eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pożegnaliśmy profesora Pawła Gajewczyka

Na emeryturę odszedł kilka lat temu. Rodzinny, towarzyski, na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt był tym, który integrował ludzi. Profesor Paweł Gajewczyk z UPWr związany był od 1965 roku, od czasu rozpoczęcia studiów.

Profesor Paweł Gajewczyk studia na Wydziale Zootechnicznym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu ukończył w 1972 roku. Osiem lat później obronił doktorat. Specjalizował się w hodowli trzody chlewnej. Jego prace doktorska i habilitacyjna związane były z wpływem warunków na fermach przemysłowych na stan zdrowia świń. Badania prowadził nie tylko w Polsce, ale też zagranicą, na stażach w Szwajcarii, we Francji na Węgrzech i jeszcze w Czechosłowacji, która po przemianach w Europie środkowo-wschodniej w 1989 roku i aksamitnej rewolucji rozpadła się na dwa niezależne państwa.  Swoją pasją badawczą chętnie dzielił się ze studentami – od 1990 roku był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Hodowców Trzody Chlewnej, a od 2005 kuratorem SKN na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.

gajewczyk.jpg
Zespół Zakładu Trzody Chlewnej na przełomie lat 80. i 90. Prof Paweł Gawełczyk siedzi drugi od lewej
fot. archiwum UPWr

– Był człowiekiem niezwykle towarzyskim i otwartym. Bardzo ważna była dla niego rodzina, więc chętnie opowiadał najpierw o dzieciach, a potem o wnukach – wspomina prof. Damian Knecht, kierownik Zakładu Trzody Chlewnej w Instytucie Hodowli Zwierząt na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Profesora Pawła Gajewczyka współpracownicy zapamiętali przede wszystkim z serdeczności właśnie. Integrował środowisko nie tylko na uczelni, ale był też lokalnym patriotą zaangażowanym w życie gminy, w której mieszkał. – Wydarzenia w Brzeziej Łące, gdzie mieszkał, jej rozwój, były dla niego autentycznie ważne. Podobnie ważna była dla niego wiara, której nie ukrywał – podkreśla prof. Damian Knecht.

Profesor Paweł Gajewczyk urodził się w 1947 roku. Podczas swojej pracy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu promował dwóch doktorów, był opiekunem 60 prac magisterskich i sześciu inżynierskich, recenzentem jednej rozprawy doktorskiej i ponad 36 publikacji naukowych. Był też autorem skryptu z zakresu produkcji przemysłowej trzody chlewnej i 120 publikacji, w tym 60 oryginalnych prac twórczych. Wyniki swoich prac prezentował na 30 konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Aktywnie uczestniczył w szkoleniach producentów i hodowców trzody chlewnej na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, środowisko ceniło goi m.in. za współautorstwo programu  z zakresu e-learningu „Nowe technologie w produkcji roślinnej i zwierzęcej, w tym „Przemysłowe technologie produkcji trzody chlewnej”.

Profesor Gajewczyk został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Zielonej Góry i Województwa Zielonogórskiego” i 11 nagrodami Rektora, medalem „Zasłużony dla Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt” oraz odznaką „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.” Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Paweł Gajewczyk rodzina, przyjaciele i współpracownicy pożegnali na cmentarzu parafialnym w Brzeziej Łące 4 czerwca 2020 roku.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg