie jedzenia to ogromny problem XXI wieku. Z jednej strony bowiem codziennie wyrzucane są duże jego ilości, z drugiej podwyżki cen produktów spożywczych sprawiają, że dla niektórych osób jego zakup stanowi poważne wyzwanie. – W pracowni gastronomicznej, podczas zajęć również produkowane są dania i potrawy, których nadwyżki mogłyby trafiać za pośrednictwem food sharingu do osób potrzebujących – tłumaczą pomysłodawcy.

Projekt w imieniu pracowników zgłosiła dr Marzena Styczyńska, kierownik Katedry Żywienia Człowieka. W ramach projektu zakupiona ma zostać m.in. witryna chłodnicza, gabloty, stół, metalowa szafa ze szklanymi drzwiami i kosz na odpady. Szacunkowy koszt jego realizacji to 15 000 złotych.

Projekt studencki: Nauka i relaks na WBiHZ

Celem projektu jest stworzenie przyjaznej strefy, przeznaczonej zarówno do nauki, jak i odpoczynku dla studentów oraz pracowników wydziału. W ramach projektu wyremontowana ma zostać stołówka oraz Biblioteka Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt (malowanie ścian, wymiana stołów, zakup krzeseł oraz puf). Wydzielona ma tam zostać strefa odpoczynku oraz strefa ciszy. Na terenie biblioteki swoje gabloty ma Muzeum Przyrodnicze, które przybliża studentom anatomię i biologię wielu zwierząt oraz właściwości roślin leczniczych.

budzet_2-3.jpg
Studenci chcą stworzyć na wydziale przyjazną strefę do nauki i odpoczynku 
fot. Shutterstock

– W projekcie znalazł się również plan przedstawienia tam fauny i flory Puszczy Białowieskiej za pomocą profesjonalnych zdjęć (oprawionych w antyramy), wykonanych przez naszego kolegę – fotografa przyrody. Wszystko to ma na celu zwiększenie świadomości  studentów na temat ptaków, innych zwierząt oraz sposobu ich ochrony – czytamy w opisie.

Projekt zgłosiły Studenckie Koła Naukowe: „Mlecz” oraz „Teriologów”. Szacunkowy koszt jego realizacji to 50 000 złotych.

Projekt studencki: Strefa work & chillout – kampus Biskupin

Projekt „Strefa work & chillout – kampus Biskupin” zakłada zagospodarowanie przestrzeni, w której studenci mogliby wspólnie odpoczywać, uczyć się oraz realizować zadania dydaktyczne. Całość docelowo miałaby zostać zaaranżowana w miejscu dawnej strefy chillout firmy „Tarczyński” w budynku Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na pierwszym piętrze.

wbinoz1.jpg
Wizualizacja projektu: Strefa work & chillout – kampus Biskupin

Wydzielonoby tam trzy strefy: miejsce, w którym studenci mogliby przygotować się do zajęć indywidualnie (długi blat roboczy, krzesła, lampy biurowe, całość z łatwym dostępem do zasilania oraz internetu); miejsce, w którym studenci mogliby wspólnie spożywać posiłki, przygotowywać się do zajęć oraz realizować projekty grupowo (okrągłe stoły oraz krzesła) i miejsce relaksu (wygodna kanapa oraz pufy). Poszczególne strefy nie byłyby fizycznie oddzielone barierami, jednak rozmieszczenie mebli umożliwiałoby niezależne funkcjonowanie każdej z nich. Projekt zakłada m.in. wymianę zniszczonej i zabrudzonej nawierzchni, pomalowanie ścian i zakup mebli oraz odpowiedniej instalacji elektrycznej.

Projekt zgłosiła Katarzyna Filipowicz, studentka biotechnologii. Szacunkowy koszt jego realizacji to 40 256,40 złotych.

Zagłosuj

mm

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg