wybierz kategorie wiadomości
Antoni Gucwiński, doktor honoris causa UPWr, nie żyje
08.12.2021
Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zmarł w wieku 89 lat. Informację tę przekazał prezydent miasta Jacek Sutryk.
Archeolodzy i antropolodzy z UPWr i badania w czeskich Libkovicach
08.12.2021
Już ponad 450 ekshumowanych grobów, setki zabytków oraz przypadek paleopatologii wyjątkowy w skali światowej! Oto efekty 3. sezonu wyprzedzających badań ratowniczych prowadzonych przez polskich archeologów i antropologów w opuszczonej czeskiej wsi Libkovice. A to tylko wierzchołek prawdziwej góry lodowej!
Miliony z Narodowego Centrum Nauki na badania naukowców UPWr
07.12.2021
Aż 11 projektów badawczych naukowców z UPWr w konkursie PRELUDIUM 20 i siedem w OPUS 21 otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki. A to nie wszystkie nasze sukcesy w rozstrzygniętych ostatnio przez NCN konkursach. Mamy też m.in. wyróżnionych w ostatnim naborze konkursu TANGO, BEETHOVEN i MINIATURA 5.
Badanie obserwacji satelitarnych – jeden sygnał, wiele zastosowań
01.12.2021
Adam Cegła, doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracuje nad modelem, który połączy ze sobą dwa rodzaje obserwacji satelitarnych. Jego badania mają pomóc zbadać niskie partie atmosfery.
Dr Mateusz Łużny i dr Grzegorz Bury laureatami konkursu Młode Talenty 2021
29.11.2021
W tegorocznej edycji konkursu Młode Talenty naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wygrali w dwóch kategoriach – dr Grzegorz Bury został nagrodzony za sukces naukowy, a dr Mateusz Łużny za sukces w zakresie innowacji.
Naukowcy UPWr w rankingu najczęściej cytowanych na świecie
24.11.2021
Po raz kolejny opublikowano listę najlepszych naukowców pod względem cytowalności ich publikacji. Wśród niemal 190 tys. najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazło się aż siedmioro związanych z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.
Żegnamy profesor Marię Goos
19.11.2021
Profesor Maria Goos, była dziekan na ówczesnym Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej i kierownik Katedry Entomologii Rolniczej, człowiek wielkiej serdeczności i życzliwości wobec innych, zmarła w wieku 91 lat. Pogrzeb odbędzie się 20 listopada we Wrocławiu.
Studencki Program Stypendialny – laureat i dwa wyróżnienia na UPWr
19.11.2021
Troje doktorantów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ma powody do świętowania. W Studenckim Programie Stypendialnym, za wybitne osiągnięcia w swoich dziedzinach nauki, laureatem nagrodzonym stypendium został Dariusz Strugarek, a Daria Marczak i Michał Dudek otrzymali wyróżnienia.
Prof. Hadaś zrewolucjonizuje meteorologię GNSS
18.11.2021
Właśnie wrócił ze stażu w Stuttgarcie i zdobył blisko 750 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Nauki na projekt zatytułowany „Symultaniczna estymacja troposfery techniką Precyzyjnego Pozycjonowania Punktu”. Prof. Tomasz Hadaś będzie go realizował we współpracy z prof. Thomasem Hobigerem z Instytutu Nawigacji na Uniwersytecie w Stuttgarcie.
Dr Łyczko i dr Kozłowska – specjaliści od nietypowych rozwiązań
13.11.2021
Co wspólnego mają związki zapachowe z odchudzaniem, a co olejek eteryczny z paszą dla zwierząt? Jakie powiązanie mają grzyby ze sterydami, terapią hormonalną i produkcją leków? O tym opowiadają dr Jacek Łyczko i dr Ewa Kozłowska z Katedry Chemii na UPWr.
Żegnamy profesor Danutę Drozd
10.11.2021
Była świetnym naukowcem i łagodną osobą, a koledzy z roku do dzisiaj wspominają ją jako najpiękniejszą dziewczyną na studiach. Doktorat broniła w ciąży. I lubiła nie tylko wyzwania naukowe, ale też nowości technologiczne: założyła na uczelni pracownię laserową do badania wpływu biostymulacji na nasiona roślin. Profesor Danuta Drozd zmarła w wieku 82 lat.
Pożegnaliśmy profesora Kuryszkę
10.11.2021
Profesor Jan Kuryszko, histolog. Dawał studentom możliwość poznania prawdziwej nauki, nie bał się trudnych badań i cenił interdyscyplinarność. Uważał, że każdy, a naukowiec szczególnie, uczyć się powinien przez całe życie. Zmarł nagle 29 października w wieku 74 lat.
Mamy Wrocławskie Magnolie: za badania nad rowerem miejskim i torowiskami
10.11.2021
Magdalena Michałkowska i Mateusz Szołdra zdobyli wyróżnienia w tegorocznym konkursie Wrocławska Magnolia na najlepsze prace magisterskie prezentujące pomysły na badania możliwe do wykorzystania w biznesie. Absolwenci kierunku geodezja i kartografia pracują. Magda w firmie geodezyjnej, Mateusz – projektowej.
Pokaż mi swoją czaszkę, a powiem Ci, kim jesteś
09.11.2021
Doktorantka Szkoły Doktorskiej UPWr Agata Bisiecka dzięki nauce rozwiązuje zagadki z przeszłości, a także pomaga wymiarowi sprawiedliwości w identyfikacji ludzkich szczątków.
Naukowcy z UPWr wśród 30 Kreatywnych Wrocławia
08.11.2021
Profesor Ewa Burszta-Adamiak, kierownik Zakładu Infrastruktury i Techniki Sanitarnej Instytutu Inżynierii Środowiska, liderka Wiodącego Zespołu Badawczego WCE Woda – Klimat – Środowisko i Andrzej Białowiec, kierownik Katedry Biogospodarki Stosowanej i lider WZB Waloryzacji Odpadów i Biomasy (WBVG) znaleźli się w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia.
Absolwentka Maria Wiórek: – Wytrwałość popłaca
08.11.2021
Maria Wiórek, tegoroczna absolwentka medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu o łączeniu studiów z jeździectwem, sukcesie w zawodach i spokoju jaki przynosi jej ten sport.
Studentka Hanna Matula z nagrodą im. Eugeniusza Pietrasika
04.11.2021
Podczas Gali Sportu Akademickiego, studentka technologii żywności i żywienia człowieka i prezeska Klubu AZS Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, została wyróżniona nagrodą im. Eugeniusza Pietrasika za działania na rzecz promocji rozwoju sportu w środowisku akademickim oraz upowszechniania kultury fizycznej.
Pamiętamy o rektorach Uniwersytetu Przyrodniczego
29.10.2021
Nina Kobeszko, starościna na II roku żywienia człowieka i dietetyki i Wiktoria Waniek z III roku biologii człowieka – w tym roku to one porządkowały groby profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego na wrocławskich nekropoliach.
Naukowcy z UPWr zbadają chleb i piwo
27.10.2021
Dr Ewa Pejcz i dr Witold Pietrzak – oboje z Katedry Technologii Fermentacji i Zbóż – dostali po blisko 50 tysięcy złotych z programu Miniatura 5 na badania.
Prof. Miążek członkiem Komisji ds. GMM/GMO
22.10.2021
Prof. Arkadiusz Miążek, kierownik Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, został powołany do Komisji ds. GMM/GMO przy Ministerstwie Środowiska.
Żegnamy dr. Jarosława Grabińskiego
21.10.2021
Był jednym z ostatnich żyjących kadetów – uczniów przedwojennego Korpusu Kadetów we Lwowie. Do Wrocławia przyjechał już po wojnie, tutaj skończył studia – weterynarię. Doktor Jarosław Grabiński, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego, zmarł 4 października 2021 roku. Przypominamy jego portret zamieszczony na łamach "Głosu Uczelni" w 2016 roku.