eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorant UPWr opracowuje nowe narzędzia dla inteligentnego rolnictwa

Jasper Mbah, kameruński doktorant ze Szkoły Doktorskiej UPWr, zamierza w Polsce zdobyć wiedzę, której w przyszłości użyje do rozwiązywania problemów związanych z niekorzystnym dla upraw zagęszczeniem gleby, będącym częściowo odpowiedzialnym za kryzys żywnościowy w jego ojczyźnie.

Do Polski Jasper przyjechał we wrześniu 2018 r., by studiować inżynierię i ochronę środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. – Po zakończeniu studiów magisterskich postanowiłem podjąć dalszą edukację i latem 2019 roku zacząłem szukać możliwości zrealizowania doktoratu. Nawiązałem wtedy kontakt z moją promotorką, z którą do dziś pracuję – mówi Jasper. 

Kiedy Jasper poznał prof. Katarzynę Pentoś, wyraził zainteresowanie realizacją pracy doktorskiej pod jej kierunkiem, bo zaimponował mu jej dorobek naukowy. – Jestem bardzo wdzięczny za jej opiekę. Prof. Pentoś zawsze gotowa jest mi pomóc, nawet w sprawach osobistych i dzieli się ze mną swoją obszerną wiedzą. Bardzo się cieszę, że jest moją przełożoną – mówi doktorant. 

Jasper Mbah
Jasper Mbah studia magisterskie również kończył w Polsce, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
fot. archiwum prywatne

– Jasper zgłosił się do mnie w 2020 roku jako jeden z kilku potencjalnych doktorantów do Szkoły Doktorskiej. Wziął udział w rekrutacji, jednak początkowo nie dostał się, głównie z powodu braku publikacji naukowych. Nie wiedziałam wtedy jeszcze, że zostanie przez kolejny rok w Polsce i z promotorem swojej pracy magisterskiej wyda publikację naukową. I tak w 2021 roku Jasper ponownie napisał do mnie, że chciałby aplikować do Szkoły Doktorskiej. Spotkaliśmy się na krótką rozmowę i wtedy uświadomiłam sobie, że jest niesamowicie zdeterminowany i zależy mu na realizacji badań i uzyskaniu doktoratu. Pomyślałam, że jeśli warto poświęcić czas doktorantowi to właśnie takiemu jak Jasper. Jak dotąd się nie zawiodłam, współpraca układa się wzorowo i są już jej pierwsze wyniki w formie publikacji. Jasper jest też niezwykle ciekawą osobą prywatnie. Jest ambasadorem spraw swojego kraju i studentów kameruńskich w Polsce – mówi o ich współpracy promotorka Jaspera, prof. Katarzyna Pentoś. 

Jego zainteresowanie środowiskiem i rolnictwem sięga czasów szkoły średniej i jest związane z kryzysem żywnościowym w Kamerunie.  

Jednym z największych wyzwań Afryki Subsaharyjskiej jest zwiększenie produkcji roślinnej w celu zaspokojenia popytu rosnącej populacji. W tym celu wiedza o zasobach gleb i ich potencjale rolniczym jest ważna dla określenia właściwego użytkowania gruntów i gospodarowania nimi. Jednym z narzędzi umożliwiających zwiększenie plonów przy istniejących zasobach jest rolnictwo precyzyjne. Wykorzystuje ono między innymi zaawansowane techniki informatyczne oraz inteligentną analizę danych, aby optymalizować działania rolników. Badania Jaspera są związane właśnie z analizą danych w celu optymalizacji prowadzenia zabiegów rolniczych w kontekście zagęszczenia gleby. Nadmierne zagęszczenie gleby jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym i powinno być stale monitorowane. 

Podczas badań Jasper będzie szacował i optymalizował energochłonność uprawy korzystając z metod skaningowych do oceny zagęszczenia gleby. – Naszym celem jest znalezienie szybszego, łatwiejszego i tańszego sposobu określania zagęszczenia gleby, innego niż tradycyjne laboratoryjne metody pomiarów, które są czasochłonne i żmudne. Jedna z najbardziej obiecujących technik opiera się na pomiarze parametrów elektrycznych gleby. Aby opracować modele zależności między zagęszczeniem gleby a przewodnością elektryczną, przeprowadzimy eksperymenty terenowe na glebach różnego typu i o różnym zagęszczeniu, zmierzymy parametry elektryczne i wykorzystamy zaawansowane metody modelowania. Ustalenie związku między parametrami elektrycznymi a zagęszczeniem gleby pozwoliłoby nam wykorzystać tę łatwą, tanią i niezawodną technikę do ustanowienia stref zarządzania rolnictwem w zależności od zagęszczenia gleby – tłumaczy Jasper. 

zbita gleba
Nadmierne zagęszczenie gleby jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym dla upraw i powinno być stale monitorowane
fot. Shutterstock

Doktorant podkreśla, że marzy o tym, by jego badania w przyszłości miały pozytywny wpływ na życie każdego Kameruńczyka oraz na rozwój gospodarki i środowiska, nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i całej Afryki. 

– Po ukończeniu doktoratu planuję zostać jeszcze parę lat w Europie i zdobyć doświadczenie naukowe w krajach rozwiniętych. Po czym wrócę do domu, do Kamerunu i zastosuję całą swoją wiedzę, by pomóc w rozwoju mojego kraju – mówi Jasper.

is

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg