eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Młodzi i społecznie zaangażowani

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy chcą się społecznie zaangażować mają możliwość dołączenia do Studenckiego Klubu Honorowych Dawców „Pijafka” i DKMS-u, do QueerUP albo do Support Team For Exchange Programs „STEP UP"

QueerUP = safe space 

Bezpieczną przestrzeń, czyli tzw. safe space dla osób LGBTQI+ na Uniwersytecie Przyrodniczym stanowi organizacja studencka QueerUP. To miejsce, do którego mogą m.in. przyjść osoby, które zaczynają studia i czują się zagubione lub wyobcowane w nowym otoczeniu, osoby które chcą znaleźć znajomych, czy też każdy, kto podczas studiów spotka się z dyskryminacją na tle orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. 

QueerUP to bardzo młoda organizacja – powstała w lutym bieżącego roku. Ale po niecałym roku działalności zrzesza już ok. 60 osób, co wskazuje na to, że zapotrzebowanie na taki klub było, choć jak podkreślają założycielki, sytuacja na Uniwersytecie Przyrodniczym pod względem tolerancji i szacunku do osób LGBTQI+ jest dobra – nie dotarły do nich jeszcze wieści o przypadkach jawnej dyskryminacji. Członkowie klubu przeprowadzą mimo to ankiety wśród studentów i w akademikach, by mieć pewność, że do takich przypadków nie dochodzi.

Założycielki QueerUP
Założycielki QueerUP Marcelina Jankowska, Aleksandra Mamrot i Monika Wiśniewska
fot. archiwum prywatne

Jak opowiadają założycielki QueerUP, studentki III roku weterynarii: Monika Wiśniewska – przewodnicząca i wiceprzewodniczące Aleksandra Mamrot i Marcelina Jankowska, pomysł na stworzenie organizacji wziął się z rozmowy o nakładkach imiennych do systemu USOS dla osób transpłciowych, które wprowadzono w jednym z krakowskich uniwersytetów. – Zauważyłyśmy, że u nas na uczelni tego brakuje, więc postanowiłyśmy, że my zajmiemy się tym tematem – mówi Monika, dodając z uśmiechem, że do tej pory ich działalność spotkała się jedynie z przeszkodami biurokratycznymi i sporą ilością papierologii.

 – Jesteśmy miło zaskoczone, że nasz pomysł na stworzenie QueerUP został tak otwarcie przyjęty, a odzew wśród prowadzących i studentów był taki pozytywny. To pozwala nam się od razu skupić na konkretnych działaniach, a ich mamy w planach wiele – dodaje wiceprzewodnicząca Marcelina Jankowska, a pierwszym jest właśnie wprowadzenie nakładek imiennych dla osób transpłciowych na system USOS. – Mamy informację od kolegi, że choć wszyscy wykładowcy uszanowali prośbę, by używać jego właściwego imienia, to system USOS, szczególnie na zajęciach zdalnych, wciąż wyświetlał jego dead name, czyli to imię z którymi osoby trans już się nie identyfikują. Dlatego te nakładki są potrzebne – tłumaczy Aleksandra.

Stoisko QueerUP DAS
QueerUP na Dniu Aktywności Studenckiej
fot. Tomasz Lewandowski

Założycielki organizacji mają też między innymi w planie wprowadzenie różowych skrzyneczek ze środkami menstruacyjnymi, wyjazdy integracyjne dla osób członkowskich, a także szkolenia dla pracowników, w organizacji których pomaga im stowarzyszenie Kultura Równości i opiekun klubu prof. Aleksander Chrószcz, który jest również członkiem komisji antydyskryminacyjnej uczelni, której przewodniczącym jest dr Dominik Poradowski – drugi opiekun koła. 

„STEP UP”, czyli pomoc zagranicznym studentom 

Organizacja studencka Support Team For Exchange Programs „STEP UP" powstała w 2019 roku, wcześniej działając pod nazwą Erasmus Student Network UP Wrocław. Obecnie organizacja podejmuje kroki do przyłączenia się do organizacji Erasmus Student Network (ESN), czyli europejskiego stowarzyszenia studentów, którzy pomagają osobom z programu Erasmus+ w całej Europie.

STEP UP
Stoisko „STEP UP" na Dniu Aktywności Studenckiej
fot. Tomasz Lewandowski

Ekipa ze „STEP UP" pomaga zagranicznym studentom, np. Erasmusom czy English Division, odnaleźć się na uczelni i we Wrocławiu na wiele sposobów: wspiera integrację studentów międzynarodowych, organizuje wydarzenia, dzięki którym cudzoziemcy poznają polską kulturę, a także jest dla nich wsparciem – te znajomości pozostają nawet po zakończeniu studiów na UPWr! 

– Członkowie naszej organizacji skupiają się na pomocy zagranicznym studentom w ich codziennym życiu na uczelni i w mieście. Pokazujemy im jak mogą fajnie spędzać czas – chcemy by zobaczyli Wrocław z innej perspektywy niż tylko zza murów uczelni. Organizujemy integracje i wyjścia na imprezy, na tradycyjne polskie jedzenie oraz do wielu innych atrakcji, zarówno Wrocławia, jak i innych miast w Polsce. Często pełnimy rolę tłumacza u lekarza, jeśli ten nie mówi po angielsku, czasem nawet towarzyszymy w podróżach, także tych zagranicznych. Jesteśmy swego rodzaju opiekunami przyjezdnych studentów, do których mogą zwrócić się w potrzebie – tłumaczy przewodnicząca „STEP UP” Wiktoria Szewior, studentka biotechnologii.

STEP UP
Integracja zorganizowana przez klub „STEP UP"
fot. Facebook organizacji „STEP UP"

Dołączenie do „STEP UP", które możliwe jest przez cały rok, daje studentom UPWr możliwość na zawarcie międzynarodowych znajomości i poznanie nowych kultur, a dzięki doświadczeniu ekipy i szkoleniom – ulepszenie swoich umiejętności językowych, interpersonalnych i organizacyjnych. 

Pijafka zbiera krew

Studencki Klub Honorowych Dawców „Pijafka” to stowarzyszenie promujące honorowe krwiodawstwo wśród studentów. Pierwszą akcję przeprowadzono w Klubie Bajer w Międzynarodowy Dzień kobiet, 8 marca 2007 roku. Od tego czasu akcje prowadzone są cyklicznie. Organizacja ta działa przy D.A. Redemptor i współpracuje m.in. z też z Uniwersytetem Wrocławskim, Politechniką Wrocławską, Akademią Wychowania Fizycznego i Wyższą Szkołą Bankową.

W promowanie oddawania krwi, czyli w wielu wypadkach najcenniejszego dla chorych leku, zaangażowani są też absolwenci wrocławskich uczelni. Członkowie klubu organizują akcje honorowego krwiodawstwa, prelekcji na temat udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. 

DKMS
Podczas Dnia Aktywności Społecznej można było zapisać się do bazy dawców szpiku
fot. Tomasz Lewandowski

I co równie ważne – od 2018 roku podczas akcji Pijafki można też zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska – działa w Polsce od 2008 roku. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. W ciągu ponad 14 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 800 000 potencjalnych dawców. 

is

Powrót
07.12.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg