eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Technologia żywności i żywienie człowieka z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznało Certyfikaty Doskonałości Kształcenia – wśród wyróżnionych jedenastu doskonałych kierunków w kategorii „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu” jest technologia żywności i żywienie człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Prof. Barbara Żarowska, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności mówi wprost: – Przyznanie certyfikatu doskonałości jest dla nas wielkim wyróżnieniem, ale też docenieniem wysiłku zarówno kadry akademickiej, jak i studentów zaangażowanych tak w zdobywanie wiedzy, jak też działalność naukową czy organizacyjną, które stają się dla nich przepustką do zawodowego życia.

Kierunek pod lupą

Ocena programowa kierunku technologia żywności i żywienie człowieka odbywała się w siedzibie Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

To co jemy i jak jemy decyduje o kondycji całych społeczeństw, długości i jakości ich życia, ale też o stanie środowiska, w którym żyjemy

Zespół oceniający Polskiej Komisji Akredytacyjnej pod przewodnictwem prof. Grażyny Jaworskiej podczas wizytacji odbył wiele spotkań, w tym z władzami uczelni, zespołem przygotowującym raport samooceny, ale także ze studentami, samorządem studenckim, przedstawicielami Studenckich Kół Naukowych, nauczycielami akademickimi prowadzącymi zajęcia na ocenianym kierunku studiów, przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego oraz z osobami odpowiedzialnymi za doskonalenie jakości kształcenia.

Nie tylko przeprowadzono hospitację zajęć, weryfikację biblioteki i bazy dydaktycznej wykorzystywanej w realizacji zajęć, ale pod lupę zespołu wizytującego Polskiej Komisji Akredytacyjnej trafiły także wybrane losowo prace dyplomowe i etapowe.

Kierunek technologia żywności i żywienie człowieka chwali się 45-letnią tradycją kształcenia i badań naukowych
Kierunek technologia żywności i żywienie człowieka chwali się 45-letnią tradycją kształcenia i badań naukowych
fot. Tomasz Lewandowski

– PKA doceniła to, że realizowana na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka koncepcja to efekt 45-letniej tradycji kształcenia i prowadzenia badań w dyscyplinie naukowej technologia żywności i żywienia – podkreśla prof. Barbara Żarowska, dodając, że koncepcja kształcenia jest zgodna z misją uczelni i strategią jej rozwoju. A ta zakłada zaangażowanie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w rozwiązywanie globalnych wyzwań ludzkości w tym m.in. rozwój gospodarki żywnościowej i zapewnienia wysokiej jakości życia człowieka.

Plusy od PKA

Zespół wizytujący wydział z ramienia PKA docenił to, że misja WBiNoŻ koncentruje się na wysokim poziomie kształcenia studentów i rozwijaniu badań naukowych, ukierunkowanych na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego w zakresie przetwórstwa i zapewnienia jakości żywności, żywienia oraz biotechnologii. W swojej ocenie podkreślił, że „o bieżącej realizacji misji i strategii zarówno uczelni, jak i wydziału świadczą liczne publikacje, w których studenci są współautorami oraz prace dyplomowe realizowane we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także programy motywujące studentów do działalności naukowej i wdrożeniowej: „Młode Umysły – Young Minds Project” i „Magistrant Wdrożeniowy na UPWr”. Programy te wspierają kreatywność oraz rozwój naukowy studentów przygotowujących prace o potencjale badawczym, innowacyjnym i aplikacyjnym, zorientowanym na potrzeby rynku pracy i otwierającym drogę do współpracy z biznesem”.

Dla siebie, dla społeczeństwa

– Oceniany kierunek kształci specjalistów z zakresu technologii surowców roślinnych i zwierzęcych, ich nowoczesnego przetwarzania, projektowania nowych produktów i technologii, zarządzania bezpieczeństwem i  jakością żywności. Ale ci specjaliści mają też wiedzę dotyczącą zasad żywienia człowieka i wynikającej z nich profilaktyki zdrowotnej. Kształcenie w tym obszarze to ogromna odpowiedzialność, bo to co jemy i jak jemy decyduje o kondycji całych społeczeństw, długości i jakości ich życia, ale też o stanie środowiska, w którym żyjemy – mówi dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, dodając, że PKA, poza działalnością naukową na ocenianym kierunku, doceniła także współpracę z otoczeniem zewnętrznym, które poprzez swoich przedstawicieli w Radzie Programowej kierunku technologia żywności i żywienie człowieka oraz Wydziałowej Komisji Zapewnienia Jakości Kształcenia mają istotny wpływ zarówno na kształtowanie programu studiów, jak i szeroko rozumianą jakość kształcenia.  

Prof. Barbara Żarowska, dziekan WBiNoŻ: – Ten certyfikat to sukces wielu osób
Prof. Barbara Żarowska, dziekan WBiNoŻ: – Ten certyfikat to sukces wielu osób
fot. Tomasz Lewandowski

– W pracach nad programem studiów nie można zapominać o studentach, którzy jako interesariusze wewnętrzni również są członkami Rady Programowej. Wspólnie pracujemy nad tym, jakie treści z punktu widzenia ich przyszłości zawodowej, definiowanej przez potrzeby firm, w których będą pracować, są najlepsze. Można więc powiedzieć, że zdobyty przez nas Certyfikat Doskonałości Kształcenia to wyróżnienie dla nas wszystkich, tym bardziej, że oceniono i doceniono studia na obu stopniach, a więc studiach  inżynierskich i magisterskich – uśmiecha się prof. Żarowska.

Nie tylko WBiNoŻ

Rok temu PKA Certyfikat Doskonałości Kształcenia przyznała weterynarii. Za godne naśladowania uznano innowacyjne metody nauczania wykorzystujące zaplecze aparaturowo-sprzętowe i infrastrukturę, ale też poziom umiędzynarodowienia (studia English Division). Szczególnie dobrze oceniono działającą od 2010 roku autorską platformę e-learningową EDUWET 2.0, która prawdziwy i nieoczekiwany sprawdzian (z powodzeniem) przeszła w czasie pandemii COVID-19. Związane z nią obostrzenia wpłynęły na charakter procesu dydaktycznego w znacznej mierze przenosząc go na platformy on-line’owe. Pozytywnie oceniono też powołanie i aktywność Wiodących Zespołów Badawczych i Wiodącego Zespołu Dydaktycznego. W przypadku WBiNoŻ i kierunku technologia żywności i żywienie człowieka  dobre praktyki wskazano w każdym z dziesięciu ocenianych przez PKA kryteriów. Poza programem studiów, wysokimi kompetencjami kadry dydaktycznej i jakością kształcenia, uznano różnorodność, dostępność oraz bogactwo wysokospecjalistycznej infrastruktury naukowo-badawczej wydziału. W tym zakresie szczególnie doceniono też inwestycje takie jak Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności z Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności znajdujące się tuż obok siedziby wydziału przy ul. Chełmońskiego oraz Centrum Produktu Regionalnego otwarte niedawno w Centrum Edukacyjno-Rozwojowym Pałac Wrocław Pawłowice.

Zespół Oceniający PKA za dobrą praktykę uznał także stałą współpracę WBINoŻ z otoczeniem społeczno-gospodarczym zarówno w zakresie badań naukowych, jak i procesu kształcenia, skutkującą systemowymi rozwiązaniami prowadzącymi do ścisłego charakteru prac inżynierskich na studiach I stopnia.

kbk

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg