eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr i współpraca z uczelnią z Tajwanu

Dr Mohsen Gavahian, profesor National Pingtung University of Science and Technology of Taiwan i jeden z 2% najlepszych naukowców na świecie, odwiedził ostatnio Zakład Techniki Cieplnej i Inżynierii Procesowej, którym kieruje prof. Adam Figiel.

Miesięczna wizyta miała na celu nawiązanie umowy partnerskiej i międzynarodowej współpracy między Polską a Tajwanem, którą promował dr Gavahian. Jak informuje prof. Adam Figiel, kierownik Zakładu Techniki Cieplnej i Inżynierii Procesowej na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym Uniwersyteu Przyrodniczego we Wrocławiu, porozumienie będzie dotyczyć współpracy naukowej i programów wymiany studenckiej. Rozpocznie się od wspólnego ubiegania się o grant badawczy w bilateralnym konkursie polsko-tajwańskim.

Korzyści z programu PROM

Dr Gavahian został zaproszony na UPWr w ramach programu PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Jest profesjonalistą w zakresie nowych technologii przetwórstwa spożywczego z wyjątkową umiejętnością projektowania i stosowania energooszczędnych technologii, takich jak systemy ekstrakcji omowej, w przemyśle spożywczym. Opublikował ponad sto wysoko cytowanych publikacji naukowych w czołowych czasopismach i zredagował „Protocols in Emerging Food Processing Technologies”, pierwszą uznaną na całym świecie książkę w tej dziedzinie. Podczas pobytu na UPWr wprowadzał nowe technologie nie tylko na uczelni, ale także w lokalnych firmach. Jego wiedza i inwencja mogą przynieść dalsze korzyści przemysłowi spożywczemu poprzez obniżenie kosztów produkcji i podniesienie jakości produktów.

Dr Mohsen Gavahian na UPWr nie tylko prowadził badania, ale miał też wykłady
Dr Mohsen Gavahian na UPWr nie tylko prowadził badania, ale miał też wykłady
fot. UPWr

– Dr Gavahian ściśle współpracuje z przemysłem, dla którego opracował i opatentował nowe układy omowe – wyjaśnia dr Klaudia Masztalerz. Dodaje, że dr Gavahian podczas swojego pobytu na UPWr promował współpracę międzynarodową, opracowywał nowe procesy i współpracował z firmami spożywczymi w Polsce.

– Okazało się, że badania prowadzone przez dr. Mohsena Gavahiana wpisują się w potrzeby przemysłu spożywczego – podkreśla prof. Adam Figiel. – Dlatego widzimy ogromne możliwości współpracy.

Nowe badania, nowe technologie

W Polsce technologia omowa jest dopiero w powijakach. Zespół prof. Figla chciałby przybliżyć ją polskiej nauce i przedsiębiorcom oraz wykorzystać w dziedzinie suszenia. Dlatego podczas pobytu dr. Gavahiana na UPWr w Zakładzie Technologii Cieplnych i Inżynierii Procesowej suszono innowacyjnymi metodami wybrane zioła aromatyczne. Dr Gavahian zarządzał ekstrakcją związków aktywnych z suszonych ziół. Kluczowe okazały się tu Katedra Chemii Żywności i Biokatalizy i zespół prof. Antoniego Szumnego oraz Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych.

Dr Gavahian odwiedził też firmy współpracujące z UPWr, m.in. Promis-Tech
Dr Gavahian odwiedził też firmy współpracujące z UPWr, m.in. Promis-Tech
Fot. archiwum prywatne

Dr Mohsen Gavahian poświęcił się nowym badaniom nad technologią przetwarzania żywności. Uważa, że ​​badania nad nowymi technologiami suszenia w UPWr dostarczają cennego doświadczenia i pomysłów na wytwarzanie produktów wysokiej jakości.

– Zawsze wierzyłem, że możliwe jest opracowanie nowych, oszczędzających energię i czas technologii przetwarzania żywności opartych na ogrzewaniu omowym. Nauczyłem się podstaw i poszedłem na Ohio State University, aby poszerzyć swoją wiedzę naukową, a następnie rozszerzyłem tę technologię na poziom przemysłowy. Okazuje się, że branża czerpie korzyści z takiej współpracy naukowo-przemysłowej – dodaje. – Aspiruję do dzielenia się swoimi pomysłami i wiedzą z naukowcami i firmami spożywczymi na całym świecie, aby przyczynić się do osiągnięcia zrównoważonej produkcji żywności – mówi wyjątkowy gość z Tajwanu.
 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg