eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Budżet Partycypacyjny: znamy zwycięskie projekty

Bee&Chill Patio w bibliotece oraz Bee friendly! Ogród sprzyjający owadom oraz ptakom na parkingu przy budynku Geo-Info-Hydro – to zwycięskie projekty Budżetu Partycypacyjnego UPWr. Pierwszy z nich to inicjatywa studencka, drugi – pracownicza. Będą realizowane jeszcze w tym roku.

Do Budżetu Partycypacyjnego UPWr. zakwalifikowano siedem projektów: trzy studenckie i cztery pracownicze. W głosowaniu, które zakończyło się w 8 kwietnia, wzięło udział 1099 osób (543 pracowników i 556 studentów).

W grupie projektów studenckich najwięcej głosów oddano na projekt zgłoszony przez Karolinę Kelner z SKN Architektury Krajobrazu: „Bee&Chill Patio na terenie Biblioteki Głównej” (44,8 proc.) Na drugim miejscu znalazł się „Zakątek bioróżnorodności” (28,8 proc.), a na trzecim „Budki dla nietoperzy i ptaków na terenie UPWr” (26,4 proc.).

Wśród projektów pracowniczych bezkonkurencyjny okazał się pomysł pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej: „Bee friendly! Ogród sprzyjający owadom oraz ptakom na parkingu przy budynku Geo-Info-Hydro” zdobywając 47,3 proc. wszystkich oddanych głosów. Kolejne miejsca zajęły: „Intercultural Relations Club” – przestrzeń do nawiązywania relacji międzykulturowych (22,8 proc.), „Zielona ściana UPWr” (19,3 proc.) i „Stacja ładowania małej elektromobilności” (10,5 proc.).

W poniedziałek 11 kwietnia Komisja Budżetu Partycypacyjnego UPWr jednogłośnie przyjęła do realizacji dwa zwycięskie projekty. Na ich realizację uczelnia przeznaczy 100 tys. złotych.

Oto zwycięskie projekty:

Projekt studencki: Bee&Chill Patio na terenie Biblioteki Głównej

Celem projektu jest stworzenie przyjaznej, ekologicznej i zielonej przestrzeni do nauki i odpoczynku. W ramach projektu zmodernizowane ma zostać patio na terenie Biblioteki Głównej wraz z pomieszczeniem socjalnym (m.in. montaż desek tarasowych, zakup mebli ogrodowych oraz donic i roślin).

-bee--chill-patio.jpg
Wizualizacje: Karolina Kelner

Dodatkowo przewidziano montaż przeszklonych drzwi, by patio było widoczne dla studentów uczących się w bibliotece oraz remont pomieszczenia socjalnego (malowanie, montaż kafli podłogowych, wymiana oświetlenia, zakup stolików i puf). Dzięki temu, w zależności od potrzeb i warunku pogodowych, będzie możliwość skorzystania z zewnętrznego patio albo pomieszczenia wewnątrz budynku. Pomyślano również o zbiorniku na wodę deszczową i domku dla owadów.

Projekt pracowniczy: „Bee friendly! Czyli ogród sprzyjający owadom oraz ptakom na parkingu przy budynku Geo-Info-Hydro”

Zgodnie z projektem ogród ma być miejscem, które zapewni owadom i ptakom wodę oraz pożywienie, a także obniży lokalnie temperaturę (betonowy parking latem mocno się nagrzewa zagrażając ptakom i owadom).

ptasi-ogrod.jpg
Dzięki zmianom parking zmieni się w ekologiczną i rekreacyjną przestrzeń

Pożywienie dla ptaków mają stanowić tam drzewa i krzewy owocowe, np. agrest pospolity, czereśnia ptysia, jeżyna, a także krzewy, które stanowią schronienie dla ptaków: dereń jadalny, kalina kolorowa i trzmielina zwyczajna. Zgodnie z projektem rośliny zostaną posadzone w donicach, w kolorach odpowiadających klatce schodowej budynku, które są widoczne przez szklaną elewację. W donicach zostaną zamontowane poidła dla ptaków.

Projekt zakłada też nasadzenia roślin miododajnych i przygotowanie poidełek dla pszczół. Dla studentów i pracowników zostaną natomiast wystawione leżaki ogrodowe. Dzięki temu przestrzeń dotychczas niegościnna zamieni się w ekologiczną oraz relaksująco-rekreacyjną.

mm

Przeczytaj również:

 

Powrót
11.04.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg