eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dzień otwarty w rytmie TikToka

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu to okazja nie tylko do poznania uczelni od podszewki, ale przede wszystkim przekonania się, że warto tu studiować.

Resuscytacja psa? U człowieka masaż serca i sztuczne oddychanie budzą respekt, bo świadczą o nagłej sytuacji i poważnym stanie chorego, ale jak się okazuje tę podstawową czynność ratowniczą wykonuje się też u czworonogów. Jak wygląda taka procedura i kiedy się ją przeprowadza dowiedzą się wszyscy, którzy 8 marca przyjdą na Dzień Otwarty na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (tak, to nieprzypadkowa zbieżność dat – zapraszamy w Międzynarodowy Dzień Kobiet). Ale pomyśleliśmy nie tylko o tych, których interesuje weterynaria i którzy w przyszłości chcieliby zostać lekarzami medycyny weterynaryjnej (to odpowiedzialny zawód i wymagające studia – warto o tym pamiętać).

Podczas Dnia Otwartego zobaczycie, jak wygląda resuscytacja psa – na specjalnym fantomie
Podczas Dnia Otwartego zobaczycie, jak wygląda resuscytacja psa – na specjalnym fantomie
fot. Tomasz Lewandowski

Wszyscy, którzy 8 marca przyjdą na Uniwersytet Przyrodniczy, dowiedzą się nie tylko ciekawych rzeczy – i co ważne – związanych z wyzwaniami, jakie niesie współczesny świat doby globalizacji, kryzysu klimatycznego, rosnącej liczby ludności i zapewnienia jej żywności, zagrożenia wojnami o dostęp do wody pitnej, ale też tego, jak naukowcy widzą możliwości odpowiedzi na te kryzysy i co te odpowiedzi łączy z kierunkami studiów na UPWr.

Będzie jednak nie tylko poważnie i merytorycznie, ale też wesoło. W ramach pokazów i gry terenowej przygotowaliśmy dla Was wiele zadań, jakich do tej pory na pewno nie realizowaliście. To wspomniana już resuscytacja krążeniowo-oddechowej psa, identyfikacja czaszki, analiza organoleptyczna żywności, izolowanie DNA – i kto wie, może to jedno zadanie będzie wstępem do przełomu w nauce, jakiego dokonacie?

Studentki z koła naukowego nauczą Was rozpoznawać czaszki
Studentki z koła naukowego nauczą Was rozpoznawać czaszki
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas wydarzenia będziecie mieli okazję wysłuchać kilku bardzo ciekawych wykładów, ale także doświadczyć bycia przyrodnikiem na własnej skórze! Zapraszamy na godzinę 10 do budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego przy placu Grunwaldzkim. Od godziny 10.30 w auli im. Jana Pawła II będziemy mogli poznać odpowiedzi na pytania:

  • To pieski się operuje? O laserach i innych bajerach w chirurgii weterynaryjnej opowie dr n. wet. Joanna Tunikowska,
  • Woda na skraju wyczerpania, czyli o co tyle hałasu? – dr Radosław Stodolak wyjaśni Wam, czy jest się czego bać,
  • Niech żywność będzie z Tobą – prof. Anna Gliszczyńska i dr Anna Żołnierczyk opowiedzą o mocy zawartej w żywności,
  • Wyginąć czy nie wyginąć – pszczele rozterki – dr Paweł Migdał zdradzi, czy ludzie i zwierzęta są w stanie przeżyć bez zapylaczy,
  • Ostatnia baryłka ropy – co dalej? – prof. Przemysław Bukowski opowie o tym, co szykują naukowcy zamiast ropy naftowej, której złoża zmierzają do wyczerpania.

Zapraszamy też na zwiedzanie klinik weterynaryjnych, a w samo południe rozpoczną się pokazy interaktywne Studenckich Kół Naukowych, podczas których zobaczycie, jak się izoluje DNA, rozpoznaje czaszki, co to są molekularne lody. O 12. 30 zaprosimy Was na grę terenową, a 13.30 rozdamy nagrody dla jej zwycięzców. Imprezę poprowadzą Kamila Kuźniak i Kamil Kempiński – studenci, których na pewno znacie z naszego TikToka!

W sprawie zapisów na wydarzenie dla większych grup (np. całych klas) lub na zwiedzanie klinik weterynaryjnych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 71 320 1075 lub mailowy na adres rekrutacja@upwr.edu.pl

Dowiecie się też, czy da się przeżyć bez zapylaczy, czyli m.in. pszczół
Dowiecie się też, czy da się przeżyć bez zapylaczy, czyli m.in. pszczół
fot. Tomasz Lewandowski

Pozostałe wydarzenia – wykłady, pokazy, gra terenowa dla uczestników indywidualnych nie wymagają zapisów:)

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg