eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Rusza druga edycja Budżetu Partycypacyjnego UPWr

Rozpoczynamy nabór wniosków do drugiej edycji uczelnianego budżetu partycypacyjnego. Efekty realizacji zwycięskich projektów z roku 2022: „Bee&Chill Patio” w bibliotece oraz „Bee friendly! Ogród sprzyjający owadom oraz ptakom na parkingu przy budynku Geo-Info-Hydro” można podziwiać już od kilku tygodni.

Budżety Partycypacyjne nazywane też obywatelskimi od wielu lat są elementem budowania wspólnoty mieszkańców. To demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym mieszkańcy gminy lub miasta decydują o tym, w jaki sposób wydawać część środków z samorządowego budżetu. Po tę ideę sięgnęły też uczelnie. W ubiegłym roku również nasza.

Do 3 lutego potrwa nabór projektów do drugiej edycji Budżetu Partycypacyjnego UPWr, którego celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty wszystkich osób zaangażowanych w życie uczelni oraz promowanie innowacyjnych i przedsiębiorczych rozwiązań, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, szczególnie zaś projektów związanych z szeroko pojętymi działaniami prośrodowiskowymi. W tym roku budżet będzie dotyczył tylko projektów w obrębie kampusu Biskupin. Na ich realizację uczelnia przeznaczy 100 tys. zł. Po połowie na projekty pracownicze, słuchaczy Szkoły Doktorskiej i doktorantów, oraz na projekty studenckie.

Warto się zaangażować i zmienić uczelnię

O tym, że warto wziąć udział w tej inicjatywie przekonuje Barbara Lewandowska, dyrektor Biblioteki Głównej UPWr.

– W pierwszy dzień po otwarciu naszego „Bee&Chill Patio” spotkałam tam siedzącą na kanapie, popijającą gorącą herbatę, uśmiechniętą studentkę. Na moje pytanie jak jej się podoba pomieszczenie odpowiedziała: 5 lat na to czekałam! Jest tak ładnie, że chyba tu zamieszkam! - mówi z uśmiechem pani dyrektor i dodaje, że dla biblioteki budżet partycypacyjny był szansą na wykorzystanie potencjału przestrzeni, jednak przede wszystkim był szansą na rozwój. – Studenci biorący udział w konkursie mają możliwość sprawdzenia samych siebie, podjęcia się przygotowania być może pierwszego poważnego projektu. W przypadku wygranej efektem jest konkretna realizacja, nad którą trzeba czuwać do końca. Stwarza to warunki do rozwoju wielu kompetencji – m.in. organizacyjnych i komunikacyjnych oraz zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych, uczy samodzielności i odpowiedzialności – podkreśla Barbara Lewandowska.

patio_srodek.jpg
Projekt „Bee&Chill Patio na terenie Biblioteki Głównej” okazał się w ubiegłym roku najlepszą inicjatywa studencką
fot. Karolina Kelner

Przypomnijmy, że projekt zgłoszony przez Karolinę Kelner z SKN Architektury Krajobrazu „Bee&Chill Patio na terenie Biblioteki Głównej” okazał się w ubiegłym roku najlepszą inicjatywa studencką. W grupie projektów pracowniczych najwięcej głosów oddano natomiast na pomysł pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej: „Bee friendly! Ogród sprzyjający owadom oraz ptakom na parkingu przy budynku Geo-Info-Hydro”.

Ogród ma być miejscem, które zapewni owadom i ptakom wodę oraz pożywienie, a także obniży lokalnie temperaturę (betonowy parking latem mocno się nagrzewa zagrażając ptakom i owadom). Jesienią na terenie parkingu ustawiono donice i posadzono rośliny, a także krzewy, które stanowią schronienie dla ptaków: dereń jadalny, kalina kolorowa i trzmielina zwyczajna. W donicach zamontowano poidła dla ptaków. 

sadzenie_roslin.jpg
W grupie projektów pracowniczych wygrał pomysł pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej
fot. Tomasz Lewandowski

Wiosną dla studentów i pracowników zostaną obok wystawione leżaki ogrodowe. Dzięki temu przestrzeń dotychczas niegościnna zamieni się w ekologiczną oraz relaksująco-rekreacyjną.

Zmieńmy wspólnie kampus Biskupin!

W związku z tym, że ubiegłoroczny budżet to wygrana projektów dotyczących przestrzeni na kampusie Grunwaldzkim, w tym, komisja postawiła na kampus Biskupin. Ich zadaniem ma być poprawa jakości pracy i rozwoju wszystkich pracowników, doktorantów i słuchaczy SD oraz wsparcie aktywności studenckiej i rozwój infrastruktury, z której korzystają studenci. Każdy może zgłosić (pojedynczo lub w grupie) maksymalnie dwa projekty. I każdy ma prawo głosu w głosowaniu nad pomysłami, które będą walczyć o finansowanie pozwalające na realizację.

Do głosowania będą dopuszczone projekty zgodne z celami budżetu partycypacyjnego, obowiązującymi przepisami, statutem i regulacjami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Celami Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonymi przez ONZ i co równie ważne – możliwe do realizacji do końca grudnia 2023 roku w ramach podanego kosztorysu. Maksymalna wartość jednego projektu to 50 tys. złotych. Wyniki poznamy 6 marca 2023 roku.

Regulamin Budżetu Partycypacyjnego UPWr i harmonogram działań.

mm

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg