eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Nie tylko nauka, ale też tańce i śpiewy

Na UPWr studenci mogą rozwijać różne pasje, nie tylko te naukowe. Tym artystycznie utalentowanym uczelnia oferuje możliwość dołączenia do Akademickiego Chóru UPWr lub do Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego „Jedliniok”.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”

„Jedliniok” to studencki zespół folklorystyczny, który popularyzuje polskie tańce narodowe i regionalne w kraju i za granicą. Tańczą w nim, grają i śpiewają studenci Uniwersytetu Przyrodniczego i innych wrocławskich uczelni.

Akademicki zespół pieśni i tańca powstał w grudniu 1975 przy Akademickim Centrum Kultury Pałacyk ZW SZSP i Dzielnicowym Domu Kultury Fabryczna „Zamek”, jako grupa tańca folklorystycznego założona przez Marka Wancława. Jego nazwa wywodzi się od tańca dolnośląskiego z okolic Jedliny Zdroju – jedlinioka.

jedliniok kiedyś
Akademicki zespół pieśni i tańca powstał w grudniu 1975
fot. Archiwum „Jedlinioka"

W 1978 roku patronat nad zespołem przejęło Kolegium Rektorów Szkół Wyższych, a bezpośrednią opiekę scedowano na ówczesną Akademię Rolniczą. W 1980 roku zaś przekazano jej całkowitą opiekę nad zespołem.

Dzisiejszy „Jedliniok” to ok. 50 tancerzy, solistów – śpiewaków i muzyków – studentów i absolwentów wszystkich wrocławskich uczelni. W ciągu ponad 40 lat jego działalności w zajęciach uczestniczyło ok. 2600 studentów wszystkich wrocławskich uczelni.

jedliniok
„Jedliniok" występujący na Dniach Przyrodników na wrocławskich Pawłowicach
fot. Tomasz Lewandowski

Obecnym instruktorem muzycznym jest Piotr Janiak, a od 2002 roku kierownikiem zespołu jest Henryk Brzezicki. W swoim repertuarze Zespół prezentuje folklor Śląska, a także innych regionów kraju. Twórcami i konsultantami programu są najwybitniejsi polscy regionaliści.

jedliniok za granicą
Akademicki zespół pieśni i tańca na turnee w Tajlandii
fot. archiwum „Jedliniok"

W okresie ponad czterdziestopięcio-letniej działalności artystycznej zespół wielokrotnie reprezentował Polskę i środowisko akademickie Wrocławia na festiwalach, tournée, obchodach polskich świąt narodowych w wielu krajach, na wszystkich kontynentach. Jedliniok występował już m.in. w Kolumbii, Finlandii, Nowej Zelandii czy Japonii.

Oprócz działalności artystycznej Jedliniok prowadzi też zajęcia edukacyjne i szkoleniowe dla studentów wrocławskich uczelni.

Chór UPWr

Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod batutą dyrygenta prof. Alana Urbanka w obecnej formie działa od listopada 2009 roku. Zespół kontynuuje tradycje chóralne obecne na Uniwersytecie Przyrodniczym od dziesięcioleci, a jego członkami są głównie studenci i absolwenci uczelni.

chor UPWr
Chór UPWr występujący we Włoszech
fot. archiwum prywatne

Chórzyści regularnie biorą udział w uroczystościach uczelnianych, między innymi w koncertach noworocznych organizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym z udziałem największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, takich jak Irena Santor, Justyna Steczkowska czy Zbigniew Wodecki.

Członkowie chóru uczestniczą także aktywnie w życiu muzycznym Wrocławia, wykonując wspólnie z innymi chórami akademickimi wielkie dzieła muzyki oratoryjnej, czy rozrywkowej, którą śpiewają podczas różnych imprez i festiwali.

Chór upwr
Chór UPWr na Monte Cassino
fot. archiwum prywatne

Akademicki Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu występuje też za granicą, biorąc udział w różnego rodzaju konkursach i festiwalach, jak na przykład na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ohrid w Macedonii, w Qingdao, w Chinach, czy też we Francji i Białorusi. Jest to świetna okazja do zwiedzenia dalekich zakątków świata i możliwość spełniania się artystycznie.

 

Powrót
29.11.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg