wybierz kategorie wiadomości
Prof. Józef Sowiński z Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Prof. Sowiński: – Nauczanie to nieustanne wyzwania

22.02.2021

Z uczelnią związany od 38 lat, nazywa ją swoim drugim domem. O postępie w dydaktyce, nauczaniu w dobie pandemii i zagranicznych wzorcach – w cyklu „Mistrzowie dydaktyki” na 70-lecie UPWr – rozmawiamy z prof. Józefem Sowińskim.

Dr Joanna Rosenberger: – Ptaki też lubią się bawić

14.02.2021

O misji ratowania głuszców, badaniach na krukach zerkających w lusterka i informacjach zapisanych w skorupach ptasich jaj opowiada dr Joanna Rosenberger z Instytutu Hodowli Zwierząt. To pierwszy wywiad z cyklu „Naukowa siła UPWr”, który przybliży sylwetki młodych, zdolnych naukowców naszej uczelni.

Studentka weterynarii stypendystką MSD Animal Health & FVE 2020

08.02.2021

Spośród 117 kandydatów z całego świata do programu stypendialnego MSD Animal Health &FVE 2020 wybrano 36 studentów. Wśród nich jest Marta Kawicka z trzeciego roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, której mentorką jest prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak.

Od nich się zaczęło: Stanisław Tołpa

01.02.2021

Był najwybitniejszym uczniem pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, powstałych w 1945 roku i jednym z twórców wrocławskiej szkoły torfoznawczej. Profesor Stanisław Tołpa w 1952 roku objął stery nowo powołanej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu.

Zaczynamy rok jubileuszowy

25.01.2021

Rok 2021 to rok jubileuszu 70-lecia istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – To jak będziemy świętować tę rocznicę, w znacznej mierze zależy od sytuacji wynikającej z pandemii, ale jesteśmy dobrej myśli – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i zapowiada obchody na maj, podczas Dni Przyrodników, oraz na październik.

Pożegnaliśmy prof. Krzysztofa Nyca

20.01.2021

W czwartek 7 stycznia, po ciężkiej chorobie, zmarł prof. Krzysztof Nyc, były prodziekan kierunku Melioracje Wodne i zastępca dyrektora Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska. Miał 82 lata.

Żegnamy dr. Wawrzyniaka

08.01.2021

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Sylwester Wawrzyniak, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk Ekonomicznych. Współpracownicy wspominają: – Był niezwykle życzliwy innym ludziom.

Zmarł prof. Zenobiusz Dmowski

25.11.2020

Życzliwy ludziom, lubiany za poczucie humoru i ceniony za zaangażowanie – profesor Zenobiusz Dmowski zmarł 19 listopada. Miał 78 lat.

Odeszła Iwona Walczak-Kozioł

23.11.2020

Iwona Walczak-Kozioł, ceniona radczyni prawna i serdeczna koleżanka, zmarła 19 listopada. W zespole radców prawnych Uniwersytetu Przyrodniczego pracowała ponad dwa lata.

Wiesław Tomaszewski nie żyje

19.11.2020

Był lubianym przez studentów dydaktykiem. Ale też dziennikarzem, który z pasją opowiadał o tym, dlaczego trzeba mądrze chronić przyrodę. Wiesław Tomaszewski, emerytowany pracownik Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego nie żyje. Pogrzeb odbędzie się 30 listopada.

Żegnamy Olgierda Furmanka

24.09.2020

Był cenionym trenerem, mądrym wychowawcą wielu pokoleń sportowców, ale przede wszystkim dobrym i życzliwym człowiekiem – tak o Olgierdzie Furmanku, wieloletnim opiekunie klubu uczelnianego AZS mówią jego współpracownicy.

Profesor Jerzy Juszczak, twórca najlepszej w Polsce Katedry Hodowli Bydła, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w latach 1986-1990 zmarł 13 czerwca 2020 roku. Miał 92 lata.

Zmarł profesor Jerzy Juszczak

15.06.2020

Pożegnaliśmy profesora Pawła Gajewczyka

04.06.2020

Na emeryturę odszedł kilka lat temu. Rodzinny, towarzyski, na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt był tym, który integrował ludzi. Profesor Paweł Gajewczyk z UPWr związany był od 1965 roku, od czasu rozpoczęcia studiów.

Pożegnaliśmy prof. Bronisławę Chełmońską

16.04.2020

Kochała życie, była pełna naukowej ciekawości i pasji. Nawet na emeryturze miała tyle pomysłów, że młodzi mogli jej tylko pozazdrościć. Prof. Bronisława Chełmońska, jedna z twórczyń polskiej szkoły inseminacji drobiu, zmarła 8 kwietnia 2020 roku.

Żegnamy profesora Ludwiczaka

06.03.2020

Profesor Jan Ludwiczak, pionier w zakresie badań nad rachunkowością rolną, zmarł w wieku 97 lat. – Był niezwykle życzliwym i skromnym człowiekiem – wspomina prof. Barbara Kutkowska.

Pożegnanie profesor Dety Łuczyckiej

15.11.2019

Nie było dla niej problemu, którego nie dałoby się rozwiązać. Jak mówią jej współpracownicy, miała charyzmę, była towarzyska i kochała zwierzęta. Profesor Deta Łuczycka zmarła po ciężkiej chorobie.

Żegnamy profesora Szerszenia

08.11.2019

Był lubiany i miał dar skupiana ludzi wokół pomysłów i idei, których był autentyczną kopalnią. Profesor Leszek Szerszeń jak mało kto uważał, że nauka powinna interdyscyplinarnie spojrzeć na ochronę środowiska. Zmarł 2 listopada. Miał 91 lat.

Pożegnaliśmy profesora Nowakowskiego

24.09.2019

Zawsze ciekawy świata i ludzi, życzliwy i całym sercem oddany nauce i swojej pasji – małym przeżuwaczom. Profesor Piotr Nowakowski z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Pożegnaliśmy go we wtorek we Wrocławiu.

Pożegnaliśmy prof. Henryka Skrabkę

19.04.2019

Prof. Henryk Skrabka, były prodziekan i dziekan Wydziału Rolniczego, ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, członek Senatu i wieloletni kierownik Katedry Fizjologii Roślin AR, zmarł w wieku 93 lat.

Żegnamy prof. Geringera de Oedenberga

12.04.2019

Prof. Henryk Geringer de Oedenberg. Świetny jeździec, sędzia, jedna z ikon polskiej hipologii, erudyta i miłośnik kultury. Zmarł 7 kwietnia po ciężkiej chorobie.

Prof. Romuald Żmuda nie żyje

11.02.2019

W sobotę, 9 lutego, po ciężkiej chorobie, zmarł dr hab. Romuald Żmuda, prof. nadzw., dyrektor Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska. Miał 59 lat.