XXI Dzień Aktywności Studenckiej

Po kilku latach internetowych edycji spowodowanych pandemią, jedenasty Dzień Aktywności Studenckiej w końcu odbył się stacjonarnie. Studenci mogli poczuć klimat dawnych edycji wydarzenia. Było około 50 stoisk, konkursy oraz Mikołaj i to nie jeden!

Uczestników XXI edycji DAS czekała gra terenowa, konkurs na najatrakcyjniejsze stanowisko, konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie z nieuchwytnym Mikołajem, który chował się między stoiskami, a także konkurs wiosłowania na ergometrze wioślarskim przygotowanym przez AZS, w którym uczestnicy mieli za zadanie przewiosłować jak największy dystans w ciągu jednej minuty. Można było też wziąć udział w różnych konkursach i atrakcjach przygotowanych przez studentów kół i klubów uczelnianych na ich stanowiskach – było ich blisko 50. Podczas oficjalnej części wydarzenia zostały nagrodzone także koła naukowe za najlepsze wyniki oceny działalności w ubiegłym roku akademickim. Pierwsze miejsce zajął SKN „OrgChem", drugie SKN Geodetów, a trzecie SKN Anatomii „Alkmeon". Gratulacje!

fot. Tomasz Lewandowski

– Cieszymy się, że DAS w tym roku odbywa się stacjonarnie, bo możemy pokazać czym się zajmujemy. Wszystko jest bardziej namacalne, niż w przypadku DAS-u online – mówi przewodniczący SKN Genetyków i Hodowców Roślin Maciej Jakobina, a Marceli Gromala podkreśla, że dzięki fizycznemu stoisku, członkowie skn-u mogą pokazać swoje zamiłowanie do roślin i na żywo pokazać czym się zajmują. – W najbliższych planach mamy projekt, w którym chcemy wprowadzić konstrukt genowy odpowiedzialny za świecenie w ciemności. Będziemy go wprowadzać przez agrobacterium i będzie on powodował, że rośliny, głównie tytoń i len, będą świecić w ciemności – mówi Marceli o działalności SKN-u Genetyków i Hodowców Roślin.

SKN Genetyków i Hodowców Roślin
fot. Tomasz Lewandowski

Na stanowisku SKN Inżynierii Rolniczej można było obejrzeć model łopaty koparki zasilany wodą. Dzięki niemu można było zobaczyć jak działa taka koparka hydrauliczna.

SKN Inżynierii Rolniczej
fot. Tomasz Lewandowski

U SKN-u Technologów Gastronomii „Zmiksowani”można było spróbować piernika… pomidorowego! Jak podkreśla przewodnicząca koła Julia Morgała, członkowie koła starali się przybliżyć odwiedzającym stanowisko tematykę jedzenia wegańskiego. Przepisy można znaleźć na blogu „Zmiksowanych”.

piernik pomidorowy
fot. Tomasz Lewandowski

Z kolei u SKN-u Kuchni Molekularnej spróbować można było prażone larwy mączników! – Odważni mogli je zjeść, a Ci mniej odważni powąchać, jak takie larwy pachną. Trzeba się przyzwyczajać, owady to przyszłość żywności – śmieje się Jakub Szczyrbak, członek skn-u.

fot. Tomasz Lewandowski

SKN Chirurgii Weterynaryjnej Lancet przygotował dla uczestników wydarzenia możliwość spróbowania swoich sił z szycia chirurgicznego na modelu. Dokładnie tłumaczyli i pokazywali jak założyć szwy, ale to trudniejsze niż się wydaje!

fot. Tomasz Lewandowski

Członkowie SKN-u Lancet wygrali też konkurs na zdjęcie z nieuchwytnym Mikołajem – zrobili mu operację! Zaś konkurs wiosłowania na ergometrze wioślarskim przygotowanym przez Akademicki Związek Sportowy wygrał Adam Cegła. Gratulujemy!

wygrane zdjęcie konkursu
fot. Wiktoria Foks

Na stoisku SKN-u BioEnergia wystawiony był biowęgiel zrobiony z… łętów pomidorów, czyli odpadów z uprawy pomidorów. Można było zobaczyć jak dzięki procesowi pirolizy z roślin powstaje biowęgiel. Mieli też panel fotowoltaiczny i mocną lampę, w świetle której Mikołaj smażył sobie piankę!

biowęgiel
fot. Tomasz Lewandowski

Obejrzyjcie film z wydarzenia i poszukajcie się na zdjęciach w galerii!

Galeria zdjęć