Jak pokazać katastrofę na rzece?

Laboratorium wodne, „black light” i nocne modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w Odrze – w Światowy Dzień Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zwrócono uwagę na konieczność intensyfikacji działań, które pozwolą rozwiązać kryzys związany z wodą i ściekami.

Jak w wodzie rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia? Można to sobie wyobrażać, ale jeszcze lepiej jest pokazać, a najlepiej na modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego, jakim dysponuje Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w Laboratorium Wodnym.

Efekty specjalne w stylu wow!

– Myślą przewodnią zorganizowanego przez nas pokazu „Black Light On The River” było ukazanie rozprzestrzeniania się w nurcie Odry zanieczyszczeń, które trafiają do rzeki w wyniku wypadku – oczywiście teoretycznego – na moście Grunwaldzkim. By pokazać sekwencję wydarzeń, zastosowaliśmy światło ultrafioletowe i barwnik fluorescencyjny, co dało naprawdę nadzwyczajne efekt – mówi dr Maciej Gruszczyński, kierownik Laboratorium Wodnego i jeden z organizatorów pokazu – obok SKN Hydrologów i Hydrotechników.

Wieczorny pokaz wzbudził autentyczne zaskoczenie – i zainteresowanie, bo na specjalne życzenie został powtórzony
fot. Jan Błotnicki

Dla pełnego efektu pokaz odbywał się po zapadnięciu zmroku – dopiero w takich warunkach można było zobaczyć, jak rozprzestrzeniania się barwnik, symulujący zanieczyszczenie w nurcie Odry. Wykorzystaliśmy barwnik fluorescencyjny, oświetlony światłem ultrafioletowym, bo emituje jaskrawo zielone światło i dzięki temu jest doskonale widoczny w zaciemnionym laboratorium. Tłum gości chętnych zobaczyć ten spektakularny efekt przerósł nasze oczekiwanie i na specjalną prośbę uczniów z liceum nr 13 we Wrocławiu powtórzyliśmy eksperyment.

Dr Maciej Gruszczyński, dodaje: – Pokazowi towarzyszyły dwa jęki i jedno grupowe westchnienie. Pierwszy jęk był zdecydowanie dźwiękiem niepokoju i został wydany przez naszą publiczność, kiedy zgasiliśmy światło i zapanowały egipskie ciemności. Westchnienie podziwu wydała nasza publika, gdy pierwsza kropla fluoresceiny rozbłysła jaskrawym zielonym światłem w nurcie Odry. Słyszalny jęk zawodu nasi goście grupowo wydali z siebie, gdy włączone światło w laboratorium oznajmiło zakończenie eksperymentów tego wieczoru. Doświadczenia pozwoliły naszym gościom (a było ich blisko stu) na zrobienie epickich zdjęć i filmów, bez których nie mogłyby obyć się dzisiejsze social media – uśmiecha się dr Stodolak z Zakładu Modelowania Hydrodynamicznego, opiekun SKN Hydrologów i Hydrotechników.

Światowy Dzień Wody również na UPWr

Pokaz był częścią obchodów Światowego Dnia Wody, a poprzedziły go wykłady dotyczące jakości wody oraz działalności naukowej i dydaktycznej Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, a także Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników. I choć licealistów i studentów zaproszono na spotkanie z wodą, w Instytucie Inżynierii Środowiska pojawiły się tłumy zainteresowanych. W sumie udział w pokazach wzięło około 100 osób, które obejrzały film pt. „Ruch laminarny – turbulentny” zrealizowany, zmontowany i udźwiękowiony przez doktoranta Jana Błotnickiego. Prof. Robert Głowski, prodziekan kierunków studiów Inżynieria środowiska i Inżynieria i gospodarka wodna zaprezentował wykład pt. „Problematyka inżynierii wodnej”, a Marcelina Strup, prezeska działalność Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników, przybliżyła jego działalność, o eutrofizacji zbiorników wodnych jako problemie ogólnoświatowym opowiedział dr Paweł Tomczyk, a dr Łukasz Gruss z Instytutu Inżynierii Środowiska  przybliżył sposoby na oczyszczanie akwenów wodnych.

Do zobrazowania rozprzestrzeniana się zanieszczyń w wodzie wykorzystano fluorescencyjny barwnik
fot. Jan Błotnicki

Światowy Dzień Wody ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1992 roku podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, aby inspirować działania na rzecz 6. Celu Zrównoważonego, który brzmi: „Woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku”. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem przewodnim „Przyspieszenie zmian” i miały zwrócić uwagę na konieczność intensyfikacji działań w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i ściekami. Ten rok jest szczególny, bo 24 marca w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku zakończyła się pierwsza od 50 lat Konferencja Wodna ONZ, której celem było przyjęcie programu działań na rzecz wody (Water Action Agenda). Co do zasady każdy mógł zgłosić swój pomysł dla przyszłych działań do Water Action Agenda. Oczywiście wsparcie finansowe i organizacyjne ONZ bezie dotyczyło tych pomysłów, które mogą istotnie przyczynić się do poprawy sytuacji w dobie kryzysu wodnego na świecie.  Na dzień dzisiejszy na stronie ONZ zostało opublikowanych 708 inicjatyw, z czego 27 zgłoszonych prze Polskę lub takich, w których nasz kraj jest partnerem.

Dzień wody