eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Budżet Partycypacyjny UPWr: znamy zwycięskie projekty

Bee-therapy garden. Apiterapia i wypoczynek na kampusie Biskupin” oraz „Strefa work & chillout” – to zwycięskie projekty drugiej edycji Budżetu Partycypacyjnego UPWr. Pierwszy z nich to inicjatywa pracownicza, drugi – studencka. W głosowaniu wzięło udział 1285 osób. To 17 proc. więcej niż w pierwszej edycji tej obywatelskiej inicjatywy.

Do Budżetu Partycypacyjnego UPWr. zakwalifikowano pięć projektów: dwa studenckie i trzy pracownicze. W głosowaniu, które zakończyło się w 28 lutego, wzięło udział 1285 osób (436 pracowników i 849 studentów). To 17 proc. więcej niż w pierwszej edycji tej obywatelskiej inicjatywy. W poniedziałek 6 marca Komisja Budżetu Partycypacyjnego UPWr jednogłośnie przyjęła do realizacji dwa zwycięskie projekty. Na ich realizację uczelnia przeznaczy 100 tys. złotych.  Będą zrealizowane w tym roku.

W grupie projektów studenckich najwięcej głosów oddano na projekt Strefa work & chillout – kampus Biskupin” zgłoszony przez Katarzynę Filipowicz, studentkę biotechnologii (64,7 proc. wszystkich oddanych głosów). Wśród projektów pracowniczych bezkonkurencyjny okazał się pomysł pracowników Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. Projekt „Bee-therapy garden. Apiterapia i wypoczynek na kampusie Biskupin” zdobył 40,6 proc. oddanych głosów. Kolejne miejsca zajęły: ziołowy ogród sensoryczny – HerbUP ( 32,3 proc. ) i lodówka do foodsharingu (Foof Bank) – 27,1 proc.

Bee-therapy garden. Apiterapia i wypoczynek na kampusie Biskupin

Projekt pozwoli atrakcyjnie i prośrodowiskowo zagospodarować obszary zielone w obrębie kampusu. Stanowić będzie miejsce do odpoczynku i relaksu w otoczeniu zieleni, kwiatów oraz dźwięków natury. Unikalną propozycją jest stworzenie tam miejsca (domku) do apiterapii. – Unoszące się olejki eteryczne dają poczucie spokoju i odprężenia, a umiejscowienie domku w otoczeniu roślin, w lekkim zacienieniu pozwoli dodatkowo na wytchnienie nawet w upalne dni – uzasadniają pomysłodawcy.

budzet_ziola.jpg

Dodatkowo w ramach projektu stworzony zostanie niewielki ogródek z roślinami warzywnymi i ziołami, aby pokazać dobre praktyki w wykorzystaniu przestrzeni miejskiej do uprawy roślin dających nam żywność i jednocześnie będących pożytkami dla zapylaczy. Powstałe plony mogą zostać wykorzystane do prowadzenia zajęć lub wykorzystane przez pracowników i studentów UPWr. Część niewykorzystanych warzyw może stanowić paszę dla zwierząt utrzymywanych w kapusie Biskupin. W ramach projektu zakupione zostaną m.in. drewniany domek o lekkiej konstrukcji, rośliny, ławki, hamaki i stoły ogrodowe.

Projekt zgłosili: dr Barbara Król, dr Maja Słupczyńska, dr Sylwia Wierzcholska i dr Paweł Migdał.

Strefa work & chillout – kampus Biskupin

Projekt „Strefa work & chillout – kampus Biskupin” zakłada zagospodarowanie przestrzeni, w której studenci mogliby wspólnie odpoczywać, uczyć się oraz realizować zadania dydaktyczne. Całość docelowo miałaby zostać zaaranżowana w miejscu dawnej stref chill out firmy „Tarczyński” w budynku Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na pierwszym piętrze.

wbinoz1.jpg

Wydzielono by tam trzy strefy: miejsce, w którym studenci mogliby przygotować się do zajęć indywidualnie (długi blat roboczy, krzesła, lampy biurowe, całość z łatwym dostępem do zasilania oraz internetu); miejsce, w którym studenci mogliby wspólnie spożywać posiłki, przygotowywać się do zajęć oraz realizować projekty grupowo (okrągłe stoły oraz krzesła) i miejsce relaksu (wygodna kanapa oraz pufy). Poszczególne strefy nie byłyby fizycznie oddzielone barierami, jednak rozmieszczenie mebli umożliwiałoby niezależne funkcjonowanie każdej z nich. Projekt zakłada m.in. wymianę zniszczonej i zabrudzonej nawierzchni, pomalowanie ścian i zakup mebli oraz odpowiedniej instalacji elektrycznej.

Projekt zgłosiła Katarzyna Filipowicz, studentka biotechnologii.

mm

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg