Współpraca UPWr i KWP: wsparcie wiedzą, badania i pomoc w śledztwach

Wsparcie wiedzą Laboratorium Kryminalistycznego, prowadzenie badań i analiz niezbędnych w postępowaniach prowadzonych przez policję, możliwość praktyk dla studentów oraz szkoleń dla funkcjonariuszy – m.in. takie działania umożliwi podpisane w piątek, 3 marca porozumienie pomiędzy uczelnią, a Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu.

Porozumienie UPWr z komendą policji to ważny krok i szansa dla obu instytucji.

– Prowadzimy postępowania, w których wiedza naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego i współpraca z uczelnią nie tylko bardzo ułatwi nam pracę, ale będzie wręcz niezbędna. To na przykład badania czy analizy w dziedzinie biologii kryminalistycznej, chemii, gleboznawstwa, czy ochrony środowiska. Zyskujemy też dostęp do najnowszych wyników badań naukowych, co daje możliwość dokształcania się naszym pracownikom – mówi inspektor Mariusz Bużdygan, zastępca komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu.

policja_grupowe.jpg

W uroczystości podpisania porozumienia wzięli udział: prof. Edyta Kostrzewa-Susłow, inspektor Mariusz Bużdygan, rektor Jarosław Bosy, podinspektor Ewa Tuszyńska, prof. Adam Roman i dr hab. Dariusz Nowakowski

– Mamy nowoczesne laboratoria, uznanych naukowców oraz studentów i doktorantów, którzy chętnie skorzystają z możliwości prowadzenia badań, czy analiz zlecanych w ramach prowadzonych przez policję postępowań. Jestem pewny, że znajdą się też studenci, którzy chętnie napiszą pracę magisterską na tematy aktualne, ważne, przez policję „zamawiane”, a potem wdrożone w życie – podkreśla prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i dodaje, że by porozumienie było bardziej efektywne, na uczelni powołany zostanie zespół, który będzie koordynował wspólne działania, wskazywał kompetentnych naukowców i możliwości rozwiązań.

Porozumienie to również szereg działań szkoleniowych: wspólne organizowanie konferencji, seminariów, prowadzenie wykładów dla studentów i szkoleń dla policjantów, pomoc w organizowaniu praktyk studenckich w jednostkach policji na terenie całego województwa, czy zdobywanie funduszy na wspólne badania i projekty.

Osobą odpowiedzialną za realizację porozumienia za strony uczelni jest dr hab. Dariusz Nowakowski z Zakładu Antropologii Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

mm

wydarzenia