eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Szkolimy doradców rolników

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako jedyny w Polsce uruchomił podyplomowe studia dla doradców rolniczych – zamawiane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 45 słuchaczy z całego kraju poznaje przetwórstwo rolno-spożywcze w gospodarstwie rolnym w wymiarze prawnym, organizacyjnym i praktycznym.

Zamawiane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach poddziałania „Wsparcie dla szkolenia doradców” studia podyplomowe „Przetwórstwo rolno-spożywcze w gospodarstwie rolnym” współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich adresowane są do doradców zatrudnionych w publicznych lub prywatnych podmiotach doradczych, a także prowadzących działalność w zakresie doradztwa rolniczego w ramach samozatrudnienia.  Ich kierownik, prof. Joanna Chmielewska mówi, że w założeniach była to propozycja podnosząca kwalifikacje osób z makroregionu obejmującego cztery województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie i opolskie.

Na zamówienie ARiMR

– Agencja ogłosiła konkurs na organizację takich studiów w czterech makroregionach, ostatecznie jednak tylko z nami podpisała umowę na realizację zadania. Mamy więc 45 słuchaczy z całej Polski, nie tylko z tego pierwotnie założonego makroregionu, bo na zjazdy przyjeżdżają osoby nawet z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego – podkreśla Joanna Chmielewska.

Słuchacze studiów podyplomowych pod okiem dr Marka Szołtysika uczą sę serowarstwa
Słuchacze studiów podyplomowych pod okiem dr. Marka Szołtysika uczą sę serowarstwa
fot. Tomasz Lewandowski

Zajęcia rozpoczęto we wrześniu i są one realizowane w systemie hybrydowym – wykłady odbywały się zdalnie w dwóch grupach, natomiast ćwiczenia – stacjonarnie w pięciu. W sumie zaplanowanych zostało 15 zjazdów.

– Kształcimy, czy też raczej podnosimy kwalifikacje osobom związanym z rolnictwem, które na co dzień zawodowo zajmują się doradztwem i wspierają rolników oraz właścicieli lasów. Na naszych zajęciach doskonalą się nie tylko w zakresie przetwórstwa owoców, warzyw, zbóż, ziół, mleka i mięsa, ale także z podstaw rzemieślniczego piwowarstwa i winiarstwa. Poza warsztatami, a więc zajęciami typowo praktycznymi, w programie studiów ujęto również przedmioty teoretyczne – Joanna Chmielewska zdradza, że w pierwszym semestrze studiów słuchacze zdobywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, chemii i toksykologii żywności, mikrobiologii i higieny żywności, produkcji, przetwarzania i utrwalania żywności, prawa żywnościowego, aspektów ekonomicznych i marketingowych produkcji i sprzedaży żywności w gospodarstwie rolniczym. Duży nacisk w kształceniu położono także na podkreślenie wpływu żywności i żywienia na zdrowie człowieka.

Od teorii do praktyki

– Elementem spajającym wszystkie przedmioty jest produkcja, przetwarzanie i utrwalanie żywności oraz jej bezpieczeństwo zdrowotne. W pierwszym semestrze nasi słuchacze poznawali technologie kierunkowe oraz elementy projektowania zakładów przetwórczych o małej skali. Aktualnie w naszym Centrum Produktu Regionalnego uczą się serowarstwa, a w pracowniach technologicznych wydziału pieką pieczywo, wytwarzają m.in. wędliny, kompoty, piwo i cydry. Zarówno wiedza teoretyczna, podbudowana aspektami prawnymi, organizacyjnymi i wskazaniem możliwości pozyskiwania środków na wsparcie działalności przetwórczej, dystrybucji i promocji żywności, jak i praktyczne umiejętności, nabywane podczas warsztatów mają być wsparciem dla rolników, którzy zgłoszą się do ośrodków doradztwa rolniczego po pomoc merytoryczną – tłumaczy prof. Joanna Chmielewska.

Podczas zajęć warsztatowych wypiekany jest chleb
Podczas zajęć warsztatowych wypiekany jest chleb
fot. Tomasz Lewandowski

Wiedza zdobyta przez słuchaczy została już pozytywnie zweryfikowana przez jednostkę zewnętrzną. W ubiegłym miesiącu uczestnicy studiów podeszli do egzaminu przeprowadzonego przez firmę TÜV NORD Polska Sp. z o.o. z i zdobyli Certyfikat Audytora wewnętrznego zarządzania bezpieczeństwem żywności według HACCAP oraz GLOBALGAP. – Jestem z nich bardzo dumna – podkreśla Joanna Chmielewska.

– Zdecydowałem się te studia, bo chciałem podnieść kwalifikacje, ale też dlatego, że z wykształcenia jestem technologiem żywności, a żona prowadzi działalność gospodarczą w obszarze jakości i bezpieczeństwa żywności HACCAP. Nauczyłem się paru fajnych rzeczy, zwłaszcza w kontekście praktycznych umiejętności – robię wędliny. 20 lat temu miałem praktykę w mleczarni, więc na robienie serów się chyba nie skuszę, ale mam znajomego, który zajmuje się serowarstwem, więc niewykluczone, że będziemy coś robić razem – mówi Piotr Dominiowski, podkreślając, że atutem podyplomowych studiów „Przetwórstwo rolno-spożywcze w gospodarstwie rolnym” jest też to, że są bezpłatne.

I kolejna odsłona praktycznych zajęć – winiarstwo, piwowarstwo i nauka robienia cydrów
I kolejna odsłona praktycznych zajęć – winiarstwo, piwowarstwo i nauka robienia cydrów
fot. Tomasz Lewandowski

W realizację zajęć dydaktycznych na studiach podyplomowych „Przetwórstwo rolno-spożywcze w gospodarstwie rolnym” zaangażowani są pracownicy Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Katedry Ekonomii Stosowanej Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego i Centrum Realizacji i Rozliczania Projektów, natomiast organizacyjnie kierownikowi studiów pomocy (– Nieocenionej – jak podkreśla prof. Chmielewska) udzielają pracownicy Sekcji Kształcenia Ustawicznego i Organizacji Szkoleń oraz Centrum Edukacyjno-Rozwojowego Pałac Wrocław Pawłowice.

logo_tekst_info_02_obszar_roboczy_1.jpg

kbk

 

Powrót
20.03.2023
Głos Uczelni
biznes
dydaktyka

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg