eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci architektury krajobrazu tworzą koncepcje zagospodarowania trzech parków

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z gminami Polanica-Zdrój, Kłodzko i Dzierżoniów zaangażował studentów do wykonania koncepcji zagospodarowania terenu parku w miejscowości Ołdrzychowice Kłodzkie, terenu Parku Leśnego w Polanicy-Zdroju i terenu wokół Pałacu w Kiełczynie.

Park w Ołdrzychowicach Kłodzkich 

Katedra Architektury Krajobrazu przy współpracy z gminą Kłodzko zorganizowała konkurs zamknięty dla studentów II roku studiów magisterskich z architektury krajobrazu na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu parku w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Gmina zapewniła i sfinansowała wyjazd całego roku z opiekunkami na miejsce, gdzie czekali na nich wójt Zbigniew Tur i przedstawiciele lokalnej społeczności. Na spotkaniu przedstawiono prezentację dotyczącą parku, przekazano materiały do prac projektowych, odbyły się też wizje terenowe, w których uczestniczyli również mieszkańcy miejscowości, jak i pracownicy urzędu. Podczas zajęć zorganizowano też spotkanie z Przemysławem Sałatowskim, przedstawicielem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Wałbrzychu, ponieważ obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. 

Pierwsze miejsce zdobyła koncepcja projektowa Viktorii Dudar, Katarzyny Betkier, Aleksandry Łągiewki i Paulina Bilskiej, a drugie miejsce zajęły Natalia Niedbała, Agata Jarmuszczak, Izabela Leszkiewicz i Monika Piesik.

Dwór w Ołdrzychowicach Kłodzkich fot. Jacek Halicki
Dwór Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich otoczony jest parkiem
fot. Jacek Halicki

Zaniedbany przez lata park ma pełnić w przyszłości funkcję miejsca rekreacji i spotkań mieszkańców wsi. Może także stać się miejscem przyciągającym potencjalnych turystów zainteresowanych historią dawnych właścicieli całego założenia pałacowo-parkowego, przedstawicieli rodu Magnisów, arystokratów wywodzących się z północnych Włoch, mających swoje posiadłości w Austrii, Czechach, na Morawach, na ziemi kłodzkiej i Śląsku. Pierwotną siedzibą rodu Magni – bo tak ich nazwisko brzmiało po włosku – było Lurago nad jeziorem Como. Magnisowie zajmowali się początkowo kupiectwem na terenie Lombardii, w tym Mediolanu, a następnie weszli w skład świty cesarskiej – do Rzeszy Niemieckiej w XVI wieku sprowadził ich za sprawą Giovanni Pietro Magni, nadworny lekarza cesarski.  W 1622 roku Włosi zostali zaliczeni w poczet niemieckiej szlachty, najpierw uzyskując tytuł baronów, a kilkanaście lat później hrabiów. Dobra w hrabstwie kłodzkim kupili w 1780 roku i tym weszli do grona szlachty pruskiej.

Park w Polanicy-Zdroju

Studenci architektury krajobrazu na UPWr wzięli także udział w konkursie ogłoszonym przez Gminę Polanica-Zdrój na opracowanie koncepcji zagospodarowania Parku Leśnego. Jest to pierwszy rezultat porozumienia z gminy z UPWr. Konkurs był realizowany pod kierunkiem dr Anny Bocheńskiej-Skałeckiej w ramach zajęć projektowych z zagospodarowania turystycznego. Wszystkie pomysły zaprezentowane zostały w formie wystawy, którą można oglądać do końca wakacji w Pijalni Wód Mineralnych. Zgłoszonych zostało w sumie 10 koncepcji. 

Leśna struga
Wizualizacja zwycięskiego projektu Parku Leśnego w Polanicy-Zdroju – „Leśna Struga"
fot. archiwum prywatne

Pierwsze miejsce zajęła koncepcja zatytułowana „Leśna struga", wykonana przez Gabrielę Stroińską, Ewę Sierakowską, Julię Ochojską i Łukasza Wedlera. Studenci zaproponowali, by w parku pojawił się drewniany plac zabaw dla dzieci, tężnia solankowa i wąwóz regeneracji, czyli przestrzeń ze strefą relaksu. Do tego znalazłyby się tam ścieżki zdrowotne, takie jak: ścieżka lipowa, świerkowa, a także bogata roślinność, ogród deszczowy i różnego rodzaju elementy architektury, które miałyby służyć retencji i gromadzeniu wód opadowych. Drugie miejsce zajął projekt Wiktorii Dzienniak, Dominiki Koziury i Klaudii Kaczmarek „Enklawa niedźwiedzia", a trzecie „Polanica każdego zachwyca" Soni Dyli, Aleksandry Kwit, Patrycji Gierwatowskiej i Bartosza Chabierskiego. Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez gminę nagrody pieniężne w wysokości: 6 tysięcy złotych za pierwsze miejsce, 4 tys. zł - za drugie i 3 tys. zł - za trzecie.

Teren wokół Pałacu w Kiełczynie

W lutym 2022 roku gmina Dzierżoniów zwróciła się z prośbą do UPWr o wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół Pałacu w Kiełczynie, zlokalizowanego na terenie gminy Dzierżoniów. Inicjatywa została podjęta przez prof. Irenę Niedźwiecką-Filipiak i dr Annę Podolską, które zachęciły do udziału w przedsięwzięciu przedstawicielki Studenckiego Koła Naukowego Architektury Krajobrazu Karolinę Keller i Julię Kurzawę z trzeciego roku studiów.

Pałac i park wpisane są do rejestru zabytków, a gmina od 2019 roku prowadzi prace mające przywrócić świetność obiektu i jego otoczenia – ma on w przyszłości pełnić funkcje publiczne. Pomocne w tych działaniach było uzyskanie przez gminę grantu na rewaloryzację pałacu od Fundacji „Most the Most” z Warszawy. Obecnie w pałacu trwają już prace remontowe, ale opracowanie koncepcji zagospodarowania jego otoczenia jest równie ważne. Ma ona nawiązywać do dawnej idei historycznej parku, obecnie całkowicie zdewastowanego, a jednocześnie uwzględniać potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Przekazane gminie opracowanie może być pomocne w uzyskaniu kolejnych środków zewnętrznych na realizację tej koncepcji.

is

Zobacz również:

 

Powrót
13.07.2022
Głos Uczelni
sukcesy
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg