eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Pisanie pracy magisterskiej

Pierwsze stypendia z programu „Magistrant wdrożeniowy na UPWr” rozdane

W pierwszej edycji programu stypendialnego „Magistrant wdrożeniowy na UPWr" stypendia zostały przyznane m.in. autorom prac dotyczących innowacyjnych pasiek, protez dla zwierząt produkowanych z wykorzystaniem technologii druku 3D, a także materiału transplantacyjnego do zastosowań okulistycznych.

Program „Magistrant wdrożeniowy na UPWr” wspiera studentów, których prace magisterskie cechuje kreatywność, wysoki potencjał naukowy i innowacyjność. Zgłaszane projekty muszą odpowiadać potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz tworzyć założenia gospodarki opartej na wiedzy i innowacji.

W programie mogą wziąć udział studenci studiów magisterskich II stopnia uzupełniających, stacjonarnych i niestacjonarnych, a także czterech ostatnich semestrów jednolitych magisterskich studiów stacjonarnych (weterynaria) na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Studenci, którzy w ramach programu otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie, pracując nad realizacją prac naukowych ściśle współpracują z promotorami. W tym roku stypendia z programu trafiły do siedmiu magistrantów. 

Aleksandra Dołęgowska – studentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, dostała stypendium za pracę magisterską pisaną pod opieką prof. Moniki Bronkowskiej. Jej praca „Ocena wpływu sposobu żywienia na skład mikrobiomu ludzkiego w wybranych schorzeniach” wpływu tego co jemy na jakość i sprawność mikrobiomu jelitowego. Aleksandra chce też odnaleźć nutraceutyk, który poprzez modulowanie mikrobioty jelitowej będzie hamował rozwój chorób cywilizacyjnych.

– Analiza zależności tego, co jemy ze stanem mikrobioty jelitowej pod kątem schorzeń o podłożu metabolicznym i autoimmunologicznym jest dla mnie punktem wyjścia do opracowania zindywidualizowanej strategii żywieniowej wspartej suplementacją nutraceutykiem. A to oznacza szanse na właściwą profilaktykę wybranych schorzeń – wyjaśnia magistrantka.

Aleksandra Dołęgowska - jedna z magistrantów, którzy otrzymali stypendium
Aleksandra Dołęgowska bada, jak sposób żywienia
i stan odżywienia wpływają na jakość i sprawność mikrobiomu jelitowego 
fot. archiwum prywatne

Następną nagrodzoną pracą jest magisterka Anny Tomańskiej, studentki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, która za pomocą nowoczesnych technologii tworzy innowacyjną pasiekę. Jej promotorem jest prof. Paweł Chorbiński.

– Inteligentne ule i technologia wkraczają powoli do pasiek. Obserwacja środowiska i testowanie nowoczesnych urządzeń pozwala nam na nowo spojrzeć na produkcję miodu i nie tylko. Chcę pokazać, jak korzystanie z poszczególnych technologii w pszczelarstwie wpływa na hodowlę pszczół. Pozwoli mi to też ocenić opłacalność prowadzenia amatorskich pasiek i możliwy wpływ technologii na pasiekę o większej liczbie rodzin pszczelich – mówi Anna Tomańska, której projekt ma także wymiar twórczy i artystyczny. Wykorzystanie danych naukowych w postaci nagrań pozwoli jej uzyskać ścieżkę dźwiękową gotową do publikacji.

Anna Tomańska - jedna z magistrantów, którzy otrzymali stypendium
Anna Tomańska chce stworzyć innowacyjną pasiekę
fot. archiwum prywatne

Maciej Szczepański, również studiujący na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, zdobył stypendium na realizację swojego projektu dotyczącego wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt po częściowej amputacji kończyny. Promotorem projektu naukowego Macieja Szczepańskiego jest prof. Jakub Nicpoń.

Dzięki swojej pracy Maciej poprawi jakość życia 3-letniej Soni, która potrącona przez samochód, straciła część tylnej łapy i 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę. – W mojej pracy naukowej wykorzystuję technologię druku 3D. Za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego tworzę protezy pod wymiar dla psów po częściowej amputacji kończyny. Chcę, żeby mój projekt pomagał w zatrzymaniu postępujących zwyrodnień układu mięśniowego i stawów, i poprawiał jakość życia psów. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł pomagać jak największej liczbie zwierząt – o swoim projekcie mówi Maciej Szczepański.

Maciej Szczepański - jeden z magistrantów, którzy otrzymali stypendium
Maciej Szczepański – jego projekt uratował 3-letnią suczkę Sonię i 8-letniego psa Leto
fot. archiwum prywatne

Kolejną pracą, która została uhonorowana stypendium, jest magisterka pisana przez studenta Bartosza Matyjewicza pod kierunkiem prof. Andrzeja Białowca. Do swojej pracy o hydrotermalnej karbonizacji wybranych odpadów organicznych, Bartosz, który studiuje na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym, prowadzi badania nad przekształcaniem odpadów kuchennych w węgiel strukturyzowany.

– Do stworzenia swojej pracy wybrałem surowiec, który każdy ma pod nosem – domowe odpady kuchenne. Chcę na nich przeprowadzić analizę procesu produkcji hydrochar, czyli węgla strukturyzowanego oraz porównać proces hydrotermalnej karbonizacji z procesem toryfikacji – zwanej też wysokotemperaturowym suszeniem lub prażeniem, pod względem ekonomicznym oraz technologicznym – wyjaśnia Bartosz Matyjewicz.

Bartosz Matyjewicz - jeden z magistrantów, którzy otrzymali stypendium
Bartosz Matyjewicz w odpadach kuchennych dostrzegł potencjał do badań – chce je zmienić w węgiel strukturyzowany
fot. archiwum prywatne

Stypendystą programu został też Piotr Patynowski – doceniono jego pracę "Doskonalenie metod satelitarnego pozycjonowania precyzyjnego z wykorzystaniem nisko kosztowych odbiorników multi-GNSS”. GNSS, czyli Global Navigation Satellite System, to globalny system nawigacji satelitarnej. Piotr Patynowski jest studentem Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, a promotorem jego pracy magisterskiej jest prof. Krzysztof Sośnica.

– Aktualnie na rynku możemy znaleźć urządzenia, których cena jest nawet 20-krotnie niższa niż cena dedykowanych odbiorników geodezyjnych. Mam nadzieję, że moje badania pozwolą znaleźć rozwiązanie, które okaże się nawet 40-krotnie tańszym w porównaniu do profesjonalnych urządzeń geodezyjnych – tłumaczy magistrant.

Piotr Patynowski - jeden z magistrantów, którzy otrzymali stypendium
Piotr Patynowski chce usprawnić metody precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego
fot. archiwum prywatne

Zuzanna Żabińska, studentka piątego roku medycyny weterynaryjnej, która przygotowuje projekt w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów pod kierownictwem profesora Artura Niedźwiedzia, również zdobyła stypendium. Zajmie się w nim wpływem równowagi konia na jego dyskomfort podczas treningu, ocenianym przy wykorzystaniu etogramu. Etogram to naukowy zapis struktury i istotnych elementów typowej „morfologii zachowania się”, obejmujący charakterystyczne wzorce zachowania się instynktowego oraz innych obyczajów przedstawicieli danego gatunku biologicznego – w tym wypadku koni.

– Będę badać wpływ treningu w równowadze na rozluźnienie i ilość manifestowanych zachowań opisanych w etogramie, ocenę przygotowania konia do stawianych mu przez jeźdźca wymagań, ale też i jego wpływ na dyskomfort zwierzęcia. Chcę też pracować nad rekomendacjami dotyczącymi treningu rehabilitacyjnego przywracającego koniom równowagę – opowiada Zuzanna Żabińska, która będzie współpracować z lekarką weterynarii Karin Leibbrandt z Holandii.

Zuzanna Żabińska - jedna z magistrantów, którzy otrzymali stypendium
Zuzanna Żabińska bada wpływ równowagi konia na jego dyskomfort podczas treningu
fot. archiwum prywatne

Stypendium dostał również Piotr Rudnicki, który na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt – pod okiem dr Katarzyny Kornickiej-Garbowskiej – przygotowuje projekt naukowy pod tytułem „Opracowanie innowacyjnego materiału transplantacyjnego na bazie cyklosporyny A (CsA), alginianu, kwasu hialuronowego i alkoholu poliwinylowego do zastosowań okulistycznych”.

– Opracowuję innowacyjny materiał transplantacyjny, z którego po wszczepieniu do ciała chorego psa, będzie się uwalniał lek – w sposób długotrwały i kontrolowany. Plan badań obejmuje procesy fizykochemiczne, mające na celu opracowanie materiału. Kolejna będzie  analiza i ocena otrzymanych implantów oraz badania molekularne. Będę je prowadził na komórkach macierzystych nabłonka rogówki, które biorą udział w procesach regeneracyjnych oczu. Stosowanie implantu w leczeniu chorób oczu to nowatorska technologia, a opracowanie implantu wewnątrzgałkowego dostarczyłoby lecznicom weterynaryjnym innowacyjnej metody leczenia cyklosporyną A chorób oczu psów. Zwiększałaby ona możliwości terapeutyczne leku, a sam implant byłby bezpieczny dla psa oraz w pełni biodegradowalny. Na ten moment brak jest na rynku podobnego rozwiązania technologicznego – tłumaczy student UPWr.

Piotr Rudnicki - jeden z magistrantów, którzy otrzymali stypendium
Piotr Rudnicki opracowuje innowacyjny implant, który miałby pomagać w leczeniu chorób oczu u psów
fot. archiwum prywatne

Program „Magistrant wdrożeniowy na UPWr” w całości opracowany został i jest realizowany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UPWr.

is

Powrót
24.05.2021
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg